Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • BRAVOGTR

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema cu acelasi tip de discuri ZIMERMANN....au fost rectificate cu 0,4 mm pe fiecare parte,am reparat etrierii desi functionau corect,am montat placute noi...frana este foarte buna si foarte sigura ceea ce ma face sa fac aceeasi operatiune si pe puntea spate.mentionez ca:din discuri s-a luat foarte putin(0.4 mm),pentru reparatie etrieri am folosit garnituri pe original,placutele montate sunt de compozitie medie,am pasuit placutele in 150-200 km.ideea este ca asceste discuri dublu perforate nu suporta o placuta de frama dura,din aceasta cauza apar si problemele,o placuta de compozitie medie in face sa lucreze mult mai bine.mentionez ca am 2.0 turbo.
Skip ads

  • amarazeanu marius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Seara buna!Si eu am aceeasi problema la franarea.Anume la o viteza relativ mai mare(80km/h)cand apas brusc imi trepideaza un pic volanul.Interesant este ca nu face si la viteze mai mici.Specific ca am avut joc in flansele de la amortizoare iar in rest masina se prezinta impecabil!Am schimbat flansele dar inca nu am facut proba!Ce nu inteleg este faptul ca nu face decat la viteze mai mari.O sa fac acum o proba si o sa va tin la curent.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La viteze mici, impactul asupra discului e mai mic, iar vibratiile nu se simt! La viteze mai mari, ai impresia ca iti sare volanul din mana! Am avut flansele moarte, chiar si un amortizor, si altele, dar de vibrat niciodata! Ai sa te convingi singur! Cel mai bine e sa faci o verificare a etrierilor, curatare, nu e greu, eu am scos gelatina de la cumnata-miu din etrierii spate, asa si un set de discuri, fie noi, fie sh de la cineva de incredere! Daca nu te pricepi, roaga un coleg sa te ajute! Bafta!
  • amarazeanu marius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Este ciudat ca daca am 90/100 km/h si pun frana imediat ridic piciorul si pun iar frana ,a doua oara nu mai trepideaza!De asta banuiala cu flansele!Dar o sa fac probe si dupa cum am si eu banuiala urmeaza discurile!Multumesc ptr ajutor!
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
E greu de depistat asa prin vorbe, oricum toate vibratiile vin din fata, cel mai bine, fa o curatare a etrierelor, vezi placutele de frana - crapaturi sau terminate, iar in final nu mai raman decat discurile! Bafta!
  • cicly24

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Trepidatia poate aparea si de la o problema la directie, e de recomandat un test de frana + suspensie, e greu sa iti dai cu presupusul fara sa faci o verificare, daca nici dupa o verificare amanuntita nu se constata ceva anume atunci mergm pe firul problemei.
  • amarazeanu marius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Se pare ca nu am scapat de trepidatie si ma gandesc ca urmatorul pas ar fi un test de frana.Standul pentru acest test este identic cu cel de la ITP?
  • amarazeanu marius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
BRAVOGTR a scris:Am avut aceeasi problema cu acelasi tip de discuri ZIMERMANN....au fost rectificate cu 0,4 mm pe fiecare parte,am reparat etrierii desi functionau corect,am montat placute noi...frana este foarte buna si foarte sigura ceea ce ma face sa fac aceeasi operatiune si pe puntea spate.mentionez ca:din discuri s-a luat foarte putin(0.4 mm),pentru reparatie etrieri am folosit garnituri pe original,placutele montate sunt de compozitie medie,am pasuit placutele in 150-200 km.ideea este ca asceste discuri dublu perforate nu suporta o placuta de frama dura,din aceasta cauza apar si problemele,o placuta de compozitie medie in face sa lucreze mult mai bine.mentionez ca am 2.0 turbo.
Unde ati alezat discurile?
  • BRAVOGTR

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
amarazeanu marius a scris:
BRAVOGTR a scris:Am avut aceeasi problema cu acelasi tip de discuri ZIMERMANN....au fost rectificate cu 0,4 mm pe fiecare parte,am reparat etrierii desi functionau corect,am montat placute noi...frana este foarte buna si foarte sigura ceea ce ma face sa fac aceeasi operatiune si pe puntea spate.mentionez ca:din discuri s-a luat foarte putin(0.4 mm),pentru reparatie etrieri am folosit garnituri pe original,placutele montate sunt de compozitie medie,am pasuit placutele in 150-200 km.ideea este ca asceste discuri dublu perforate nu suporta o placuta de frama dura,din aceasta cauza apar si problemele,o placuta de compozitie medie in face sa lucreze mult mai bine.mentionez ca am 2.0 turbo.
Unde ati alezat discurile?

la o societate unde am lucrat...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR