Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare... Nu de mult sunt posesorul unui opel vectra c 1.8 benzina din 2006...

Problema este ca atunci cand trec de 50km/h incepe un huruit ca si cum ceva roata dintata ar atinge undeva... Se aude ceva de genul ca si cum s-ar tura motorul foarte tare dar de fapt el este la 1500-2000 de ture...
Masina a avut ceva probleme la roata din stanga pt. ca furtun de la frana era smuls iar din cablul de ABS lipseste o parte... La bord este aprins martorul ABS dar daca apas frana mai tare parca ar intra ABS-ul doar ca pe roata din stanga simt ca parca nu lucreaza( cea ce ar fii logic din moment ce nu are tot cablul)...
As dori sa stiu daca sunetul poate venii de la ABS, sau poate a mai intalnit cineva asa ceva... Va multumesc
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai ridicat-o pe elevator sa vezi daca nu mai e si altceva care sa iti fi scapat? Rulmentul, janta cu anvelopa si geometria sunt ok?
  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai am ridicat-o... si bieleta antirul este indoita dar nu am apucat sa o schimb... Oricum se simte ca masina cate o data nu este asa stabila... doar ca sunetul este ceva ca si cum ar freca ceva. Am deschis si geamurile sa vad de unde se aude dar nimik.. Acuma ma gandesc daca nu cumva sa fie din cutie...oare are cum?
Am intrebat si pe la mechanici dar se uita la ea de parca este de pe alta planeta... Oricum de la motor nu e, iar eu tot banuiesc sensorul ala ABS... Oare daca gasesc partea de cablu care lipseste va disparea eroarea din bord sau trebuie resetat?
  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Aaa... inca o chestie care mi-a scapat... Cand incepe sa se auda parca masina pierde si din putere carca frectul ala ar infrana-o
Skip ads

  • VASYLE

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
huruitul se poate sa fie de la ansamblu frana defect(etrieri,pistonasul de frana, placute) mai ales ca ai avut avarii la roata,posibil sa ramana frana blocata uneori si atunci trage greu motorul(pierde putere).
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
aceleasi simptome avea si masina mea. a fost rulmentul de vina.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
verifica tot ansamblul si repara si firul de ABS si lichidul de frana si tot ce mai tine de frana si bieleta aia ca daca umbli asa risti sa distrugi mai mult sau chiar sa faci un accident si sa distrugi viata cuiva... fi responsabil si protejeaza-te pe tine dar mai ales pe cei de pe drumurile pe care circuli Wink
  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Bun am reparat cablul de ABS si am schimbat bieleta...martorul din bord s-a stins doar ca tot face sunetul ala...am ridicat masina si face doar pe partea stanga(cea cu probleme)...cand invarti roata cu mana se aude asa de parca ar freca ceva cauciuc, iar cand o bagi in viteza si schimbi vitezele incepe sunetul ala ca si cum ceva roata dintata ar freca undeva... Interesant este faptul ca se aude in interiorul masini de deasupra motorului daca asculti nu se aude mai nimik iar de dedesupt ceva ceva...oare o filmare oare v-ar ajuta?
Skip ads

  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Oricum eu nu am mai auzit rulment sa sune asa...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai verificat daca ai ulei suficient in cutia de viteze?... s-ar putea sa ai o surpriza.
  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da eu m-am gandit si la uleiul din curie doar ca face Doar partea stanga...daca ridic partea dreapta nu se aude numik, iar daca ar fii rulmentul dc nu se aude sunetul si in afara masinii?...se aude tare in masina?...aici este dilema?...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu sustin in continuare ca e de la rulment...
la mine cand am ridicat masina pe elevator se auzea tot un zgomot de cauciuc frecand, cand invarteam cu mana...
are joc roata?
Skip ads

  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sincer nu prea am vazut sa aiba dar am sa o mai ridic maine o data...oricum la rulment ma gandesc si eu pt ca daca ar fii din cutie s-ar auzii pe ambele parti...dar ce ma face sa ma indoiesc ca este rulmentul este sunetul care se aude foarte tare in masina si nu afara...dar oricum am sa incerc sa schimb rulmentul si va voi tine la curent cu ce sa intamplat...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR