Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva unde se pot citi datele stocate in urma unei coliziuni? in urma accidentului, asiguratorul mi-a oferit doar 50% din suma pt ca ei considera culpa comuna, la expertiza lor a iesit ca aveam 150 km/h. eu estimez ca mergeam cu 80-120, lor le trebuie + 50 peste viteza legala ca sa fie infractiune, in felul acesta instanta va da culpa comuna. nu am vazut cum au calculat viteza asta, au refuzat sa arate expertiza, insa in nici un caz nu mergeam asa tare.
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Ne spui cine e asiguratorul, ca sa ne ferim si noi de el?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Majoritatea fac asa cand e vorba despre sume mari. Nici un asigurator nu vrea sa plateasca un miliard cand prin tertipuri poate scadea suma la jumatate. Noi in schimb trebuie sa le platim lor si daca se poate sa nu beneficiem niciodata de suma investita.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
asiguratorul e carpatica. expertiza lor e extrajudiciara si nu are efect in instanta. totusi pt a scurta procesul , daca as avea de la opel datele EDR-ului(e descris in ultimile pagini in cartea masinii) ar fi mult mai usor. oricum accidentul a facut obiectul unui proces penal, la sfarsitul caruia, si politia si parchetul au spus ca eu imi conduceam regulamentar masina.
Skip ads

  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sad
Pai cine altcineva!
Scuze de offtopic.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Aoleu...nasol cu asiguratorul. Nici nu vreau sa ii pomenesc numele; se aud vorbe pe la Sibiu ca insusi carabulea are ultimul cuvant cand e vorba de daune.
Oricum omul are reputatie foarte proasta in din toate punctele de vedere. Sincer te compatimesc.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca in dosarul penal s-a stabilit definitiv si irevocabil ca tu conduceai regulamentar masina, nimic nu mai poate intoarce acea concluzie iar asiguratorul va fi obligat sa plateasca toata despagubirea.
  • raresh3r

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ce s-a mai intamplat cu dauna?
Skip ads

  • TSC-U

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cum s-a intamplat accidentul?

chiar nu stiam ca daca ai peste 50 km/h este culpa comuna. bn de stiut.

poti sa dai in judecata carpatica, iar ei daca se stiu cu musca pe caiula nu risca sa se faca de cacao sa piarda procesul sa se faca si mai putin credibili si or sa iti dea toata suma.

bafta
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
TSC-U a scris:cum s-a intamplat accidentul?

chiar nu stiam ca daca ai peste 50 km/h este culpa comuna. bn de stiut.

poti sa dai in judecata carpatica, iar ei daca se stiu cu musca pe caiula nu risca sa se faca de cacao sa piarda procesul sa se faca si mai putin credibili si or sa iti dea toata suma.

bafta


scuze, nu am mai vazut ca s-a postat aici. am gresit cu 50km/h . culpa comuna se poate da daca depasesti viteza legala si se demonstreaza ca daca mergeai regulamentar accidentul era evitat.chiar si aici se poate da in procente, de exemplu in alt caz de 87 km/h in localitate vs neacordare prioritate a fost 30% respectiv 70%(pt cel care nu a dat prioritate).
chiar azi am avut al 3 termen la proces. trebuie sa achit 800 lei pana saptamana viitoare bani pt o expertiza comandata de judecator.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
se pare ca am castigat procesul. asiguratorul a renuntat la culpa comuna si mi-a propus sa achite contravaloarea pieselor din expertiza facuta de reprezentanta opel. avocatul meu a cerut expertului judiciar sa calculeze valoarea de despagubire.am al 6 termen peste 3 saptamani.
astazi am fost si am facut casco la a doua masina. am platit doar 600 euro(40 % reducere fara furt). pt suma asta nu mai vreau sa trec prin ce am trecut.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
povestea s-a incheiat saptamana asta , am castigat la fond si la recurs. am primit 86000 lei cu tot cu cheltuieli de judecata, bani recuperati in august 2011 prin executare silita. la recurs am mai primit 2500 lei cheltuieli.
se pare ca justitia in Ro e pe calea cea buna, am inceput procesul in decembrie 2010 si s-a terminat in aprilie 2011, fond + recurs.
Skip ads

  • b96kos

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
chiar ma bucur cand aud ca cineva castiga impotriva talharilor de la asigurari care desi ai dreptatea in mana,ei incearca toate magariile ca sa nu despagubeasca...FELICITARI!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR