Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  • motan3lul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Dak tot il ai vreau sa te intreb si eu ceva in legatura cu directia pt un meriva 1.3cdti Z13DTJ, mai exact cu axul volanului.Stiu ca servo la tipul asta este electrica gen city.Poti sa imi zici si mie din cartea aia a ta la motorasul de servo exista un ansamblu(ca sa zic asa) de vine montat pe axul volanului si la mine este sudat.De ceva timp am un sunet ciudat in zona aia.Vreau sa stiu daca e se poate lua separat sau vine doar cu axul volanului?Cartea ce spune?Stima
Skip ads

  • mereve

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Scuze de raspuns tarziu .
Am fost plecat ceva timp .
Am si eu un zdranganici ciudat , aparut de curand .Se aude undeva in caseta volanului ca si cand ar fi o pietricica acolo.Eu banuiesc ca la schimbarea filtrului de polen a uitat "mesterul" vreun surub pe acolo prin grila. Cum am plecat de acolo a inceput sa se auda. Sper asta sa fie.

In cazul tau ,din ce imi dau seama cred ca te referi la faptul ca pe coloana de directie este incorporata "a telescopic safety section " ( o sectiune telescopica de siguranta) care previne ranirea soferului in cazul unui accident frontal. Esti sigur ca la tine este sudat ? Daca ne referim la acelesi lucru , cred ca ceva nu este in regula.
  • motan3lul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mereve inseamna ca ai aceeasi problema ca si mine(cred).Nu e vb de nici un surub.eu am fostb la un service in care mai am eu incredere si mi s-a spus ca este vorba de axul de directie.Axul asta are undeva pe el montat un ax care este rotit de motorasul de servo.Este cumva pe principiul ax melcat roata melcata(ca la motosape) daca stii cumva.Ei si ala tacane asa.Si tacane in urma GROPILOR DIN PATRIA NOASTRA SCUMPA(F.....-I UNDEVA PE AIA DE LA MINISTERUL LU BOAGIU CA DUPA CE NE IA ROVINIETA+TAXE LA MOTORINA DE NE RUP NU-S IN STARE SA PUNA MACAR PLOMBE IN ASFALT CE SA MAI VB DE DRUMURI NOI).Fa o vizita la un service si ai sa vezi ca eu cel putin asa am pe axul ala vine sudat un subansamblu care este antrenat de motorasul de la servo.si cum luam gropi cum tacanea.acu incerc sa merg mai usor si vad ca nu mai face da nu stiu cat o tine minunea.Numai bine
  • gustibus

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
lupul1969 a scris:Lasa o adresa de mail, aici nu se poate trimite!

daca se poate m-ar interesa si pe mine documentatie de Opel Meriva ca tocmai am achizitionat-o de o luna de zile,
adresa mea de mail este 'augustin_radu@live.com' multumesc anticipat
Skip ads

  • gustibus

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit eu ceva,manualul de reparatii opel meriva dar in limba rusa,cenzurat. CO nu sustine distributia de softuri sau documentatii piratate
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
a aparut manual de meriva in romana? sau macar in engleza?
  • Drondu Krysty

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut vreau si eu doc si in lb rusa e buna krysty_drondu@yahoo.com
  • mereve

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
mereve a scris:
Am si eu un zdranganici ciudat , aparut de curand .Se aude undeva in caseta volanului ca si cand ar fi o pietricica acolo.Eu banuiesc ca la schimbarea filtrului de polen a uitat "mesterul" vreun surub pe acolo prin grila. Cum am plecat de acolo a inceput sa se auda. Sper asta sa fie..


S-a rezolvat problema. Am schimbat bieleta antiruliu dreapta care am descoperit ca era dusa si a disparut zgomotul.
Skip ads

  • iojileu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2005 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2010

  • Mesaj Privat
As vrea si eu un manual de rearatii si servis in romana pentru Meriva
iojileu@gmail.com
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare baieti !
Orice documentatie (electrica, mecanica, etc) de Meriva B, fabricatie 2012... imi trimiteti si mie ! saru' mana... si Multumesc frumos !
mail : minciumarian@yahoo.com
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor
Prin documentatiile astea de service pt meriva este ceva despre termostat, corp termostat, garnituri,....pe unde sunt plasate si cum se desfac? Daca are cineva sas ceva rog frumos sa mi trimita si mie,timico_frai@yahoo.com,Am probleme cu masina si vreau sa incerc si eu sa vad ce pot face nu am 970 ron sa dau pe o garnitura care nu vine separat decit cu ,corpul termostatului.Daca sunt si ceva idei astept orice sfat.Multumesc.
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu ne aude nimeni si pe noi......
Skip ads

  • kirchseeon

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
hai salutare as vrea si eu cartea tehnica (pt , meriva 1.7 cdti 2006 ) in ROMANA daca mai e valabila discutia ... la mail ovi10blue@yahoo.com ...... ms anticipat si drumuri bune.
  • Dan Radu Cornel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
rviorel a scris:roby e in poloneza ce ai gasit tu
macar in elgleza nu are nimeni manual de reparatii?
am un bec de la aeorterma ars si nu stiu cum il scot


Se gaseste de cumparat on line Vauxhall/Opel Meriva Petrol & Diesel Service and Repair Manual: 2003 to 2010 - Haynes Service and Repair Manuals. Cred ca e cel mai complet manual
Am avut unul pt Opel Ascona si sincer nu am avut nevoie de service decat pt ITP

http://www.waterstones.com/...r+manual/8376984/
  • criss100

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Meriva 2004 C-Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut .As vrea si eu manualul in romana daca se poate. Imail cristian.vergi@yahoo.es Va multumesc
  • 07flo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2011

  • Mesaj Privat
As vrea si eu un manual de rearatii si servis in romana sau engleza pentru Meriva. muresan_07floryn@yahoo.com Va multumesc
  • elfu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2004 z17 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
hai fratilor sa cumparam 2 ,3, 4, insi un manual de la englezi , il scanam si asa avem , uitati , daca se vrea o sa cumpar de pe ebay , costa vre200- 250 , il trag la xerox ca n-am scaner , si le trimit contra sumei care rezulta din tragerea la xerox + o parte din cit am dat pe el , adica daca stiu ca sunt 4 , o sa fie 4 : 250 ..... , si dupa aia se poate da mai departe contra unei sume care sa reprezinte 1/2 din suma care a dat fiecare si tot asa , asa am vazut ca fac la cehi , la polonezi , la rusi ......
  • tudor1973

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara !
Poate ma poate ajuta cineva cu un manual de reparatii pentru un Opel Meriva A din august 2003 ,motor 1.6 , benzina achizitionat recent. Daca poate cineva sa-mi trimita mail la tudortanasa@yahoo.com
  • la21ploiesti

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
As fi si eu deosebit de recunoscator sa primesc manualul de service in RO si in ENG, daca este posibil.
Multumesc anticipat ptr sprijin.
email: LA21PLOIESTI@YAHOO.COM
  • tudor1973

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salutare ! Va rog frumos poate are cineva un manual de intretinere pt un Opel Meriva A din 2003 ? Adresa de e-mail tudortanasa@gmail.com . Multumesc mult !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR