Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • BC 94 DIB

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara la voi acolo !

Pentru inceput sa presupunem ca avem 9000 euro.

Intrebare de baraj acum...Ce sa-mi iau ? Prefer niste variante diesel peste 100 cp si daca se poate nu hatchback...

Astept pareri si va raman recunoscator !

Deasemenea pot fi si variante din Germania dar la care toate taxele ( dus-adus-inmatriculare si toate chestiile ) sa nu depaseasca acest buget de 9000 euro.
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La banii astia eu as cumpara o Vectra C cat mai recenta ca an si cu motorul diesel de 150 de cp.
Bafta la cautari.
  • BC 94 DIB

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Oh ! Mersi. M-am gandit...insa varianta break are fundul ala uratel.Sad Asta fiind doar parerea mea...

Acum insa ma orientez spre o Astra H break...Stie cineva ce probleme pot aparea la motoarele diesel ?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu ziceam de un sedan Vectra C. Caravanul nu imi place nici mie.
Probleme sunt la toate motoarele, dar intretinute corect sunt extrem de fiabile.
La 9 mii de euro iei Astra H de productie 2009 - 2010 usor in conditiile in care noua este in jur de 16 mii - 18 mii cu dotari mai mult decat decente.
Skip ads

  • BC 94 DIB

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Okay. Multumesc ! Ma gandeam si eu la fel...
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca astia 9000 de euro i-ai strns in 2-3 luni atunci jos palaria , mai asteapta 2 luni si ia o masina noua.

Daca i-ai facut muncind din greu atunci nu ii ingropa intr-un fier. Ia o masina mai ieftina pe benzina fara pretentii si de restul baga benzina si fa o excursie prin Europa (Grossglockner, Davos to Stelvio) , o investitie in confortul din casa ... etc .

Sau daca e musai sa fie cheltuiti pe o masina sh atunci mergi si cauta ceva din varianta premium BMW, AUDI, MERC putin mai vechiute decat un opel la aceiasi bani, dar macar iti faci un moft calumea.
  • BC 94 DIB

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Imi place cum gandesti, sincer !

Banii ar fi proveniti din vinderea celor 2 masini actuale...( Un opel astra f 1.7td + un aro 320 3200cmc ( ambele fiind reconditionate de la 0 de catre mine si tatal meu ) ) + economii si altele.

Totusi, ideea ta e de luat in considerare ! Multumesc !
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai atunci nu vad care ar fi avantajul sa iei o masina scumpa si dupa aia sa dai din colt in colt ca e scumpa distributia, ca nu mai sunt bani de benzina...ca e 9 milioane un far sau o oglinda si nu ai casco...

Daca vrei sa impaci ideea de masina poti sa iei o Astra Classic II sau III din 2008-2009 motor pe benzina pana in 1.6/ (sau Logan Prestige 1.6 16valve) si iti raman si destui bani de intretinere plus de asta iei o masina fiabila si relativ noua care nu iti va da batai de cap cum face dieselul...

De restul de bani iti rearanjezi prioritatile .
Skip ads

  • BC 94 DIB

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Hmm. Nu era problema dupa de schimbatul distributiei sau alte costuri pentru masina. Acum am ramas cu masinile astea 2 pentru ca am construit casa si numai de masini nu mi-a pasat mie...

Insa acum a venit si vremea lor. Very Happy

Si diesel imi convine mai mult din anumite motive pe care nu le voi face publice aici. Dar iti multumesc ! Voi lua in considerare si ideea ta, insa pe partea cu motoarele diesel.Embarassed
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai la 9.000 E ai destul de multe variante:
-Opel Astra 1.3 cdti sau 1.9 cdti( din cate am inteles 1.7-le ar fi de evitat)
-Ford Focus 1.6 tdci sau 1.8 tdci
-Vw Jetta 1.9 TDI
-Skoda Octavia 1.9 sau 2.0 TDI

Din experienta personala pot spune ca Focusul mi s-a parut o masina foooooooooooooarte ok cu un consum mai muuuuuuult decat decent , cu o stabilitate de invidiat , pe de alta parte Opelul mi se pare o masina mai frumoasa , mai inchegata , cu un mare + pe partea de franare fiind o masina usor de intretinut dar bineinteles fiind fier cu destule bube-n cap Smile

Despre grupul VAG nu stiu sa iti spun prea multe pentru ca nu m-a pasionat niciodata din simplul motiv ca nu pot intelege de ce sa platesc undeva cu 20-30 % mai mult pe o masina care imi ofera aceleasi satisfactii , acelasi confort , aceeasi tinuta de drum etc....ca spre un exemplu un Opel Smile
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
pina la urma ce ai ales?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
buna intrebarea...

oricum la 9000 de euro cu putin noroc poti cumpara si insignia in stare foarte buna...
chiar in braila e un coleg de forum care a cumparat una cu aproximativ 7500 de euro, 2.0 diesel din franta...
masina arata si functiona superb...
Skip ads

  • BC 94 DIB

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma 1000 euro au fost cheltuiti pt redarea stralucirii masinii actuale, adica vopsit + niste piese si chestii gen iar restul 8000 stau bine acolo unde sunt pt ca vor exista cateva proiecte de viitor. Totusi daca e sa fie investiti intr-o masina atunci am sa revin aici cu detalii pentru ca bineinteles, va fi Opel.
Deocamdata incerc sa-mi fac timp sa fac niste poze la cum a iesit masina proaspat vopsita!Very Happy
  • floringruia

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2000 z16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salutare. a trecut ceva timp de cand ai promis ca vei posta niste poze cu masinuta dupa revopsire. poate iti faci timp....o zi buna va doresc...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR