Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am tot cautat pe forum cum schimb becurile si am inteles ca sunt 2 modele.unul ar fi sa dau jos butonul de ventilatie si sub el se afla un bec ( am incercat dar nu reusesc sa scot butonul )
al doilea ar fi ca se afla in spate am desfacut casetofonul si locasul de sub butoanele cu dezaburirea si clima si culmea este numai o mufa cu cateva fire dar nici urma de vreun fir cu bec.. am inteles ca se vede daca dau cas jos dar nu am vazut.
Acuma intrebarea ar fi daca poate sa imi zica cineva unde sunt becurile mai exact la ambele modele de console.
masina este opel astra g caravan anul 2001.
Skip ads

  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Incearca sa tragi mai tare de el, iese destul de greu. Al meu a iesit cu ajutorul unui patent. Pui pe buton un material sa nu-l deteriorezi si-l prinzi cu un patent si tragi ferm.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
trage tare de butonul din mijloc, becul e chiar in spatele lui, un pic in jos, nu te apuca sa demontezi bordul degeaba.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
http://www.blauertacho.de/doc/
asta o sa te ajute, si cauta pe forum ca sunt topicuri foarte multe despre schimbatul becurilor din consola cu poze si tot, stiu ca am gasit cand am facut operatia asta la mn! Daca ai un singur bec pe mijloc in spatele butonului scapi usor, ai grija sa nu sparci becul daca il traci cu patentul ca dupa ai de munca, si daca ai 2 becuri, cum am si eu trebuie sa demontezi toata consola centrala, incepand de deasupra scrumierei cu suruburile de acolo, apoi ai 2 la suportul de sub butoanele de la aer, si 2 la player si sunt o clema, e mult de munca pentru inceput dar cu rabdare se rezolva! Vezi sa ai un set de surubelnite torx, nu mai stiu ce marime erau cele de acolo, dar e bine sa ai un set langa tine ca sa nu te chinui cu o surubelnita dreapta si sa strici capurile la torx!
Skip ads

  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am rezolvat acum 1 ora ...asa este am incercat cu cauciuc aluneca pe buton dupaceea cu material un prosop tot aluneca si dupa am pus iara mana si am dat stanga dreapta sus jos bine inteles tragand si a iesit ..dupaceea am vaz ca nu e bai am tras mai ferm si de celelate 2 de curiozitate si au iesit si alea Smile... acum am pus bec normal ca nu am gasit alta culoare deoarece era inchis numai intr-un loc am gasit Smile....
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu a mai fost scos butonul din mijloc, cel cu vitezele aerotermei, s-ar putea sa ai ceva de furca. Al meu avea un fel de pasta de lipit. Am tras vreo doua zile pana a iesit. La fel cu uun material textil pe falcile patentului.
Cel putin asa a fost la mine.

Bafta
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am scapat beculetul de 2 ori dar lam scos usor cu o bucata de schoci pac se lipeste de bec si il scoti si din locas la fel Smile asa e romanu Smile))

DE SCHIMBAT LEAM SCHIMBAT.

acuma as dori sa pun becuri sub bord la pasager si la mine. dar nu stiu sigur cemateriale imi trebuie de legat stiu la bricheta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR