Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • mstrain

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am o intrebare - am o Insignia 2011 4x4 diesel 160 cp 8000 km, doresc sa stiu daca se poate tuna pentru cresterea puterii - am gasit cateva site-uri si in UK, D, dar in RO nu. Pe de alta parte, o asemenea practica nu afecteaza garantia masinii? In plus, se poate upgrada navigatia de la cd500 la ceva mai nou?

Multumesc pentru ajutor.
Skip ads

  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca masina e in garantie e clar ca iti afecteaza garantia! Orice lucrare se face la masina in garantie trebuie facuta la reprezentanta, sau service autorizat Opel parca. Si cred ca ii poti face un remap!
  • mstrain

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Credeti ca cineva de la Opel va fi de acord cu asa ceva - remapare? Nu de alta, dar ei nu vand momentan Insignia peste 160 cp, desi apare in curand modelul Biturbo cu 195 cp.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu o sa fie nimeni de acord de la Opel cu aceasta modificare atat timp cat masina este in garantie! Defapt ar fi, pentru ca dupa o sa pierdeti garantia si scapa ei de o cheltuiala in caz de ceva, si plus de asta ei ofera garantia pe ce ofera masina cand iese din fabrica nu pe ce modificam noi dupa ce o cumparam, mai ales ca orice tip de tunnig la motor implica schimbarea paremetrilor lui de functionare normali!
Skip ads

  • mstrain

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ok, asta cu garantia e limpede. Ce nu stiu e daca aceasta remapare se practica in RO, pentru INSIGNIA 4X4 cdti ....
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se mapeaza si Insignia diesel in RO, de fapt cred ca suntem a doua tara unde s-a remapat. Problema vine ca operatiunea este complicata si implica demontarea ECU motor si citirea/scrierea pe banc.
In cazul in care masina este in garantie si are ceva probleme pe partea de ECU motor, reprezentantele vor vedea ca s-a umblat acolo, insa la o verificare sumara nu se va depista acest lucru.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@mstrain
poti incerca cerca asta si nu iti afectezi nici garantia,, cand mergi in service il dai jos Wink
  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
lucio85- Chiar crezi ca o sa creasca puterea asa clipind la 210 cai cu... 650 de lei ? Serios acum...
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Chiar interesant acest chip-tunning insa daca exista vreun coleg de pe forum care si-a montat pe masina sa ne furnizeze niste pareri,pe site-ul lor nu sunt pareri decat de multumire.Chiar merge asa de bine?Nu exista pareri contra?
Ca pret este chiar ok.In cazul meu pentru 690 ron creste puterea motorului cu 27% si a cuplului cu 23%,iar pentru 1090 ron creste puterea motorului cu 31% si a cuplului cu 29%.
Chiar nu are influenta negativa asupra duratei de viata a motorului si a componentelor acestuia?

@licio85,
Tu ti-ai monta un astfel de chip?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Scuze am tastat gresit.
@lucio85. (data viitoare am sa previzualizez mesajul inainte sa-l transmit) Smile
  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Iti dai seama daca pui ceva de ...2000 de lei ? Smile) Creste puterea cu 200%....
Resoftarile la firme cu ceva experienta in domeniu incep de pe la 400-500 de euro si nu ajung in nici un caz la procentele alea de 27-31 %...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Exact acelasi lucru spun si eu.
Sunt putin sceptic in ceea ce priveste acest chip.
Baietii astia fac o concurenta fantastica daca se certifica ca au dreptate.
De aceea am rugamintea ca cineva care este poate mai in tema sa ne indrume(un sfat).
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@gyzmo & @AlexMihai
nu mi-am pus inca dar colegul @RaduRek si-a montat pe astra j cel de 1,7 si 125cp din discutiile cu el, a zis ca este multumit Wink si recomanda, plus ca italieni in marea majoritate folosc acest chip si ei il recomanda Smile in locul Remapari
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=88009
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O sa-mi pun doua ! Sa vezi atunci ce herghelie.... Sincer si eu mi-as dori la cei 130 CP de pe Insignia mea mai multi cai,dar m-as gandi de doua ori la oferte din astea. Mie imi seamana a Teleshopping ! Cado,grande cado !
Mai trebuie sa-ti spuna ca doar primul cal putere te costa atat,restul sunt CADO Smile


Ultima modificare facuta de sebastian_dorca la Dum 01 Apr, 2012 8:17 pm
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@sebastian_dorca
nu este obligatoriu sa crezi sau sa iti montezi asa ceva pe masina poti merge sa faci REMAPARE la ECU Wink si primesti CADO 2cp in plus Smile
legat de RACECHIP era o sugestie pentru colegul care intreba daca se poate creste puterea masini WTF?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cu acea cutiuta ce contine nenumarati cai putere nu faceti altceva decat sa amagiti motorul.
Ideea de baza e sa pacaleasca anumiti senzori scopul fiind ca ECU motor sa dea mai mult combustibil, de aici si senzatia ca ”trage mai bine”. Nu se tine cont de presiunea din turbina, de EGR, de lambda, de nimic.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumim frumos pentru detalii.
Banuiam ca nu poate fi ceva atat de performant la un pret atat de mic.
Se stie foarte bine ca parametrii unui motor nu seamana cu al altuia.
Este clar ca nu se compara cu o remapare.
Cel putin din punctul meu de vedere nu voi achizitiona acest racechip.
Nu!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru impatimiti sunt disponibile 3 variante:
1 - Pana in 2010 se face direct pe mufa - problema vine ca in RO nu prea se gaseste scula de suporta asa ceva.
2 - Dupa 2010 dar si la cele mai vechi solutia cu desfacere ECU + JTAG boot mode - e destul de complicata, cred ca momentan se poate face doar la 2 colegi de forum sin CT si PH.
3 - Asteptati pana exista variante mai elegante direct pe mufa.

Pretul pentru asa operatiune cred ca se invarte intre 200-500 E in functie de tuner, solutie, cerinte, munca, insa chiar daca e mai scump, categoric reprezinta o alegere potrivita comparativ cu PowerBox.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR