Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De ceva timp am remarcat un zdranganit in spate. Am senzatia ca vine de la hayon, dar cand ma duc in spate si misc de hayon, zgaltai masina cat pot de tare, nu se aude nimic. Am scos din portbagaj TOT. Roata de rezerva, scule, absolut tot si nu dispare zgomotul. Am verificat bancheta rabatabila, e teapana, nu are nici un joc. Nu mai stiu ce sa verific si zdranganitul ma dispera.

Acum sa va zic cand apare zdranganitul. Cand merg pe drum drept, oricat de tare si orica de multe gropi ar avea, nu zdrangane nimic. Cum cobor o bordura cu rotile din spate pe rand, zdrangane. Fenomenul se accentueaza cand urc o bordura cu spatele si urca rotile din spate pe rand. Cand urca amandoua deodata nu se aude zdranganitul.

Mai dati-mi idei. Masina e deosebit de bine inchegata. Exceptie face zdranganitul buclucas. Deci nu e scartait. E zdranganit. Loveste ceva pe altceva. Ca si cum as avea un pendul liber pe undeva care la miscari stanga-dreapta loveste de ceva.
Skip ads

  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Este hayonul, nu are importanta cum il zgudui tu, nu o sa poti "replica" vibratiile din timpul mersului, eu am pus niste "buretei" autoadezivi, si a disparut, cam toate corsele au "beleaua" asta. Dar din fericire se rezolva foarte foarte usor.

Testul cel mai bun, daca nu esti sigur, scoate TOT din portbagaj, INCLUSIV HAYONUL, si ai sa vezi ca nu se va mai auzi Surprised Sper, altceva nu ar avea ce sa fie.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cum adica inclusiv hayonul? Adica sa merg cu el deschis? Parca nu l-as demonta din balamale. Sau tu te referi la chestia aia de plastic care se ridica trasa de sfori odata cu hayonul?
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sam_mntn a scris:Este hayonul, nu are importanta cum il zgudui tu, nu o sa poti "replica" vibratiile din timpul mersului, eu am pus niste "buretei" autoadezivi, si a disparut, cam toate corsele au "beleaua" asta. Dar din fericire se rezolva foarte foarte usor.

Testul cel mai bun, daca nu esti sigur, scoate TOT din portbagaj, INCLUSIV HAYONUL, si ai sa vezi ca nu se va mai auzi Surprised Sper, altceva nu ar avea ce sa fie.

sam_mnt imi poti sa-mi dai un link sau sa imi spui de unde ai cumparat buretii facatori de minuni te rog
Skip ads

  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Habar nu am unde se pot gasi acum, dar o sa ma uit si daca voi gasi pe undeva iti voi spune, eu am avut o rola de banda autoadeziva spongioasa folosita la izolarea instalatiilor de ventilatie, se numea Aeroflex pe cand am luat-o (ani buni in urma). Am taiat si am pus in spate Wink

Ar trebui sa existe in Bricostore asa ceva Idea

PS, eu ma refeream la bucata de plastic care se ridica odata cu usa de portbagaj, scuze daca nu ne-am inteles de la inceput, cineva mi-a zis ca ala se numeste hayon Embarassed
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Gata, i-am dat de cap. Am o sita desprinsa care se plimba libera prin toba finala. Bineinteles ca rezoneaza in caroserie si aveam senzatia ca vine de la hayon. In weekend o rezolv.
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
stiu ca nu s-a postat de mult dar poate cineva are nevoie de informatie,hayonul are 2 doburi negre pe stanga si pe dreapta ce se pot insuruba si descuruba cu mana...sunt destul de mari daca deschizi portbagajul sigur vei vedea..si de acolo poti sa reglezi...(daca desrurubezi un pic c-am 1 rotatie pe ambele parti cu siguranta va strange mai bine in data ce inchizi si nu va mai zdranganii) Bafta
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Un zgomot ciudat mai apare de la bucsele puntii spate si tot in aceleasi conditii ( cand se urca sau coboara cu rotile pe rand) datorita uzurii acestora;la mine asta a fost.
  • RazvanD

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si la mine se aude asa ceva,dar am aflat ca este de la teava de asapament.Atinge de spoiler si face acel zgomot.acum nu stiu daca este valabil si la tine.

Dragon Warrior a scris:De ceva timp am remarcat un zdranganit in spate. Am senzatia ca vine de la hayon, dar cand ma duc in spate si misc de hayon, zgaltai masina cat pot de tare, nu se aude nimic. Am scos din portbagaj TOT. Roata de rezerva, scule, absolut tot si nu dispare zgomotul. Am verificat bancheta rabatabila, e teapana, nu are nici un joc. Nu mai stiu ce sa verific si zdranganitul ma dispera.

Acum sa va zic cand apare zdranganitul. Cand merg pe drum drept, oricat de tare si orica de multe gropi ar avea, nu zdrangane nimic. Cum cobor o bordura cu rotile din spate pe rand, zdrangane. Fenomenul se accentueaza cand urc o bordura cu spatele si urca rotile din spate pe rand. Cand urca amandoua deodata nu se aude zdranganitul.

Mai dati-mi idei. Masina e deosebit de bine inchegata. Exceptie face zdranganitul buclucas. Deci nu e scartait. E zdranganit. Loveste ceva pe altceva. Ca si cum as avea un pendul liber pe undeva care la miscari stanga-dreapta loveste de ceva.

  • denny_the_one

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Pe haion sunt 2 tampoane (amortizoare) din cauciuc .. daca aveti probleme si zdrogane desfiletatile pana se inchide etans !
ATENTIE : nu desfaceti doar cate unu .. pe ambele egal !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR