Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat


HEX semnalizare HEX
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Stefantolos
pentru o informare corecta, un link la sursa, daca se poate. Schema respectiva nu va functiona pe Astra G (si Vectra B si or mai fi si altele), avand in vedere ca la aceste masini, multitimerul primeste +12V de la maneta, nu masa.
Prin sursa ma refer la site-ul de unde provine schema, nu la cod.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca te pricepi la scos scheme dupa cablaj.
La diode de ce nu ai notat ce sunt? A stiu nu sunt inscriptionate.

Succes la realizare.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
m.nyck nu o lua ca o ofensa, dar atata timp cat ai expus montajul in poza ,am crezut ca vrei sa impartasesti acest lucru cu noi,eu nu vreau sa deranjez pe nimeni si nici nu vreau sa dau mura in gura asa cum si tu ai procedat ,ai expus un produs ,ai speculat utilitatea montajului si gata Wink ,am pierdut mult timp sa pot intelege poza expusa de tine,consider ca ironia usor voalata, nu-si avea rostul.

O alta schema:



Components
• R1, R2, R5, R6: Resistor 1M
• R3, R4, R7, R8, R11, R13: Resistor 100k
• R9, R10: Resistor 10k
• R12, R14: Resistor 10k
• P1, P2: Trimmer potentiometer 25k Linear
• C1, C2, C3, C5: Capacitor 10n
• C4, C6: Electrolythic capacitor 100µ / 25V
• T1, T2: Transistor BC547 or equivalent
• T3, T4: Transistor BC337 or equivalent
• D1, D2: Diode 1N4048
• Re1, Re2: Relay with 12VDC 150mW coil and double pole double throw (DPDT) 24V / 1A contacts
• IC1, IC2: 555 timer IC
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
• D1, D2: Diode 1N4048

Nu am studiat schema prea mult dar asta pute, nu are ce cauta o dioda de sute de amperi cu sufa si suruburi, se pune un 1N4002-4007 sau ceva si gata, merge la releu mic si 4148.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Colegul StefanTolos a postat o gramada de scheme chiar si un dump pentru microcontroler.
Sunt curios doar daca a realizat cineva un montaj functional pana acum. Asta pentru cultura mea din generala cum se spune.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut un modul facut de colegul m.nyck , ingrijit si curat realizat , initial am vrut sa copiez schema si sa-l fac si eu , dar...........la cat costa nu se merita efortul cu scosul schemei apoi cu realizarea montajului , doar daca se doreste producrea in serie iar aici nu ar fi corect fata de colegul nostru care a depus efort ptr studierea si realizarea acestui proiect .
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

se pare ca iar am fost inteles gresit,am sa incerc sa expun logica acelor postari de scheme neincercate si nici macar testate,pentru colegul m.nyck am toata stima,este un electronist foarte bun si are cunostinte vaste in acest domeniu,eu nu am nimic cu nimeni in acest subiect, doar ca nu mi se pare corect sa vin cu un produs destul de fain si util ca si accesoriu la masinile noastre Opel fara sa expun si solutia tehnica a acestui montaj.

Adica cum vad eu expunerea aici, pun o poza cu un montaj ,arat utilitatea lui intr-un film si astept mesaje pe privat pentru comenzi.

Acest tip de expunere, nu mi se pare corect fata de ce se vrea acest forum,adica libertatea fiecaruia de a construi acel montaj in cazul de fata, daca detii suficiente cunostinte tehnice sau libertatea de a cere montajul pe privat.Eu daca doresc sa expun ceva o fac, dar o fac si cu solutia respectiva,nu sunt zgarcit in informatii,daca doresc sa AJUT,ajut ,nu ma prefac,nu sunt expert,mereu am cate ceva de invatat in viata si despre lucruri si despre oameni,stiu ca multi o sa credeti ca pun la zid pe cineva sau mai stiu eu ce,dar nu vreau decat sa-l determin pe autorul montajului electronic sa inteleaga ca ALTRUISMUL este mult mai important decat partea falsa a acestuia,haideti sa fim in trendul lui ClubOpel, o comunitatea nationala romaneasca,care are un forum pentru toti,unde gasesti informatie de calitate fara constrangeri. Wink

Nu stiu daca m-am facut inteles dar ClubOpel, de asta a aparut,sa ne ajutam intre noi si sa ne multumim apoi,daca logica mea este gresita imi cer scuzele de rigoare si daca este asa nu luati in seama acest mesaj.


  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
On topic: se poate face monatajul cu 555 cum am spus cu ceva pgini in urma - in week o sa am ceva timp liber (sper) prin urmare voi bibili la el

off topic Stefan - intr-o lume ideala scopul forumului asta este, numai ca aici pe forumul asta de mult au apus vremurile in care ajutai asa cum spui tu. Iti vorbesc din propria experienta.

prin urmare - fiecare isi protejeaza "proprietatea intelectuala" - omu' a muncit pentru acel montaj - nu e usor sa scrii cod sa iti bati capul ce Rds iti trebuie la switch-ul ala ca sa nu crape la prima incercare, etc. Daca vrea sa faca public ceea ce a produs e OK, daca nu macar lumea stie cum sa-l gaseasca.

spor
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@StefanTolos ultimul meu post nu a fost indreptat sa spun asa catre tine. Am intrebat daca cineva a facut ceva dupa ce au fost postate diverse informatii de catre tine referitoare la acest subiect. Chiar ai stat sa scoti sa schema dupa cablaj pentru restul colegilor, pentru asta toata stima din partea mea. Programul de pe montajele facute de mine este protejat la citire. Doar primele 4 bucati nu au fost protejate.

In general pe acest forum cand raspunzi la intrebarile cuiva in scopul de al ajuta in cazul meu pe parte de electrica/electronica esti luat la misto si chiar de moderatori care cu toate ca nu au nici cea mai mica cunostinta pe partea asta daca gasesc ceva informatii pe net cred ca stiu sa faca orice. @mishu_b nu marefer la tine (am mai avut in alt topic cateva discutii contradictorii si din acest motiv nu vreau sa se inteleaga gresit)

Ceea ce fac eu personal nu voi face niciodata public pentru ca asta implica timp si costuri cateodata destul de mari.
Pe mine personal acest forum nu ma ajutat cu nimic si nici nu are cu ce sa ma ajute, informatia se gaseste daca stii unde si ce sa cauti.

Cine aste interesat poate sa caute mesajele mele si vada ce si pe unde am postat si raspunsurile pe care l-am primit cand am avut nevoie de o informatie.

@mishu_b
Totul se reduce la timpul cat tensiunea este prezenta pe releul de semnalizare:
pana in 0,5s trebuie sa semnalizare de x ori (aici lucreaza montajul)
mai mare de 0,5s montajul nu trebuie sa lucreze pentru ca daca lucreza dupa ce semnalizezi mai lung la un semafor de exemplu maneta revine dar semnalizare va mai semnaliza inca de x ori.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acest modul a fost cumva testat pe Corsa c, functioneaza?
Cu toate ca la astra g si corsa c la prima vedere semnalizarile seamana in exterior, acestea sunt foarte diferite.
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Vad ca nu se inghesuie nimeni sa iti raspunda.

Pe corsa C nu merge trebuie modificat. Corsa C are alt tip de instalatie electrica pe semnalizare.
  • lismanconstantin

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Doua module (unul de semnalizare si unul de inchidere a geamurilor) au ajuns si la mine. Le-am montat si si sunt super incantat de ele.
Mersi Nicu pentru module si pentru toate indicatiile pe care mi le-ai dat.
  • musunegru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut, sunt un posesor de astra G si as vrea un modul pentru semnalizare, fiind membru bebe nu pot da PM, poti, te rog, sa ma contactezi tu pe pm? multumesc anticipat
  • p1ra7

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Samut m.nyck ma intereseaza si pe mn de cv timp semnalizarea prin impulsuri. dami si mie un mesaj te rog pe mail (ogn_p1ra7@yahoo.com) k vreau sa vb mai multe cu tn in privat. astept raspuns. merci
  • papacuro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut, sant interesat si eu de un modul de semnalizare.
  • p1ra7

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ehe mercy m.nick merge super controleru pt semnal... am patit de vreo 2 ori sa dea semnal singur dar presupun k e de la maneta mea.. o sa fac cateva teste cu alta maneta cat de curand. salut
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza si pe mine cat costa un modul pentru astra g m.nick?
  • ATraistaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Kay a scris:2 bucati vor ajunge la mine
vreau și eu un modul va rog cel care are modul de vânzare vreau și au unul și îl rog sã-mi dea și mie unul
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR