Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Ala este un racord flexibil.
Intr-un filtru de particule intra fire electrice si conducte de ulei.


salut

are dreptate colegu" DB77AAA acela este racordul flexibil
filtru de particule arata exact ca o toba de esapament
in al doilea rand pe vectra, filtru de parcule s-a pus la motoarele de 1.9 ( Z19DT, Z19DTH) (adica Vectra C) dupa 2008 (parca -sper sa nu gresesc)

numai bine
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Din 2004 incepand. Dar nu toate au, depinde de ce a vrut cumparatorul.
  • mik79

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
opelgts2 a scris:Lao

sal

am si eu o vectra C ,odelul GTS

am intimpinat si eu probleme cu DPF.ul, cauza a fost de un senzor amplasat sub vasul de lichid de racire motor.

dar pina sa depistez ca ar fi acel senzor de vina am facut urmatoarele

am demontat filtrul de particule ,caci se demonteaza f f usor,dupa care l.am dus la spalatorie auto am bagat in el solutie de spalat motoare,dupa care cu jet fierbinte cca o ora jumate am stat cu jetul pe el,ba la intrare in filtru ba la iesire din filtru,dupa ce am lasat acea solutie si aia cca o ora,timp in care tot am mai bagat solutir,in final a iesit o mizerie din filtru de numa ,sincer m,am speriat ce putea fi in acel filtru,dupa ce am terminat toata operatiunea cu spalatul la jet de apa fierbinte l.am mai lasat nitel sa se scurga,dupa acre l.am remontat am lasat masina in relanti pina a mai uscat nitel filtrul dupa care cocs cca 65 km in treaptele 2 si 3 nu mai mkult turatia fiind undeva la 3000\3500 rpm,dupa care a doua zi am fost si la reprezentanta si au facut o regenerare cu acel program de pe tech2 cel mai bun aparat de la reprezentanta,a mai iesit ceva fum,dar in final acel tech 2 mi.a comfirmat ca este acel senzor imi dadea eronat informatii calculatroului masinii precum filtrul ar fi infundat,l.am schimbat si surpins imi dadea acu informatia buna ,adica in proportie de 76% este desfundat,ceea ce este super,acum fuge de rupe,sunt f f multumit de cum merge,

multa bafta

asta este acel senzor amplasat sub vasul de expansiune(de racire apa motor)
prietene zi-mi si mie sau sa-mi spuna cineva cum i spune la senzorul acela care ai in poza ca nu-l gasesc deloc? aceiasi problema am si eu ca tn da p1901 eroare si zice ca-i senzoru ms
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mik79


sal

acel senzor este cel ce comanda regenerarea la DPF,senzor DPF atat simplu,eu l.am schimbat la reprezentanta opel,la un pret de 550 ron cu tot cu diagnoza,de recunoastere a senzorului de catre ECU,

caci in acel senzor intra 2 furtunase,unul este de la intrare in filtru si celalat la iesire din filtru si el calculeaza cat de mult este infundat,dupa care da comanda de regenerare
numai bine
Skip ads

  • mik79

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
opelgts2 a scris:mik79


sal

acel senzor este cel ce comanda regenerarea la DPF,senzor DPF atat simplu,eu l.am schimbat la reprezentanta opel,la un pret de 550 ron cu tot cu diagnoza,de recunoastere a senzorului de catre ECU,

caci in acel senzor intra 2 furtunase,unul este de la intrare in filtru si celalat la iesire din filtru si el calculeaza cat de mult este infundat,dupa care da comanda de regenerare
numai bine
ms mult pentru ajutor
  • marius82

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
opelgts2 a scris:Lao

sal

am si eu o vectra C ,odelul GTS

am intimpinat si eu probleme cu DPF.ul, cauza a fost de un senzor amplasat sub vasul de lichid de racire motor.

dar pina sa depistez ca ar fi acel senzor de vina am facut urmatoarele

am demontat filtrul de particule ,caci se demonteaza f f usor,dupa care l.am dus la spalatorie auto am bagat in el solutie de spalat motoare,dupa care cu jet fierbinte cca o ora jumate am stat cu jetul pe el,ba la intrare in filtru ba la iesire din filtru,dupa ce am lasat acea solutie si aia cca o ora,timp in care tot am mai bagat solutir,in final a iesit o mizerie din filtru de numa ,sincer m,am speriat ce putea fi in acel filtru,dupa ce am terminat toata operatiunea cu spalatul la jet de apa fierbinte l.am mai lasat nitel sa se scurga,dupa acre l.am remontat am lasat masina in relanti pina a mai uscat nitel filtrul dupa care cocs cca 65 km in treaptele 2 si 3 nu mai mkult turatia fiind undeva la 3000\3500 rpm,dupa care a doua zi am fost si la reprezentanta si au facut o regenerare cu acel program de pe tech2 cel mai bun aparat de la reprezentanta,a mai iesit ceva fum,dar in final acel tech 2 mi.a comfirmat ca este acel senzor imi dadea eronat informatii calculatroului masinii precum filtrul ar fi infundat,l.am schimbat si surpins imi dadea acu informatia buna ,adica in proportie de 76% este desfundat,ceea ce este super,acum fuge de rupe,sunt f f multumit de cum merge,

multa bafta

asta este acel senzor amplasat sub vasul de expansiune(de racire apa motor)
salut am si eu o vectra c 2004 1.9 120cv motor z19dt...m am uitat sa vad daca am acel senzor si nu l am....as vrea daca se poate sa stiu daca am filtru de particule si daca da unde e.....niste poze daca e posibil...din cat am citit tu l ai desmontat si curatat...lucru pe care as vre sa l fac si eu....
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Uite AICI o poza cu filtrul de particule. Este montat pe teava de evacuare...undeva la mijlocul masinii.
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal

se mai poate verifica dedesuptul masinii,ar trebui sa mai ai o toba chiar pe mijlocul masinii,si din acea toba sa iasa 2 tevi inguste si de caopatul acelor tevi inguste sa continuie cu 2 futunase de cauciuc ce ar trebui sa duc in acel senzor amplasat sub vasul de expansiune al motorului,daca nu detii nici acea toba pe mijloc ,sau nu detine acele furtunase inseamna ca nu detii filtru particule ceea ce este f f f f f f bine pe romania




Skip ads

  • lotan_silviu_marian

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut am si eu un opel vectra 1,9 cdti 88 kw, 2009. si imi indica urmatorea eroare P242f-75. Apoi am scos mufa de la senzorul de sub vasul de expansiune sa vad daca mai lucreaza si mi-a mai aparut P2452-05, deci nu ar fi din acel senzor. Unde mai are dpf-ul alt senzor?
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Silviu.
Dpf-ul are 2 senzori,de presiune diferentiala,cel pe care l-ai scos si de temperatura,cel din filtru.Prima eroare este de filtru infundat ,a doua de lipsa contact, sau tensiune deoarece ECU a sesizat lipsa contactului.
Incerca sa faci o diagnoza, sa vezi gradul de saturatie, presiunea din dpf in relanti si in 2-3000 de turatii eventual putina forja extaurban ptr.o regenerare.
  • lotan_silviu_marian

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
nu pot! nu mai pot tura motorul, parca nu imi intra turbo, ce pot face? sa il scot?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pune mufa, sterge eroarea si incearca din nou. Daca nu ai eroare si masina nu se tureaza e plin filtrul.
Skip ads

  • lotan_silviu_marian

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am sters eroarea, dar dupa 20 min de mers imi apare aceeasi eroare.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vrea sa-si faca regenerare dar e prea mare presiune diferentiala. Ori mort senzorul ori plin filtrul (cea mai probabila varianta).
  • alex362096

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2016

  • Mesaj Privat
opel astra h z17dtl 2004 are filtru de particule?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu.
  • durasmihai

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A-H/SW FW 11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Astra H 2011 / 1,7 CDTI - A17 DTH / 81 KW 110 cp.
Are filtru de particule ?
Nu este trecut nimic în acte.
  • mihaiduras

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 Z 17 DTJ / A17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Da,
Am urcat mașina pe o bordurã și am intrat sub ea, întradevãr modelul meu are filtru de particule ... !
Acum altã belea, curiozitatea mã face sã știu mai multe despre DPF -ul acesteia ... !
Cum pot vedea în ce stadiu este ... ?
Dacã trebuie curãțat sau nu ... ?
Vãd cã la unii se activeazã regenerarea la 300 km , la alți la 500, eu am parcurs cu ea pânã acum vreo 2000 km și nu am simțit nimic ... !
Puteți sã-mi da-ți vreun sfat, vreo idee ... ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR