Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • crazyboy

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor.Am o corsa 1.2 din 2002 si am descoperit azi ca pierd ulei,undeva unde se imbina motorul cu cutia de viteze.Curge putin,cateva picaturi da totusi curge.Ce ar putea sa fie? Sad Am impresia ca imi curge si pe la cutia de viteze pe sus pe undeva
Atasez poze facute astazi
Skip ads

  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut am si eu un motor z12xe am reusit marea performanta sal "gripez"si prin urmare am dat baia jos sa vad ce are
- sa rupt biela la pistonul 4 pistonul de vede undeva pe blok ramas k o bucata de biela
toate astea sau intamplat cam ramas fara ulei si numi indica senzorul
ce e indicat de facut
1 un blok nou
2 piston cu biela rectificat (camasa presupun ca o sa se zgarie , arbore )cuzineti ..
3 alt motor
multumesc
  • blughost

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
crazyboy a scris:Buna seara tuturor.Am o corsa 1.2 din 2002 si am descoperit azi ca pierd ulei,undeva unde se imbina motorul cu cutia de viteze.Curge putin,cateva picaturi da totusi curge.Ce ar putea sa fie? Sad Am impresia ca imi curge si pe la cutia de viteze pe sus pe undeva
Atasez poze facute astazi


semeringul de al arbore (vibrochen)...se schimba dar trebuie data cutia jos si verificata si uzura arborelui pentru ca daca a facut sant pe arbore de la semering (cum a facut la mine) trebuie cautat un semering de cauciuc nu de teflon care sa fie un pic mai stramt ca sa poata stange pe santul aparut
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mie mi se pare ca e semeringul cautator viteze, care se uzeaza in timp. Nu e necesar sa se dea jos cutia, doar partea cu tija selectoare ( ce se vede in poza 2). Cel putin la mine era toata zona incercuita in poza 2 plina de ulei si mizerie.
Am pus niste poze aici cu operatia (ma rog, io am schimbat si uleiul din cutie si am gresat timoneria).
Skip ads

  • crazyboy

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi ..o sa vad ce o sa fac cu ea dupa sarbatori.Am observat ca incepe sa curga de obicei cand este motorul cald..asa stand pe loc si cu motorul rece nu curge Sad
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din curiozitate gasesti urme pe asfalt ? Ma gandesc ca daca ar curge simeringul ar fi urme pe asfalt
  • crazyboy

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Din curiozitate gasesti urme pe asfalt ? Ma gandesc ca daca ar curge simeringul ar fi urme pe asfalt

Da,gasesc urme..da foarte mici si numai cand motorul este cald..cand se raceste nu mai curge Sad
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La baia de ulei(partea care se uneste la cutie) ai un capac de cauciuc care da acces la volanta,baga-te sub masina da capacelul jos si baga degetele acolo si vezi daca e ulei
Skip ads

  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Se poate sa curga pe la imbinarea dintre cutia de viteze si baia de ulei.
Si la mine curge ca am umblat pe acolo si acum nu am prins ceva bine si curge, tot asa la cald.
  • bogdan-cristian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
4di a scris:Buna ziua! Am o Corsa C cu motor z10xe si am o scurgere de ulei pe la capacul culbutori sau techeti, nu stiu cum se numeste exact, atasez o poza pe unde anume. Ce fel de garnitura trebuie schimbata? Imi puteti spune un cod si ce as mai putea sa schimb sau sa verific daca desfac capacul?



am si eu exact aceeasi problema ca tine numai ca e un motor 1,2 z12XE are cineva idee ce marca e garnitura in cauza ca nu vreau sa o iau de la reprezentanta dar vreau sa fie pe original
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Gasket, Cover To Cylinder Head 24403788 56 07 467



Recomand sa intrebi totusi la reprezentanta (poti cere si o reducere); pretul s-ar putea sa fie convenabil si chiar apropiat de cel din magazinele dedicate ( io am avut astfel de surprize, sa fie mai ieftin la reprezentanta ).
  • bogdan-cristian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
merci pt cod mi-a zis un mecanic asta seara sa iau garnitura victor reintz sau elring cica ar fi foarte bune .....o sa caut sa o iau si sa o schimb..
Skip ads

  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o pierdere de ulei destul de mare...nu stiu cum se numeste locul pe unde curge si nici cum sa cumpar o garnitura sau cum sa desfac...
Atasez niste poze...
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pare garnitura de la baia de ulei. Partea buna e ca ai ocazia sa cureti baia de ulei de depuneri (cauta Carburol de la Policolor, ca face treaba buna). Suruburile se strang la cuplu ca e aluminiu pe-acolo.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti curge pe la simering, curata si dupa cativa km vezi unde apare uleiul, nu cumva prima data in spatele fuliei ?
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pt. raspunsuri!
Am sa curat cat si cum pot...cred ca pe sub merge cel mai bine, si am sa va anunt.
Am mai fost la un mecanic si tot asa mi-a zis...ca pe la simering, dar nu s-a bagat sa vada doar cat s-a uitat de sus...nu prea am avut incredere si de aceea v-am intrebat.
Daca ar fii garnitura de la baia de ulei, m-am uitat pe net si am gasit la 35 de lei...ar fi ieftin...
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am schimbat garnitura de la baia de ulei (era distrusa si cineva cand a mai desfacut-o a pus in plus fata de garnitura initiala si niste silicon rosu...si pentru ca tot am scos garnitura si am dat baia jos am schimbat si uleiul si filtrul)
Acum problema este ca nu curgea doar pe la garnitura de la baie ci si pe la semeringul acela...imi poate da cineva va rog niste informatii despre cum ar trebuii sa procedez? Am nevoie de scule speciale? Am vazut ca se afla in spatele curelei...pot sa fac operatiunea asta acasa? Costa mult garnitura aceea? si eventual daca poate cineva sa imi zica codul de la garnitura. Multumesc frumos!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
6 38 199 SEAL, RING, OIL PUMP
Poti face acasa, chiar in fata blocului daca stii si ai cu ce.
  • tony2

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1.2 55kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

de curand am luat o corsa C 1.2 din 2001 care trage destul de bine insa am observat ca se scurge ulei si pe jos e chiar muuult... pe joja nivelul uleiului este maxim. Cel de la care l-am luat mi-a spus ca l-a schimbat acum 1000 km si tind sa-l cred doarece nu era samsar iar uleiul nu e negru.

In momentul in care gasesc butonul de upload atasez si 2 poze. Banuiesc ca scapa ulei pe unde am marcat cu sageata (am pus mana si era destul sub el, insa pe jos este foarte mult dupa cum se observa...).

De asemenea, imi puteti spune daca acest motor este 3 sau 4 pistoane? se aude destul de tare si banuiesc ca e trebuie sa schimb si distributia.

Multumesc!


  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Motorul tau este in 4 pistoane iar scurgerea de ulei este pe la senzorul de presiune ulei, se schimba foarte usor si e destul de ieftin.
Mare grija sa ai dupa ce dai vechiul senzor jos sa cureti bine mufa de ulei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR