Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Speedster si GT
  • EPoX

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Capitala Moldovei - [ Iasi ]
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Legendarul anilor '70 Opel GT ( model construit intre anii 1968 si 1973 ) revine sub forma unui roadster cu 2 locuri. Modelul a fost prezentat la Salonul Auto de la Geneva. Liniile caroseriei acestui model sunt bine definite. Opel ofera lui GT un motor Turbo alimentat cu benzina,turbina si injectie directa de doar 4 cilindri tractiune spate . Datorita amplasarii motorului in fata, a tractiunii pe spate si jante de 18 inci noul GT ofera o tinuta de drum si de condus foarte placuta aceasta asigurand o centralizare a greutatii. Motorul ( de tip ECOTEC ) de 2.0 dezvolta o putere de 260 CP si face ca de la 0 la 100km/h sa se ajunga in doar 6 secunde, viteza maxina fiind de 230km/h.




Ultima modificare facuta de EPoX la Vin 10 Feb, 2006 6:05 pm
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
GM isi subestimeaza potentialii clienti atunci cand le povesteste ca "noul GT" este urmasul GT-ului din anii 60-70 , cu multa indulgenta ar putea fi facuta o legatura cel mult cu Speedster-ul.
Vechiul GT era o frumoasa masina gandita , proiectata si produsa de Opel si a carei originalitate din toate punctele de vedere nu poate fi pusa la indoiala. Nu are chiar nici o legatura cu obiectul care va fi lansat in curand.

Viitorul GT e o constructie pe o platforma americana iar asemanarile cu alte modele actuale sunt evidente. In cazul in care GM nu se razgandeste motorul 2.0 cu 260 de CP va fi din pacate motorizarea de varf a noului GT. Spun din pacate intrucat este exclusa aparitia unor variante V6 sau V8 lucru prin care GM ar fi avut sanse sa iasa cu acest model din anonimat.

Nu vreau sa fiu inteles gresit , vorbind la modul general ma bucur ca GM va lansa acest model si sub sigla Opel si sper ca va mai "colora" astfel paleta actuala destul de stearsa.
  • Xenomorph

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Phiii, ce de noul Dodge Viper la linia generala de design a partii frontale si Pontiac Solstice la spate... Razz
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Din pacate Opel GT va fi doar unul din cei care vor folosi platforma Kappa de la GM. Ceilalti sunt Pontiac Solstice si Saturn Sky (siguri), Cadillac CTC, Pontiac G4, Saab 9-3x si Saab Sonnet (posibili).
Eu unul as fi fericit sa aiba motorul de 260CP; din ce am citit Solstice e programat sa iasa cu un Ecotec de 2,4l de 170CP...
Skip ads

  • Xenomorph

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cu platformele comune si uniformizarea (respectiv depersonalizarea) designului intre gamele de modele ale aceleiasi marci m-am mai impacat in ultimii ani, dar ma enerveaza sa regasesc elemente de design "imprumutate" aproape ostentativ...Al dreaq spirit comercial, cum omoara el originalitatea! Razz
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Noutati :

Premierã mondialã la Geneva Noul Opel GT

Opel va prezenta noul GT publicului internaþional pentru prima datã la Salonul Auto de la Geneva (începând cu 2 Martie pânã pe 12 Martie 2006).
(sursa opel.ro)
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Noul Opel GT a fost prezentat la Salonul Auto Geneva 2oo6 !
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Iata si cateva poze "live" de la Geneva Cool :








Skip ads

  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Iata mai multe poze Smile

Am dat un search si am gasit ceva legat de Noul Opel GT.

Iata detalii:

Type : Inline-4, Turbocharged
Displacement cu in (cc) : 122 (1998)
Power bhp (kW) at RPM : 260(194) / 5300
Torque lb-ft (Nm) at RPM : 260(353) / 2000-5300
Redline at RPM : 6300

Length × Width × Height in : 161.5 × 71.4 × 50.2
Weight lb (kg) : 2934 (1331)

Acceleration 0-62 mph s : 5.5 second
Top Speed mph (km/h) : 143 (229)
Fuel Economy EPA city/highway mpg (l/100 km) : n.a. (9.2)



























Ultima modificare facuta de bogdansbg la Mar 20 Mar, 2007 12:08 am
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat





  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat

  • andreizr1

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Manta 1976 20e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Senator a scris:GM isi subestimeaza potentialii clienti atunci cand le povesteste ca "noul GT" este urmasul GT-ului din anii 60-70 , cu multa indulgenta ar putea fi facuta o legatura cel mult cu Speedster-ul.
Vechiul GT era o frumoasa masina gandita , proiectata si produsa de Opel si a carei originalitate din toate punctele de vedere nu poate fi pusa la indoiala. Nu are chiar nici o legatura cu obiectul care va fi lansat in curand.

Viitorul GT e o constructie pe o platforma americana iar asemanarile cu alte modele actuale sunt evidente. In cazul in care GM nu se razgandeste motorul 2.0 cu 260 de CP va fi din pacate motorizarea de varf a noului GT. Spun din pacate intrucat este exclusa aparitia unor variante V6 sau V8 lucru prin care GM ar fi avut sanse sa iasa cu acest model din anonimat.

Nu vreau sa fiu inteles gresit , vorbind la modul general ma bucur ca GM va lansa acest model si sub sigla Opel si sper ca va mai "colora" astfel paleta actuala destul de stearsa.



Corect ! fara suparare, dar aici se potriveste replica aia pe care ati mai auzit-o .. " nu se mai fac masini ca pe vremuri " ....

e trist opel a incercat sa puna si pe omega V8-ul de pe corvette asa cum s-a pus pe monaro, .... dar sincer ... nu cred ca ar fi avut clienti .... pacat .....

dar totusi GT-ul cel mai cool opel al zilelor noastre
Skip ads

  • RazTrak

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dementiala masina asta :X
  • Pisoiul cel Rau

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai ciudat amanunt: decapotarea nu este electrica, in rest masina este criminala pt banii la care se gaseste acum SH ....
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ieri am vazut unu in Tg-Mures,arata demential. Nu am stiut ce opel este,dar cam 10 minute m-am invartit in jurul lui si l-am admirat. Cel mai frumos opel al zilelor noastre.
  • paulLeMans

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bogdansbg a scris:




Aaa...nu cred ca au fost originali de la bun inceput
Asta e Chevy Corvette Stingray 1963


Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Speedster si GT

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR