Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • andreicalin

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2012

  • Mesaj Privat
am un opel astra h la care trebuie sa completez mereu nivelul antigelului dupa orice calatorie, care sa fie cauza oare: Sad
Skip ads

  • iustin m.

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Verifica toate racordurile de la sistemul de racire. Am avut si eu aceeasi problema si pana la urma s-a dovedit a fi sonda de temperatura, cred daca nu ma insel. E undeva in partea dreapta a motorului, langa baterie. Am scos bateria cu tot cu suportul acesteia, am desfacut toate racordurile ce duc la vasul de expansiune, am desfacut termostatul si le-am verificat ,dar nimic. Dupa care am vazut ca se prelingea pe racordul de la turbo pana pe tamponul din fata a motorului, langa radiator. Solutia a fost sa adaug in lichid un praf de etansare a pierderilor din radiator. Numai sa ai grija sa nu-l folosesti tot flaconul ca e bai. Risti sa obturezi celulele radiatoarelor(de racire la motor sau cel din habitaclu ,de caldura).Folosesti doar maxim jumatate. La mine tine si nu am avut deocamdata probleme. Sau schimbi sonda. Daca e altceva ,da de stire. Numai bine.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca masina nu scoate fum alb verifica ce a zis colegul mai sus.Si as mai adauga pompa de apa.
Daca masina scoate un fum alb si are un miros intepator atunci e garnitura de chiulasa.
  • iustin m.

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, colegul CANGRI are dreptate , am uitat sa-ti spun si de pompa de apa, cu toate ca si pe aia am schimbat-o tot din cauza asta. Nu e pe distributie (la mine Z17DTL) ci pe transmisie. O poti schimba si singur. Curaj iti trebuie. Bafta.
Skip ads

  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am si eu aceiasi problema am masina in service la reparat la mine a fost caloriferu de caldura , si e si cam prost pus trb dat tot bordu jos
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am schimbat caloriferu si akm mi-au zis catei de la service ca e de la TERMOFLOT maine il schimb si pela si daca mai pierde si akm creca ii tund pe inculti aia
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Tovarase, sa-mi fie cu iertare, dar la cum scrii, chiar mi se pare ca exagerezi cand ii numesti p-aia "inculti". Zau asa...
On-topic: Am avut aceasi problema, si am scapat cu vreo 250 RON. Pomp apa + antigel...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
si la mine se pierde lichid de racire...problema e de la radiatorul din habitaclu, mai precis de la o-ringuri, mi-am dat seama deoarece am covorasele din dreapta ude... verifica si la tine, poate ai aceeasi problema...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR