Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • aditarap

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu am fost la reprezentanta si mi-a zis k nu am cum sa imi activez optiunea de ridicare a geamurilor din telecomanta, opelul meu e din 2008 si la fel tre sa dau contactul k sa pot deschide geamurile
Skip ads

  • florin_inu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2014 z16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
florin_inu a scris:am si eu o intrebare referitoare la ridicare geamurilor am citit pe forum cum se activeaza cu op-com am activat functia windows comfort closing , am facut proba am incuiat masina din telecomanda cu geamul deschis pe jumatate dupa care am mai apasat din nou pe butonul de inchidere tinand apasat mai multe secunde si nimic geamul a ramas tot deschis am incercat si prin apasari repetare , am incercat sa tin apasat continu de la prima apasare atunci cand am incuiat usile din telecomanda nimic . am grestit undeva sau mai trebuie facut ce ceva ce eu nu am facut Question

am acea unitate REC in spate



am rezolvat cu geamurile

de fapt sau rezolvat singure ca eu nu am mai facut nimic la ele le-am lasat asa si a doua zi am mai facut o proba si culmea a functionat , cand tin apasat pe butonul deschidere de la telecomanda se lasa geamul
stanga fata cat timp tin apasat si pt ridicare la fel apas butonul inchidere si se ridica cat timp este apasat butonul
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturora,
Am citit si eu toate postarile din aceasta discutie si chiar m-ati pus pe ganduri, am un astra H 1.3 cdti din 2006, m-am uitat in spate si am exact caseta REC!Si pe mine ma intereseaza RIDICAREA GEAMURILOR DIN TELECOMANDA DUPA INCHIDERE (unu la mana) DAR SI OPTIUNEA CU BLOCAREA USILOR LA PLECAREA DE PE LOC. O explicatie in detaliu exact pas cu pas sau unde sa mergem poate sa ne dea cineva?

Mersi mult si sper sa se mai raspunda la acest subiect chiar daca este mai vechi.

Bafta!
  • florin_inu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2014 z16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Andrei Constantin ....
aceste optiuni se pot face si cu ajutorul interfetei op-com , eu am activat cele doua functii cu interfata op-com pe opelul meu asta H din 2004 , dar ridicarea geamurilor se face din telecomanda manual ( adica ca si comanda de volum la tv sa zic asa adica se ridica si se coboara din telecomanda ) poate tu te-ai gandit la acea optiune ca la alte masini in momentul in care incui usile geamurile sa se ridice automat iar cand descui usile sa coboare inapoi de unde sau ridicat , nu face asa pur si simplu se coboara si se ridica din telecomanda cel putin la mine asa face si doar geamul din stanga mentionez ca eu am geamuri electrice doar pe fata , dupa ce incui usile din telecomanda mai apesi o data pe butonul de inchidere si cat timp ti apasat pe el geamul se ridica ai luat degetul de pe buton geamul se opreste si la fel la deschidere ti apasat butonul deschidere
Skip ads

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Andrei Constantin a scris: DAR SI OPTIUNEA CU BLOCAREA USILOR LA PLECAREA DE PE LOC. O explicatie in detaliu exact pas cu pas sau unde sa mergem poate sa ne dea cineva?

REC>Program Variant Configuration>Speed Depending Lock
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
daca citesti tot o sa afli multe despre masina ta
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
florin_inu a scris:am si eu o intrebare referitoare la ridicare geamurilor am citit pe forum cum se activeaza cu op-com am activat functia windows comfort closing , am facut proba am incuiat masina din telecomanda cu geamul deschis pe jumatate dupa care am mai apasat din nou pe butonul de inchidere tinand apasat mai multe secunde si nimic geamul a ramas tot deschis am incercat si prin apasari repetare , am incercat sa tin apasat continu de la prima apasare atunci cand am incuiat usile din telecomanda nimic . am grestit undeva sau mai trebuie facut ce ceva ce eu nu am facut Question

am acea unitate REC in spate

geamurile iti merg din impuls?adica daca la o apasare mai lunga se ridica/lasa singur geamul
  • florin_inu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2014 z16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
asa cum am spus mai sus merge prin apasare pe butonul telecomenzi

apesi butonul inchidere se ridica geamul atat timp cat ti apasat pe buton
la fel ca si cum l-ai ridica din butonul de la usa
numai ca la usa prin apasarea putin mai lung pe buton geamul coboara si singur
la telecomanda nu , coboara cat timp ti degetul pe buton
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
functioneaza exact cum ai descris (doar cat ti apasat pe buton ) nu ai ce sa ii faci.
Skip ads

  • CosminAl

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema ! La mine e activata optiunea cu ridicatul/coboratul geamurilor din telecomanda,doar ca geamul din spate stanga nu se coboara,nici nu se ridica daca era lasat in prealabil jos. Stiti cam care ar fi problema ?
  • serginio99

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am și eu o întrebare: Dacã nu ai modul REC îl poți monta apoi?
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
in principiu se poate monta orice, dar implica timp si costuri destul de mari si nu se prea merita.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
florin_inu a scris:asa cum am spus mai sus merge prin apasare pe butonul telecomenzi

apesi butonul inchidere se ridica geamul atat timp cat ti apasat pe buton
la fel ca si cum l-ai ridica din butonul de la usa
numai ca la usa prin apasarea putin mai lung pe buton geamul coboara si singur
la telecomanda nu , coboara cat timp ti degetul pe buton


exact asa functioneaza si la amea an 2012, insa cand ajung la reprezentanta vreau sa-mi activeze inchiderea usilor la plecare.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
CosminAl a scris:Am si eu o problema ! La mine e activata optiunea cu ridicatul/coboratul geamurilor din telecomanda,doar ca geamul din spate stanga nu se coboara,nici nu se ridica daca era lasat in prealabil jos. Stiti cam care ar fi problema ?


Geamurile trebuiesc sincronizate. Intiri in masina, pui contactul, tii apasat pe fiecare buton al geamurilor electrice pana aceastea coboara la maxim, apoi tii butonul tras pana cand geamul urca la maxim.
  • leo24

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Masina mea e din anul 2004 si are rec.am activat la ea computerul d bord,inchiderea usilor la 15 km amactivato tinand apasat 10 secunde pe butonul care inchide usile de pe consola central se aude un piuit si gata,pentru dezactivare se face la fel


Nu au reusit la reprezentanta sa imi activeze ridicarea geamurilor din telecomanda penteu ca nu am geamuri electrice pe spate ci numai pe fata.e posibil sa se activeze in cazul asta?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Leo, e posibil, la mine e aceeasi situatie (geamuri electrice doar pe fata) si merge. Mai mult, le pot si cobori din telecomanda
Incearca asa:
- lasa masina cu geamurile fata nitel dechise
- apasa pe buton scurt sa armeze centralizata
- asteapta 3-4 secunde
- apasa din nou pe buton, si tine apasat. Dupa cateva secunde ar trebuis a inceapa geamurile sa urce. Daca nu se intampla asta, citeste nitel aici: https://www.clubopel.com/vie...87&highlight=
si cumpara-ti un opcom.
  • leo24

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Multumeec mult JE pt raspuns.am sa incerc in seara asta cand termin munka sa vad daca functioneaza si asa.nu am tester ,nu am idee unde se gaseste de vanzare.


Si mai am o chestie la masina care ma sacaie.dimineata cand e motorul rece la primele 3-4 plecari de pe loc trepideaza fata ,daca o accelerez mai tare nu se simte asa pronuntata trepidatia.Eu suspectez ambreiajul dar nush sigur.Poate imi puteti da un sfat.l
  • samarian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2013

  • Mesaj Privat
FLX a scris:
Rocco03 a scris:Salut! Mie mi le-a activat Bame (multumesc Bame) cu Opcom si de asemenea tot cu Opcom si inchiderea automata a usilor la plecarea de pe loc si atingerea vitezei de 10 sau 12 km/h parca...

PS: geamurile se ridica tanand apasat butonul de inchidere usi...nu se ridica ca la alte modele in momentul scoaterii cheii din contact!

Inseamna ca tu ai modulul REC


Cine este ''Bame''?
  • dinraa

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Vezi aici:
https://www.clubopel.com/pro...ofile&u=30450
  • mariusdd

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare domnilor,
Am un astra h 2009 fara REC pentru care am verificat la GTT situatia cu functia confort si mi-au spus oamenii ca fara REC nu poti face mai nimic la masina.
Intrebarea mea este daca cumva nu se pot instala module de ridicare/coborare a geamurilor aftermarket(care sunt foarte ieftine apropo,vreo 100 ron cu tot cu montaj) si sa fie folosite in lipsa rec-ului(gen instalata o alarma mai ieftina si sa se lucreze pe telecomanda si functiile unitatii alarmei..)
Totusi ma gandesc ca se poate gasi o solutie inafara cumpararii un rec de 2500 ron+montaj+cabluri,mufe etc(adica undeva la vreo 3500 ron) doar ca sa ai pe masina ce rezolvi la un logan cu 200 ron.

Eu raman optimist si in cautarea adevarului Wink
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La astra g stiu ca chiar se vindeau la un moment dat module pentru chestia asta aici, pe forum. La H e posibil sa fie mai complicat cu asemenea module (deh, CAN...)
Probabil o alarma pe CAN care are functia asta ar putea sa te rezolve.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR