Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • igeorge13

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2004

  • Mesaj Privat
In primul rand salutare tuturor!

acu "problema":

parinti mei au cumparat o astra classic II Z16XE, de la erebus, care a venit pe 19 ianuarie. toate bune si frumoase....deler super ok, multumit de colaborare....
dar alaltaieri (24.01.05) ma suna baietii ca tre sa merg sa verifice nusce la uleiul motorului....ma duc ieri la ei si cica tre sa verifice daca uleiul este in specificatii, pentru ca o parte din masinile (pe benzina) din lotul din ianuarie leau pus aia aiurea in fabrica ulei 5W40 in loc de 5W30... Shocked

au verificat uleiul si cica trebuie schimbat, ceea ce au si facut...fara nici un cost, doar ora pierduta pe acolo...

mie mi s-a parut cam dubioasa toata faza, adica mi se pare cam ciudat sa fi gresit aia uleiul la fabrica (poate-s io prea paranoic, da astai o problema mai veche de-a mea Smile )

intrebarea este in primul rand daca mai este careva p-aici care a patit asta si ce credeti despre toata povestea asta...

p.s.: dupa ce miau schimbat uleiu (sau ceor fi facut) mi sa intamplat de cateva ori sa-mi scada turatia la relanti (motor cald) o tzara pentru o sec doua, suficient cat sa se simta ca motorul nu mai merge rotund....o fi de la schimbu de ulei sau de la faptu ca am bagat benzina de la agip, care, am aflat ulterior, ca nar fi asa buna.

p.s. 2: am primit tot ieri de la dealer decl vamala si CIV-ul in care este trecuta la dimensiunea anvelopelor 185/65 R 14 86H sau 185/65 R 15 86H, dar masina are 195 R15, cedeti cai vreo problema?

astept provincia
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ciudata povestea, intr-adevar, Shocked insa nu cred ca a patit ceva motorul. Uleiul
5W40 din cate stiu eu se poate folosi la motorul tau fara probleme. In ceea ce priveste turatia la relanti problema mai degraba este de la benzina.
Si la mine in cartea tehnica dimensiunea anvelopelor este 185/65 R 15, insa la alte mentiuni apare 195 R15, de astea am si eu, si majoritatea Astra au anvelope 195 R15, deci nu este nici o problema
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
In caz ca nu stiati, cei de la service pot lua piese de pe masini (bine inteles fara sa spuna clientului) si sa la "transplanteze" pe ale masini ale cunoscutilor lor. Chestia asta este intalnita in serviceurile romanesti chiar si in reprezentante. Nu spun ca asta ti-au facut, ca te-au chemat inapoi pentru o minciuna si ti-au schimbat ceva piese, dar este un caz posibil avand in vedere suspiciunea motivului...
  • igeorge13

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Mikki, problema ie ca la mine nu apare pe nicaieri scris 195 R15, si problema la care ma gandeam ar fi sa nu-mi faca figuri peste 2 ani la ITP cand o sa apar cu astea de 195 iar pe CIV scrie clar 185 Question

Slick, frate vad ca ti-ai pus in cap sa alimentezi paranoia mea
Laughing , in orice caz data viitoare o sa insist sa stau langa masina cand mai merg la ei Wink

inca astept pareri de la cei care au patzit ca mine...nu car fi o mare patzanie...
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Poti sa insisti tu cat vrei sa stai langa ei, pentru ca nu se poate. E ca la maternitate, se sta in sala de asteptare, iar 'copilasii' se pot vedea printr-un geam despartitor de sticla (asta in cazul in care nu se lucreaza in partea din dreapta a servicului, care nu este vizibila din sala de asteptare).
In ceea ce priveste paranoia, stai linistit : daca vroiau sa ia ceva piese de pe masina, le luau in momentul in care a venit masina, pana sa te duci tu sa o ridici; nu aveau nici un motiv sa te recheme, doar pentru a 'recolta' o piesa.
Variatia de turatie, e 90% de la benzina.
In rest, numai bine! S-o stapanesti sanatos ! Very Happy
PS : nu are cum sa fie fabricatie 2005 (nu se mai fabrica), eventual livrare 2005
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu mai fabrica polonezii "Astra classic" pentru export in est ? Question
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si mie mi se pare ciudat, mai ales ca pe la noi am auzit ca se vinde chiar mai bine decat modelul nou. Confused
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am vz o emisiune la tv prin care anuntau oprirea din fabricatie a modelului... Confused ...acum ma gandesc, nu au precizat daca doar in .de.
Skip ads

  • igeorge13

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2004

  • Mesaj Privat
sigur se mai fabrica, pentru ca tot ieri am fost cu un coleg acolo care era si el interesat tot deo astra classic, si baietii nau zis nimic de genu asta...iar daca ar fi livrari de pe stoc nu ai putea sa-ti alegi atatea optionale....+ca pe CIV-ul meu scrie clar 2005 Laughing (desi intradevar a iesit anu trecut din fabrica probabil)

parerea mea Wink

in alta ordine de idei, presimt ca masina asta mia dat definitiv microbu vitezei...ie clar: sunt un om bolnav...da vorba aia cui pe cui se scoate Twisted Evil
  • Savescu Ciprian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Subscriu ideii cã cei de la service i-þi schimba piese ºi se comportã execrabil. Sã ai foarte mare grijã când duci masina la ei.
Am pãþit-o cu Gold & Platin Iasi.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ce ai patit la Iasi? Eu am dus la ei masina la un diagnostic la motor, si a durat 1 ora, cam mult dupa parerea mea, m-am mai uitat si pe geam putin, insa nu in premanenta... sper sa nu-mi fi schimbat ceva, pt. ca nu mi-au placut de loc cum comportamentul angajatilor de la Gold&Platin.
  • Savescu Ciprian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mi-am dus masina la Service pentru a-mi schimba haionul ºi spoilerul din cauza unui accident. Mi-au þinut masin aîn service fix 1 lunã pe motiv cã nu vin piesele din Germania.
Când sã ridic masina, ce crezi cã am observat:
1. Zgomot îngrozitor la motor - i-am pus sã desfacã scutul ºi am observat cã piesa de fontã care uneste galeria motor de galeria ce face legãtura cu teava de eºapament era fisuratã. Masina avea 75 000 km, iar când a fost introdusã în service nu se auzea nici un zgomot. Mi-au spus cã pentru a o inlocui dureazã 10 zile, dar eu aveam nevoie de masinã. Aºa cã i-am pus sã o sudeze cu Argon ºi vãd cã momentan þine.
2. Mi-a apãrut pe bord aprin senzorul cu cheiþa pe masinã, cu toate cã înainte de a o introduce în service nu se aprindea. Au eliminat aceastã problemã prin resetarea computerului
3. Kilometrajul zilnic era dat pe 0. Nu mi-au putut explica din ce cauzã.
4. Desi asiguratorul a sus cã î-mi dau haion nou ei au încercat initial sã mi-l repare pe cel vechi, fãrã ca mãcar sã-l dea jos de pe masinã ºi astfel vroiau sã-ºi tragã un haion nou ºi au sã rãmân cu cel vechi. Dupa ce i-am adus pe linia de plutire au spus ca haionul vechi ramine la ei pt ca l-au reparat. Cind am luat aceasta piesa au fãcut ca toþi dracii.
5. Lucrazã îngrozitor la finisaje, nu pastreazã curãþenia de loc în masinã - mi-a trebuit 2 zile sã scot praful din ea.

IN CONCLUZIE : SUNT NISTE PORCI.

TE ROG SÃ TRANSMITI MAI DEPARTE ACEST MESAJ LA TOÞI OPEL - ISTII DIN IASI.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am sa fac altceva: am sa dau un mail la toate adresele de mail pe care le au toti dealerii opel din tara, poate se sesizeaza cineva.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
offtopic!!!! sandumbogdan Laughing Laughing Laughing a venit frigul???
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am dat un mail pentru a atrage atentia despre parerile negative ale mai multor persoane despre serviciile Gold&Platin, si am primit raspuns prompt politicos:

Stimate Domnule Bogdan Sandu,

Am primit e-mail-ul dumneavoastra referitor la problemele avute la diagnoza pentru masina Opel Astra.
Dorim sa va invitam din nou la noi pentru o remediere rapida si eficienta la masina dumneavoastra in cazul in care aceasta exista.
Cu aceasta ocazie dorim sa ne cerem scuze pentru neprofesionalismul unora din anagajatii nostri si am vrea daca se poate sa ne dati un telefon pentru contactare in asa fel incat sa va programam la service pentru o verificare la masina dumneavoastra fara plata.
Va multumim inca odata pentru mesajul trimis si va astpetam.

Cu respect,
Conducerea Gold & Platin Iasi


Deci pana la urrma se mai asculta si parerea clientilor.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Se asculta doar cand faci scandal si stiu bine ei ca imaginea se raspandeste foarte bine pe internet si tu cand trimiti un e-mail iti raspund politicos... Testatul nu-i costa nimic.. dar ei nu fac nimic sa remedieze comportamentul angajatilor... Raspund frumos, iti fac o testare gratis sa taci din gura si ceilalti tot asa se comporta...

Suntem destul de multi, am putea sa facem o "lista de semnaturi" si s-o trimitem undeva mai sus de serviceuri daca vrem sa se schimbe ceva... Cand sunt multi puterea creste...

Aud pe zi ce trece cum ca seful de service de la service-ul x sau y ia 1 mil lei de la vanzator sa spuna clientului ca masina e perfecta...
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
despre lista de semnaturi si comprtamentul celor din service-urile Opel se pote posta si la https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1294
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
E cam aiurea sa nu poti sa vezi ce-ti face la masina.
Cea mai tare "faza" este sa te intilnesti cu propriati masina (pe care crezi ca cei de la service o repara) la semafor in oras. Shocked Shocked
S-a intimplat unui prieten.Dupa ce a urmarit propria masina(cu masina firmei) a ajuns la concluzia ca mecanicul facea traseul Service -acasa cu masina clientului. Twisted Evil Twisted Evil
explicatia mecanicului "l-a luat pentru teste"
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR