Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
In vara anului 2010 am vandut masina pe care o detineam(Opel Vectra B) unui cetatean din Constanta. Am facut contract CV, am scris pe talon instrainata catre xxx pe data de xx.xx.xxxx. Toate bune si frumoase, em am fost cu documentele necesare si am radiat masina de la fisc(nu o mai am pe rol). Am trimis omuli fiscalul ca sa poate inmatricula masina. Supriza a venit in decembrie 2011(dupa 1 an si jumatate de la vanzare) cand am primit o amenda de rovinieta pe vechile numere de inmatriculare. Cetateanul din CT, clar nu a inmatriculat masina pe numele lui si circula asa cu nonsalanta, neplatind impozit, rovinieta si asa mai departe. Am contestat la judecatorie prima amenda de rovinieta si astept sa se solutioneze. Ieri am primit o a doua amenda pe care va urma sa o contestez. Nu-mi convine deloc aceasta situatie si am fost la politie Pipera ca sa intreb ce se poate face. Iei mi-au raspuns ca nu se mai radiaza numerele ca inainte si se face radiere din oficiu atunci cand noul propietar va inmatricula, daca v-a inmatricula vreodata, daca nu voi primi amenzi mult si bine. O a doua posibilitate pentru a putea radia vechile numere este sa-l dau in judecata si cu hotararea judecatoreasca sa-mi radiez numerele din baza de date a politiei. Ce ma sfatuiti? A fost cineva in aceasta situatie? Cum vedeti rezolvarea in acest caz?
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
exact cum au spus ei. in instanta cu contractul de vanzare-cumparare. din auzite procedura e simpla.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Contract de vanzare cumparare+dovada de la fisc ca tu ai radiat-o
Procedura o fi simpla, dar cat dureaza?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ar trebui sa dureze mult. La prima infatisare ar trebui sa-i dea hartia pentru politie.
In acelasi timp ar trebui facuta o sesizare la politia Constanta ca tipul respectiv circula cu o masina neinmatriculata. Iar la cerere atasata o fotocopie dupa certificatul de vanzare/cumparare. El era obligat ca in 30 zile sa inmatriculeze masina pe numele lui. La trecerea celor 30 zile inseamna ca masina nu mai are numere legale.
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pana la urma singura varianta ca sa scap de aceasta incurcatura ar fi sa-l dau in judecata si sa fac si o sesizare la politie la Constanta. Singurul lucru pe care nu-l stiu este cat va dura un astfel de porces si cat ar costa. Am inteles ca nici nu trebuie sa ai un avocat ca te prezinti direct la judecatorie si expui ceea ce s-a intamplat iar castig de cauza ar trebui sa am 99% in acest caz. Cred ca va trebui sa ma adreses judecatoriei Constanta pentru acest proces. Sau trebuie sa fac demersurile aici in Bucuresti?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pe langa solutiile mentionate, daca te duci la mare de 1 Mai si ai adresa cumparatorului, poti sa incerci sa-ti recuperezi numerele daca tot sunt pe numele tau. Very Happy
Daca-mi aduc bine aminte, in cazul in care cumparatorul este din alt oras, numerele vechi se pot preda la politie pt. radiere, moment in care masina nu mai poate circula decat daca e reinmatriculata cu alt numar.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intrebare, pe talon e o rubrica, "instrainat catre" unde scrii numele clientului si data vanzarii, in caz ca vinzi masina. Ai completat acea rubrica?
Exista si varianta sa vorbesti cu un avocat, sa afli unde s-ar incadra ce face individul (pentru ca individul te prejudiciaza) si sa depui o reclamatie la politie. Nu de alta dar, din cate stiu, daca mergi prin trebunal, lucrurile se vor misca incet.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@jE: omul a scris in primul post ca:
Am facut contract CV, am scris pe talon instrainata catre xxx pe data de xx.xx.xxxx.

Asa ca ar avea o sansa mare, zic eu, daca face o plangere la politia Constanta! Iar politia de la Constanta, pe baza contractului C/V poate sa-i faca o invitatie individului, ca are adresa lui. Asta daca adresa e reala cu cea din buletin.
Plus ca politia Constanta va fi obligata prin lege sa-i dea un raspuns colegului nostru in maxim 30 zile.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
corect, am scapat faza...
Mai patesc de astea cand citesc posturi scrise de oameni cu tastatura fara enter Smile
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Adresa cumparatorului din CV este corecta, i-am gasit numarul fix in cartea de telefon si adresa corespunde. Chiar aseara am luat legatura telefonic cu el si i-am spus ca-mi creaza neplaceri si nu mai pot sta cu mainile in san si o sa-l dau in judecata. Omul a inceput sa se scuze ca nu a stiut, ca el a crezut ca daca a luat masina pe rol la primarie ii vor veni lui amenzile si asa mai departe. In fine, a ramas ca va inmatricula masina dar momentan este intr-un impas financiar si ca in 2 luni maxim o inmatriculeaza pe CT. Eu fiind intelegator si fara intentie de ai face rau am spus ca-l astept sa inmatriculeze cat mai curand. Sper sa se solutioneze amiabil fara al mai tara la tribunal. Sa vedem ce se intampla. Va multumesc nespus de sfaturi si va tin la curent cu ce se va intampla. Legea din pacate este gandita prost si creaza disconfort atat vanzatorului si statului(nu se mai incaseaza amenzile). Acum astept sa-mi fie anulate cele doua amenzi care mi-au venit mie fara motiv. Le-am contestat si la prima am termen pe 13.12.2012 iar cea a doua am trimis-o astazi spre judecatoria Fetesti(acolo unde s-a inregistrat amenda).
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mda asa spun toti samsarii. parca vad ca masina va fi vanduta mai departe si ii vei pierde urma.
sa inmatriculezi o masina nu costa mai mult de 150 euro cu tot cu asigurare.cam slaba scuza dupa parerea mea.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La taxele de inscriere mai adauga impozitul si amenda de la adm. financiara in cazul in care nu a fost sa o bage pe rol. O sa-i fie din ce in ce mai greu sa o inscrie.
Daca ii faci reclamatie la Politie e posibil sa ii retina numerele in cazul in care il opresc in trafic.
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Astept sa o inmatriculeze. Daca nu o sa-l dau in judecata la judecatoria sectorului 1(de care apartin) si cu asta basta. Chiar daca o vinde intre timp eu nu am treaba cu asta, il dau pe el in judecata si cu hotararea judecatoreasca ma duc si-mi radiez numerele. O data radiate poate sa umble cu ele cat vrea ca nu vor mai fi pe numele meu, vor fi ale nimanui. deci false.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
saluate,cum a spus si iulian politia nu poate verifica daca masina este sau nu trecuta la administratie taxe si impozite decat daca faci tu o reclamatie,cetateanul respectiv se vede ca nu este de buna credinta orice prostie care o face in trafic(amenzi,radar accident) vin la tine,tu esti propietarul din acte nu el.faza cu inscrisul pe numele lui este foarte dificil de facut o sa ia o amenda de il ustura de la primarie+impozitul pe ultimul an trebuie platit de el.tu nu prea ai de ce sa te stresezi,doar ca o sa iti vina hartiutele acasa cu amenzi si alte tampenii.parerea mea ca nu merita sa fi intelegator deloc cu el,cat de prost sa fii sa mergi fara rovigneta stiind ca masina nu este pe numele tau.sa ne spui si noua ce solutionare ai gasit.o zi buna
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Tu mai bine te duci la judecatorie sa-ti faci hartie sa-ti scoti masina de la politie! Nu are rost sa te complici sa-l mai astepti. Daca era de buna credinta isi facea actele de cand a luat-o!
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu sant curios cine ii da certificat fiscal pentru a inscrie masina pe numele lui, iar hotararea judecatoreasca rezolva mai mult scoaterea de la fisc de pe numele vanzatorului , nu si radierea din circulatie. NASPA RAU.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@florin baltatescu
lcf_156 a scris:In vara anului 2010 am vandut masina pe care o detineam(Opel Vectra B) unui cetatean din Constanta. Am facut contract CV, am scris pe talon instrainata catre xxx pe data de xx.xx.xxxx. Toate bune si frumoase, em am fost cu documentele necesare si am radiat masina de la fisc(nu o mai am pe rol). Am trimis omuli fiscalul ca sa poate inmatricula masina....

Are fiscal luat de la inceput.
Radierea din circulatie o poate face prin reclamatie la Politie, pe baza contractului de V-C.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iulian, intr-o vreme fiscalul era valabil o luna, din cate tin minte. Stiu ca se plangeau unii colegi ca nu pot inmatricula masina ca fiscalul e vechi, etc...
Oricum, fiscalul nu mai este problema lui lcf. E problema cumparatorului. Lcf are nevoie de o solutie sa se radieze inmatricularea de pe el. Esti sigur ca Politia face radierea daca mergi la ei cu contractul de vanzare-cumparare? Daca e asa, asta ar fi cea mai buna solutie, pentru ca prin tribunal dureaza de imbatranesti...
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Radierea de la politie nu se poate face doar printr-o reclamatie. Am fost de 2 ori la politie in Pipera si de 2 ori mi s-a comunicat ca singurele metode de a "radia" numerele de pe numele meu sunt 1-inmatricularea masinii pe numele noului propietar si atunci se radiaza numerele mele din oficiu sau 2-in caz ca refuza inmatricularea se da persoana respectiva in judecata si se obtine o hotarare judecatoresca cu care politia imi va radia numerele, ele nemaifiind inregistrate in baza de date pe numele meu. Ideea este urmatoarea el daca nu o inmatriculeaza cum a promis si o va vinde mai departe nu ma va afecta pe mine. Eu il dau pe el in judecata si voi obtine acea hotarare cu care voi scoate numerele din circulatie. Evident dupa aceasta cel care va circula cu masina asa va fi sanctionat pentru conducere cu numere false(inexistente). Eu de la fisc o am scoasa de cand am vandut-o 2010 si nu mai platesc impozit, singurul lucru care ma mai tine atarnat de masina sunt numerele pe numele meu.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu mai spuneti de fiscal ca nu e cazul.odata inscrisa la impozite nu mai are nevoie de fiscal.are si stampila pe fisa de imatriculare. amenda ar trebuia sa ii dea politia ca nu a respactat termenul de 30 zile pt transcriere.
lcf eu in locul tau nu as mai astepta mai mult de 1 saptamana.masina e la acelasi om din 2010? mie imi pare rea vointa.a avut mai mult de 1 an sa o treaca pe numele lui. ce te faci daca nu iti anulezi amenzile de rovineta?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR