Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Perioada de suspendare a permisului de conducere poate fi redusa la 30 de zile daca se indeplinesc anumite conditii:
"Persoana are permisul de cel putin un an inaintea savarsirii faptei, in ultimii doi ani nu a mai avut permisul auto suspendat, sau in ultimii trei ani nu a mai beneficiat de o alta reducere a perioadei de suspendare a dreptului de a conduce. Si trebuie sa fie declarat admis la testul privind cunoasterea regulilor de circulatie".
Testul respectiv va contine 15 intrebari. Testul de legislatie rutiera poate fi promovat doar daca soferii au raspuns corect la cel putin 13 intrebari.
Skip ads

  • alexakonstantin

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Da asa este Cangri, aici ai dreptate, referitor la ce spunea colegul cu retragerea dosarului, asta intradevar poate fi o portita de scapare pt ca termenul de prescriptie a unei contraventii este de 5 ani, deci daca nu apare o hotarare judecatoreasca in acest timp ai scapat si de suspendare si de amenda. Stiu asta din experienta pt ca in 2006 am avut pe 1martie un incident cu un politist prost (scuzati pleonasmul) Smile in urma caruia m-am ales cu o suspendare de 90 zile. Am facut contestatie (doar ca atunci nu-ti dadeau permisul ci iti puneau cate o stampila pe dovada lor care era valabila 30 zile) si uite asa s-au adunat pe hartiuta aia 13 stampile (10 pe spate si 3 pe fata). In 2007 am facut cerere si mi-au restituit permisul fara suspendare pt ca atunci termenul de prescriptie era de un an. In 2007 s-a eliminat portita asta si termenul a devenit 5 ani Sad
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si cine spune ca daca te duci la judecatorie si spui ca vrei sa retragi dosarul nu apare o sentinta? Nu mai credeti tot felul de povesti pentru ca mai rau va incurca. Ca sa spui ca vrei sa retragi dosarul, trebuie sa faci cerere de renuntare la judecata iar in baza acelei cereri, la primul termen, judecatorul da sentinta in care mentioneaza ca a luat act de renuntarea la judecata.
Tot poveste este si baza de date comuna. de unde credeti ca stiu politistii ca nu ai dus permisul in 15 zile de la pronuntare (atentie ca nu sunt de la comunicare)? Simplu, de pe site-ul instantelor de judecata, site a carei adresa o viseaza orice jurist/avocat care a vazut cum arata in interior o sala de judecata: http://portal.just.ro/
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai ce mi-a sosit o amenda din august 2007 Shocked ....
Skip ads

  • PH_88_CTL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
August 2007? WTF? Eu sincer, nu inteleg cum e posibil asa ceva, chiar nu inteleg...numai la noi in tara se poate intampla!
  • costelish

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Combo 1996 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Adica suspendarea permisului se face dupa 4 ani?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Inainte se prescria dupa 6 luni acuma este dupa 5 ani,insa daca nu ti s-a adus la cunostinta fapta savarsita in timop de o luna ,ai scapat

Art. 14 din OG 2 / 2001
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu as fii chiar asa de sigur ca asa sta treaba
eu am fost ieri sa depun permisul in urma procesului de contestare pierdut ,am fost la politie fara nici o hartie de la judecatorie(hotararea trimisa prin posta ,sau alta hartie) si cei de la politie stiau ca procesul meu a fost pierdut si mi-a scos la imprimanta rezolutia de pe site-ul judecatoriei unde scria ca cererea de contestare a procesului verbal se respinge ca neintemeiata.
asa ca mai ganditi-va o data inainte sa faceti asta.

sa revenim la problema mea ,pe care o stiti,
ieri 12-03-2012 am fost sa depun permisul,incepand cu data asta a intrat in vigoare suspendarea dreptului de conducere pe termen de 90 de zile ,dar tot ieri m-a programat pentru examenul de micsorare a perioadei de suspendare la 30 de zile ,
asa ca azi Marti 13-03-2012 am dat examen si cu stie toata lumea ca Marti 13 poarta ghiinion mie mi-a purtat noroc pentru ca am luat examenul cu 14 din 15 intrebari .
asa ca o sa ne vedem mai repede pe strazi ,adica dupa 12 aprilie .

succes tuturor celor care dau examen de micsorare . sau mai bine sa nu aveti parte de asa ceva ,adica sa tineti permisele la adapost .
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mai usor cu acceleratia..Very Happy
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sa sti ca fost bine venita aceasta suspendare a permisului
ca m-am linistit
din octombrie de cand s-a intamplat si pana in martie am condus cel mai regulamentar,cum am zis si mai sus nu sunt de felul meu vitezoman ,dar mai calc din cand in cand pe coada acceleratia ca sa mai curat turbina de funingine (conduc un diesel) dar numai in locuri unde am posibilitatea fara sa pun in pericol pasageri din masina sau participanti la trafic.
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da..stiu cum e si eu m-am linistit dupa ce am luat permisu dupa 2 luni imediat am ramas fara el si de atunci am ramas linistit....o calc si eu pe coada dar afara din localitate si unde se poate. o zi buna si durata cat mai scurta la asteptarea permisului inapoi.Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR