Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dupa ce o sa imi vand tigra vreau una noua si stau pe ganduri intre un seat ibiza FR(varianta 150 cp) si un astra modelul nou .As ramane in familie dar nu stiu ma atrage mult si seatul FR are o gramada de dotari motor relativ puternic dar intradevar e ceva mai scump nu stiu ce sa fac lasand la o parte dragostea purtata de voi pt opel as dori niste pareri sincere

PS astra OPC nu intra la socoteala de mai sus

sau

Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Astra H e in aceeasi clasa cu Leon, nu cu Ibiza. Ibiza se poate compara cel mult cu noul Corsa, din punct de vedere al dimensiunilor.

Ibiza FR: 16 700, pret CIP.
Astra H Sport in 3 usi, 1.8 VVT, 140CP: 14 700, pret CIP.
Astra H Sport in 3 usi, 2.0 Turbo, 170CP: 16 900, pret CIP.

Raspunsul e unul singur: Astra H.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Clar ! . Am avut eu Ibiza Sport ( 1.4 100 cai , preparata si cu toate dotarile ) - trust me , nici nu se compara cu H-ul, nici ca look nici ca feeling.
I
  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Clar ca nici nu se compara cu H-ul. Ibiza e o clasa mai jos si e departe de cele 5 stele la siguranta ale H-ului si e cam zgomotoasa pe piatra cubica si la drumuri mai putin bune. Bat bucsele si nu e nimic de facut asa e ea. Si 16.700 cip e aberant de mult pentru o marca mai putin cunoscuta . La banii de DDP gaseai H 1.9cdti de 150cp care se remapeaza la 200cp la eds-motorsport.de. E doar un exemplu de ce s-ar putea face cu atatia bani. In fine, banii tai...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mai Ovidiule : Iti dau singurul sfat serios de care sunt in stare la ora asta .
Eu vad ca tu esti un baiat tanar , care vrea o masina un pic de nerv . Te inteleg . Si eu daca aveam banii astia la 19 ani ( adica 17.000 ) as fi fost la fel ca tine .
So , lasa naibii Ibiza si gandeste-te la o masina sprtiva si fun in acelasi timp :
Ford Fiesta ST . 2.0 aspirat , 150 CP
Acc 0 - 100 km/h - 7,9 sec
Configuratie :
alba cu dungi albastre gen Viper ( se numeste pachet sport )
jante 17 inm multe spite cu gume Pirelli Zerro Rosso 215/40/17
tapiterie partial piele
inscriptionari ST
clima
magazie 6 CD-uri
trapa
suspensii modificate Eibach
suspensii coborate
traseu evacuare sport ( se aude bestial )
caseta de directie sport ( are o directie tare si sportiva de nu se poate )
cutie viteze modificata

Am facut test drive si este genul de masina sport si fun in acelasi timp . iti poti rupe gatul cu ea , atat de sportiva este . Pe mine m-a incantat foarte tare . Si sa vezi si scaunele Recaro ce bine lucrate sunt .
Go for it !
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa isi ia BMW ..."prietenii stie"....mai ales ca fuge, e sport si, cum zicea un prieten, BMW e masina Cool
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu unul nu mi-as lua Ford Embarassed
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bine daca e sa discutam pe marginea BMW , cu 16.000 isi ia un 330 XI , prim proprietar , de la Bavaria cu carte de service . Insa din ce inteleg eu , cetateanul vrea masina noua . Iar la 16.000 DDP , parerea mea e ca e cea mai sportiva masina care o gasesti . Si nu e mica deloc !
Skip ads

  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa nu-l descurajez chiar de tot, are si Ibiza partile ei bune. Nu e mica deloc intradevar, spatiul interior mi se pare mai mare si mult mai reusit decat la Leon1 sau 2 si foarte important sta excelent pe curbe. Chiar surprinzator. Polo Gti s-ar putea sa-l gasesti mai ieftin si macar stii ce ai adica VW asa cu Seat am niste dubii ca o sa stie cineva ce e aia FR.
PS
Am avut un Ford in familie. 2005. Crede-ma ca NU VREI FORD! Slabe de tot ca masini cred ca si Renault e mai fiabil, service stupefiant de scump, numai hoti in service, piese aberant de scumpe, vopseaua numai la ei ca nu dau codurile altora etc. Programari peste luni de zile, ai intarziat 30min te intorci peste 2-3 saptamani ca ai pierdut programarea, altfel daca ajungi la fix nu-i deranjaza ca astepti cateva ore. Mi-e sila cand imi amintesc. Ultima oara mi-au furat claxonul si asta a pus capac. Adio Ford.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cristian Sever a detaliat ce vroiam eu sa spun cu "nu mi-as lua Ford". Nu ma refeream la BMW 330 sau la alte "bombe" Laughing .
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mersi pentru sfaturi oricum tre sa vand tigra sa pot sa vad intradevar ce voi face oricum incet incet inclin spre ibiza da sper sa nu ma sparga cu consumu...
cineva mi-a zis ia-ti pegeout 206cc 2,0i 136cp dar dupa ce am avut tigra parca m-am cam saturat de masini destea jucarii..ce ziceti de pegeout o fi o trecere inteligenta de la tigra la pgt?(tinand cont ca masina asta va trebui sa o tin cel putin 2 ani ca ma exaspereaza mama ca zice ca pana nu termin facultatea nu mai imi da bani de alta)...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
vai draga, nu te "exaspera" ca ai sa traiesti mai putin ... pot sa te ating cu un deget?
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ovymme a scris:mersi pentru sfaturi oricum tre sa vand tigra sa pot sa vad intradevar ce voi face oricum incet incet inclin spre ibiza da sper sa nu ma sparga cu consumu...
cineva mi-a zis ia-ti pegeout 206cc 2,0i 136cp dar dupa ce am avut tigra parca m-am cam saturat de masini destea jucarii..ce ziceti de pegeout o fi o trecere inteligenta de la tigra la pgt?(tinand cont ca masina asta va trebui sa o tin cel putin 2 ani ca ma exaspereaza mama ca zice ca pana nu termin facultatea nu mai imi da bani de alta)...


Pai dupa parerea mea (si nu numai ) 206 e mult sub tigra, acum nu stiu ce sa zic de "cc", dar cred ca dak esti blonda, merge.
  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic sa ne rezumam discutia la masini. Pegeout e o "chestie" care arata ca o masina si are functiile unei masini dar atat. E la pamant. Bucsaraia te tine intre 10.000k si 15.000k depinde cate gropi obisnuiesti sa iei. Iar cu piesele si service-ul e o poveste ff lunga. Sper ca nu-ti imaginezi ca garantia acopera bucsaraia? La ei "garantia" e un termen superflu. Eu zic sa te rezumi la Seat,VW sau Opel in ordinea inversa. Repet, Polo Gti e o afacere mai buna, studiaza aprofundat preturile si dotarile. Iesi mai bine la Polo. Consumul n-o sa-ti placa. Afara 9-11 depinde cum mergi iar in oras 12-20 depinde de trafic si talpa. Asta la motorul de 1.8t de 150cp
La Seat si Vw o revizie e cam 6.5mil, la Peg e undeva la 10mil ca ei au 20 de c_oaie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR