Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • gonzoluk

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Crying or Very sad .....am un opel inmatriculat in alt judet(IASI) eu fiind din Piatra-Neamt.....Am cumparat masina de la proprietar...un "nene" de 78 ani....masina in perfecta stare....curata, intretinuta etc.dupa o anumita perioada de timp am vrut sa o inmatriculez sa fie totul in regula..fiind foarte multumit de masina.Dar...surpriza....cand am ajuns sa fac RAR-ul..am fost chemat de un anumit inginer de acolo care mi-a zis ca a blocat cartea de identitate a masinii in baza lor de date pentru ca pe prag aveam pansonata alta serie decat seria din certificat
Am ramas si eu blocat..la randul meu...fiind ferm convins ca totul era OK la masina
Cand am ajuns sa stau din nou cu ex-proprietarul de vorba mi-a spus saracu om ca a derapat cu masina asta-iarna si a intrat intr-un podet de beton cu partea dreapta mai precis numai zona pragului....L-a schimbat in service autorizat RAR....si am toate actele necesare(dovada de schimbare a pragului etc.) dar de la RAR mi se spune ca sunt egale cu zero...Pragul a fost luat de la un parc auto din Arad de la o masina dezmembrata....A ....ca sa nu uit vechiul prag era "varza" si nu a mai fost pastrat
Restul actelor sunt in regula...masina radiata fiscal , contract de vanzare-cumparare....totul e Ok...
Ce trebuie sa fac in situatia asta...dati-mi si mie un sfat...ca eu masina vreau sa o pastrez....cum am mai zis...foarte multumit de ea..VA ROG SA MA AJUTATI CU O IDEE...UN SFAT ...CEVA ACOLO....MULTUMESC ANTICIPAT
Skip ads

  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ti-au dat vreo hartie la mana in care sa specifice motivul blocarii CIV-ului? S-au doar te-a tras nenea deoparte si ti-a soptit la ureche, doar doar nu o mai auzi si altcineva? Mai e seria de caroserie poansoanata undeva pe vreo componenta a masinii?
  • GheXghe

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pana la urma s-a rezolvat?
seria masinii mai este pansonata si in alte locuri pe masina
  • aaee

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cam asa mi sa intamplat si mie http://problemecujustitia.b...alse-la-ford.html
Skip ads

  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Imi pare rau, nu stiu daca e cazul sa ii spui "saracul om", cam ciudat ca s-a gandit sa vanda o masina care nu mai poate trece rar-ul...Cred ca rezolvarea tot la rar o gasesti, adica, te duci la ei si ii intrebi ce se face in situatia incare ai lovit masina in pragul cu serie si acesta trebuie schimbat, trebuie sa fie o solutie, oricat de capsomani ar fi, vezi ce iti spun si procedezi in consecinta, eventual te duci din nou la service-ul care l-a schimbat, etc. Ultima solutie, ii dai in judecata, daca nu pe ei, pe fostul proprietar.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salutare,problema ta este in felul urmator,in momentul in care faci autentificare unei masini in vederea inmatricularii,baietii de la rar iti verifica seriile motor,caroserie etc,pe langa acesta verificare iti verifica implicit si cartea masini un fel de istoric al ei,tu in momentul in care te-ai dus sa faci autentificare si masina nu a corespuns pt ca aveai alta serie pe stalp era normal s aiti blocheze cartea si deja este o ilegalitate.tu esti cam prins la mijloc.propietar deocamdata nu esti esti omul care a cumparat o masina care nu este in regula,normal rarul ar trebuis si cred ca asta o sa si faca o sa il cheme pe propietar el trebuie sa rezolve aceasta problema tu si daca vrei nu poti.vezi tu aici cand vine vb de inmatriculare auto nu prea se accepta laso ca merge asa,eu am patito ca nu aveam talonul semnata de fostul propietar la instrainare si a trebuit sa caut propietarul de nebun prin Bucuresti.sper sa iti rezolvi problema.poti sa iei in calcul si varianta cu judecata,omul deloc cinstit la 78 de ani a incercat sa ascunda un viciu al masinii.o fi masina buna intretinuta si km reali dar daca este in ilegalitate nu ai facut nimic.sa ne tii si pe noi la curent cu rezolvarea
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@lovendall, daca iti scriu si eu o fraza asa cum ai scris tu mai sus, mai intelegi ceva? SI te rog sa te abtii de la ofense, deoarece ceea ce am scris eu in atentia ta nu era o jignire ci doar o atentionare. Mai pune-ti frau la gura, daca se poate.
Ca sa fiu on-topic : colegu, eu cred ca ai cumparat o tzeapa mare. Adica ai actele unei masini care e foarte posibil sa fi fost dauna totala, si o masina adusa de afara care are o taxa enorma....SAU ai luat masina care era OK din toate punctele de vedere, ai folosit-o ceva vreme (am inteles ca era vorba de 5 ani de cand ai cumparat masina din unele documente..) si dupa aceea te-ai gandit sa faci o manarie sa ramai cumva si cu banii pe masina, si sa iti inapoieze si cocoana banii pe care i-ai dat tu candva pe masina plus dobanda. In aceasta situatie oricare din parti poate parea victima...


Ultima modificare facuta de florinianc la Dum 25 Mar, 2012 8:07 pm, modificat de 3 ori in total
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ce nu ai inteles?daca iti este lene sa citesti nu te mai baga in seama.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR