Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • FreeDooM

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1997 863959
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Va salut. Am grave probleme la toate bandourile de pe portiera ba chiar si semnalizarea de pe aripa dreapta. Cel din fata dreapta mie sarit un clips si e desprins plus ca e tras de el e indoiat . Celelalte is trase de ele is indoiate. Ce as putea sa fac? Exista vreo modalitate sa le fac la normal? Cat e sa le pun pe toate originale ?
Skip ads

  • B.O.R

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut,si eu am avut exact aceeasi problema si am fost ajutat de un coleg de pe forum.rezolvarea sta astfel:date jos curatate bine,degresat locul cu benzina si apoi lipite cu o pasta de la Moment,iti mai trebuie un feon industrial si totul o sa iasa perfect.
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am sa-ti explic detaliat cum poti rezolva problema, tot eu l-am ajutat pe colegul B.O.R.fiind amandoi din acelasi oras deci sa incepem.
1.Dai bandourile jos dar cu atentie, daca sunt date e si mai bine.
2.Cu smirghel de granulatie 180 le cureti un pic pe partea care a fost lipita pe suportul aflat pe portiera(atenti suportul pe care este lipit bandoul este lipita pe portiera dar are si niste clipsuri cu care sunt prinse dar pe interior , deci ar trebui data jos tapiseria de pe usi nu te sfatuiesc sa le dai jos te complici, cu toate cu nu este asa de greu)
3.Cureti suportul metalic pe care sunt prinse bandourile cu o surubelnita lata dar cu atentie sa nu o scapi si sa zgarai vopseaua.
4. Degresezi cu benzina sau petrosin, nu cu diluant este prea puternic si poti sa atingi vopseaua.
5.Faci rost cu imprumut de un feon de aer dar nu de par.
6.Sa ai un tub de MOMENt FIX EXPRES este un adeziv foarte puternic de montaj este cam 10 lei il gasesti la magazinele de tip MET-CHIM(tubul are culoarea galben cu negru si pe el scrie cu litere mici ,,adeziv de montaj,,).
7.Degresezi bandourile dai feonul pe treapta a doua are cam 600 de grade depinde de tipul feonului dar nu conteaza prea mult.
8.Misti cu atenti feonul pe lungimea bandoului pana cand vezi ca sa inmuiat un pic bandoul este de fapt dintr-un plastic cauciucat, indrepti capetele indoite ATENTIE sa nu topesti bandoul te orientezi.
8. Pui adeziv pe toate marginile bandurilor dar pe rand cate un bandou.
le potrivesti pe suportul pe care au fost lipite le tii un pic cu mana si le presezi timpul de uscare ar fi de 10 minute, dupa care pui feonul pe treapta 1 adica nu cu aceasi temperatura cu care ai lucrat la indreptarea lor si plimbi feonul pe toata lungimea bandoului dar constant ca sa nu topesti deci ATENTIE si fara graba.
9.Surplusul il cureti dupa cateva zile, nu incerca cu picatura, prenadez sau super glue ca nu faci treaba.
10.Poti incerca si cu banda dublu adeziva de la Bison costa cam 9-10 lei dar poti avea surpriza sa-ti cada bandoul pe drum, am avut surpriza asta la colegul B.O.R.,la mine vad ca tine , am lucrat foarte atent cu banda dar se pare ca a fost o problema de calitate a ei, deci fa asa cum am descris in pasii de la 1 la 9.
Am sa incerc in concediu sa fac si un tutorial pentru repararea zgarieturilor din plastic de pe pragurile de plastic din interior, din pacate acum nu am timp, daca ai nelamuriri ma poti contacta tot pe forum chiar aici unde am postat , stiu ca nu poti inca da mesaje pe privat.
Sper ca informatiile ti-au fost de folos.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aceeași problemã și la mine.
Mulțumesc, Mircea. Foarte bun tutorialul.
O singurã întrbare la pnctul 1: cum dau bandourile jos?
Skip ads

  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie incalzite cu un feon, o sarma legata la ambele capete cu cate un maner de lemn pe care dupa ce ai incalzit bandoul o treci printre suportul pe care este bandoul si bandou cu atentie (dar poti sa le dai jos si daca le-ai incalzit cu o surubelnita cu mare atentie)..Sper sa te ajute nu este chiar asa de greu dar trebuie atentie masinile noastre nu sunt chiar asa de tinere.
  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
interesanta metoda Mircea v , ai incercat tu acest experiment si ti-a iesit? poate o sa incerc si eu. numia bine
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
xenon88 a scris:interesanta metoda Mircea v , ai incercat tu acest experiment si ti-a iesit? poate o sa incerc si eu. numia bine

La ce te referi, la demontarea sau relipirea lor, am postat pozele cum se demonteaza, eu personal le-am dat jos cu o surubelnita si mare atentie, cele care erau partial dezlipite de la masina mea, iar de lipit te rog sa ma crezi ca am incercat cu mai multi adezivi inclusiv poxipol singurul valabil a fost adezivul specificat in postarea mea, daca nu crezi iti poate confirma colegul B.O.R..Toate cele bune.
  • nicu_opel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mi-a cazut si mie un badou, am cumaparat banda dublu adeziva din carrfour(10ron) speciala de lipit bandouri sau oglinzi, etc
am curat suprafetele, am lipit banda si am pus si cate un pocnit in fiecare capat al banoului, poknit pris de tabla aceea pe care e lipit bandoul, in felul asta nu cred sa mai am probleme cu acel bandou
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Tot citesc pe-aici despre tot felul de adezivi,lipici si alte cele.Nimeni nu a specificat[sau nu am vazut eu],despre ce model de Vectra este vorba.Dar banuiesc ca de B1 se vorbeste,avand in vedere cunoscuta lor problema privind dezlipirea bandourilor.Acuma pun eu o intrebare: Oare nu este mai simplu daca tot sunt dezlipite si inestetice sa le schimbam cu cele de B2! Eu asa am facut la o Vectra din 97 al unui prieten.Am tras de bandourile vechi jos[tablele acelea] am curatat frumos locul,am cumparat de aici de pe forum bandouri complete de B2[cele de B2 nu au acele table] la 100ron,am avut noroc ca au fost si pe culoarea masinii,am pus pe margini niste banda subtire dublu-adeziva sa stea mai bine.Oricum bandoul sta de fapt in acele clipsuri de plastic albe.Rezultatul a fost super.....bandouri model B2 pe culoarea masinii si nu acele bandouri urate pe negru de B1! Incerc sa pun si niste poze sa vedeti cum arata pe spate[bandoul de B2] cu dublu adeziv subtire de-a roata!




Si poza cu bandourile de B2 montate de B1:


  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vali, nimeni nu vorbeste de bandourile de B2 pentru ca multe din culori nu se potrivesc.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am dat seama ca de cele de B1 este vorba ,dar am dat o solutie zic eu convenabila pt. a avea niste bandouri mai reusite calitativ.Nu am zis nimica de culoare,ca multe se potrivesc sau nu,....doar nu este o avere sa vopsesti niste bandouri,este 20-30 ron 100 de grame de vopsea.Doar la calitatea produsului m-am referit,avand in vedere ca luni de zile si-a mancat nervii prietenul meu cu lipitul acelor bandouri oribile de B1.La cati bani a dat de la inceput pe lipiciuri de diferite feluri,mai bine o rezolvam asa de la bun inceput.......asta daca stiam aceasta alternativa!O seara buna tuturor!
  • lupunutu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2010

  • Mesaj Privat
se poate si cu banda dublu adeziva(5 straturi suprapuse)+picatura(pentru a lipi mai bine straturile intre ele, de metal si plastic)
ps:lipiti ultimul strat de banda dublu adeziva mai intai de bandou dupa care il lipiti de straturile celelalte lipite de metal
Skip ads

  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ce te faci daca partea de metal e pe alocuri indoita?
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
emiloprea a scris:Ce te faci daca partea de metal e pe alocuri indoita?


Foarte simplu......le inlocuiesti pe toate cu bandouri de B2 si te-ai scapat de problema tablelor.Cauti pe forum...ca nu sunt o avere si sincer arata si mai bine Exclamation
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sincer, nu arata deloc mai bine. Dar daca tie iti plac, sa fii tu fericit.

Daca s-a indoit metalul de sub bandou, probabil va trebui sa le dai jos si pe urma sa le indrepti. Si eu am ceva probleme la capetele celor doua bandouri de pe usile fata inspre aripa (s-au dezlipit cam 0,5-1cm asta iarna la -22 grade C si la un moment dat agatau putin in bandoul de pe aripa, cel cu semnalizarea), astept doar sa se incalzeasca vremea ca sa le lipesc cu un adeziv puternic, in caz ca nu tine voi cumpara unele 'noi' de B1 pe comanda, nu cred ca costa o avere.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
la Vectra B2 - concret bandoul de pe usile fata are doar 2 cleme?
Se poate demonta fara sa dau fata de usa capitonata jos?
Originalul are si scotch dublu fata?
Sau sta doar in cele 2 clipsuri?
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
mariano a scris:la Vectra B2 - concret bandoul de pe usile fata are doar 2 cleme?
Se poate demonta fara sa dau fata de usa capitonata jos?
Originalul are si scotch dublu fata?
Sau sta doar in cele 2 clipsuri?

1. Din cate tin minte DA
2. Da se pot da jos fara sa scoti tapiseria de pe interior
3.Da am schimbat unul dintre bandouri si pe langa clipsurile de prindere pe portiera are si banda dublu adeziva pe partea metalica, pe partea stanga sunt mai scumpe cel de spate pe original a costat 130 de lei.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
vali17kar a scris:
emiloprea a scris:Ce te faci daca partea de metal e pe alocuri indoita?


Foarte simplu......le inlocuiesti pe toate cu bandouri de B2 si te-ai scapat de problema tablelor.Cauti pe forum...ca nu sunt o avere si sincer arata si mai bine Exclamation


Se potrivesc exact ca dimensiuni? Sincer, as scapa si eu de tablele alea oribile. Cat despre vopsit, nu-mi fac probleme.
O alta intrebare ar fi: care e procedeul sigur si eficient de a da jos bandourile cu tot cu table fara sa indoi ceva? Nu stiu cum sunt prinse de portiere si aripa, banuiesc ca au si un adeziv ceva.
Eu am Vectra B1 hatchback.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Sincer, nu arata deloc mai bine. Dar daca tie iti plac, sa fii tu fericit.

Daca s-a indoit metalul de sub bandou, probabil va trebui sa le dai jos si pe urma sa le indrepti. Si eu am ceva probleme la capetele celor doua bandouri de pe usile fata inspre aripa (s-au dezlipit cam 0,5-1cm asta iarna la -22 grade C si la un moment dat agatau putin in bandoul de pe aripa, cel cu semnalizarea), astept doar sa se incalzeasca vremea ca sa le lipesc cu un adeziv puternic, in caz ca nu tine voi cumpara unele 'noi' de B1 pe comanda, nu cred ca costa o avere.


Si la mine e aceeasi problema, ba chiar agata bine de tot bandoul de la semnalizarea dreapta, astfel incat a fortat si mi-a si rupt un pic una din clemele in care sta prinsa lampa aia galbena. Am incercat si cu un Kit Montaj, dar dat fiind faptul ca bandoul ala de plastic s-a tot indoit in aripa, nu mai e nici ala cum trebuie. Ca sa pun un set nou peste tot originale am primit o oferta aici pe forum de 550 lei. Cam mult totusi... O sa incerc sa mai caut si alte preturi, desi mi-ar placea unele noi.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sigur ca 550lei e mult, defapt e mult mai mult decat credeam eu ca fac toate patru.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR