Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • valentin_cop

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salutare. numele meu este vali as vrea sa stiu care e procedura in cazul in care vreau sa iau o masina din elvetia. vreau sa stiu ce acte ,e ceva legat de certificatul de autenticitate (EUR1)taxa vamala una alta ,pe langa actul de vanzare cumparare sau act de donatie (in cazul meu)ce acte imi mai trebuiesc.V a multumesc
  • floringvrl

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
avand in vedere ca e din afara EU degeaba ai certificat eur1 oricum platesti vama la ea. Ca sa o poti inmatricula iti trebuie act de provenienta (factura, contract vanzare cumparare, act de donatie, etc) certificat vamal cu stampila la iesirea din Elvetia, declaratie vamala cu plata taxei vamal la noi o poti face la intrarea in tara sau in orasul tau de resedinta si stampila de intrare in tara. apoi traducerile de rigoare, RAR, Taxa prima inmatriculare, si cam gata (nu mai pun la socoteala taxa pt certificat inmatriculare si numere).
vezi ca vama e cam scumpa si se ia dupa capaciatea cilindrica a masinii si anul de fabricatie.
TIP cumpar-o pe o firma din Romania si taxa vamala reprezinta 20% din pretul de pe factura.
daca o iei ca donatie (in cazul tau) platesti vama 20% din valoarea in vama a masinii care se stab. cum am spus mai sus capacitate cilindrica + an fab.
PT. mai multe detalii mergi la tine in oras la vama si intreaba functionarii de acolo ca sunt mai la curent ca mine.
succes
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR