Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am facut urmatorul tutorial inspirat de pe club corsa UK in ideea ca v-a incanta pe cineva sa isi puna un volan aproape sport dar cu airbag si comenzi player pe volan Smile

piese necesare:
-volan opel vectra B sport (cel in 3 spite)
-airbag volan
-spirala pentru volan cu comenzi
-mufa care intra in spirala volanului cu 4-5 cm de cabluri ce intra in ea
-suport pentru spirala de vectra B



acestea spuse sa trecem la treaba
scule necesare:
-set imbusuri torx
-cheie tubulara de 22
-ciocan de om serios ceva mai greu sau cine are presa de extras volane
-surubelnita stea


1.pentru inceput demontam carapacele de la volan (metoda este arhicunoscuta asa ca numai detaliez cum)
2.demontam airbagul de pe volanul original ATENTIE-CU CHEIA SCOASA DIN CONTACT
aceasta operatiune se face prin spatele volanului acesta avand 2 surubele torx
3.se extrage airbagul cu atentie si se scoate mufa galbena
4.se desface spirala volanului care are 2 surubele cu cap stea care se vad in stanga si dreapta piulitei volanului,acestea se scot de tot
6.se desurubeaza piulita volanului
7.dupa ce se scoate piulita cu ciocanul se bate in partea interioara a covrigului fara frica ca nu se rupe nimic concomitent se mai roteste volanu stanga sau dreapta
8.dupa ce am scos volanul scoatem si spirala impreuna cu suportul spiralei care la fel ca si spirala are 2 surubele cu cap torx pe verticala

9.inlocuim suportul de tigra cu cel de vectra B (are aceleasi prinderi)

10.urmeaza legarea firelor pentru airbag si claxon:
firele la fel ca si in poza de jos sunt aceleasi culori cele de pe mufa spiralei de vectra B cu firele de pe tigra drept urmare se leaga culoare la culoare in afara de cele 2 albastru/rosu si gri care sunt de la comenzile de volan si nu se leaga

in aceasta mufa aveti mifa galbena care se gaseste pe tigrele pana la 1997, la tigrele dupa 1997 mufa ce intra in spirala de volan se gaseste si pe masina deci numai este necesara si procurarea acesteia
11.dupa etapa de mai sus se trece la montarea volanului de vectra B in ordinea inversa demontarii
in poza de mai jos aveti spirala cu mufa de tigra din 98' care de data aceasta intra in partea de sus a spiralei si nu jos ca la tigra

12.se pune volanul pe ax avandu-se in vedere ca rotile sa fie drepte,aceasta se face prin apasarea volanului pe arcul de pe ax si montarea piulitei care se strange si se pune siguranta

13,se conecteaza mufa la airbag si mufa claxoanelor dupa care se ataseaza airbagul si se strange la fel ca si la tigra cu cele 2 surubele torx de pe staptele volanului

poze de final.....



in ultimele poze se observa volanul dupa reconditionare si daca suntem tot la sectiunea tutoriale hai sa va spun si cum se intinereste un volan imbracat in piele

se cumpara o vopsea de piele numita VOPEL cea care are 2 fiole una galbena si una neagra si se vopseste tot volanul dupa instructiunile de pe flaconul de vopsea. eu am facut si chiar tine foarte bine asta dupa aplicarea a 3-4 straturi

spor la treaba prieteni



edit by StefanTolos Wink
4/20/2012 11:39:39 PM
Skip ads

  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ai idee merge mutarea facuta si astra f?
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
in principiu zic eu daca se potriveste gaura volanului de vectra b cu axul volanului de astra f ar trebuii sa mearga
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ok mai astept niste pareri poate stie cineva al meu a avut piele dar sa rupt si decat sa dau 2 mil sa l imbrac mai bine pun un volan de vectra b arata si mai misto si ai idee dc folosesc vopseaua asta pe scaunele din piele o tine sau ma fac negru pe haine?
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu nu m-am facut negru pe maini de la volan deci zic eu ca sigur nu o sa se ia pe haine daca pe maini unde mai si transpiri nu s-a luat
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
teoretic trebuie sa tina ca doar pielea naturala nu e neagra sau alte culori iti dai seama una e sa vopsesti profi o piele si una e asa cum facem noi oricum cred ca o sa incerc mai ramane te rog sa mi spui de pe unde ai achizitionato poate un magazin care sa aibe si in buc exact ce ai folosit tu ca a dat rezultate ms
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
tine stai linistit ca nu se ia eu am dat si pe airbag care este din cauciuc si nu s-a luat asa ca pielea nu o s aiti dea sigur de furca
de cumparat o poti cumpara din orice magazinas de cartier care are vopseluri diluanti si tot de genul asta deci nu e greu de gasit unde vezi ca au si crema de pantofi intrebi daca au si vopsea pentru piele Vopel
spor la treaba
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pt cei ce vor sa aceasta operatiune le pot spune ca merge pus acest tip de volan si pe astra f insa este foarte important sa face ti rost de spira volanului cu sau fara comenzi in functie de ce tip de volan aveti si de suportul pt spira si acesta din urma trebuie sa fie acelasi model ca cel de pe astra f eu initial luasem un suport diferit tot de pe vectra cu volan ce avea comenzi si am crezut ca va trebuii sa improvizez dar am insistat si am gasit la dezmebrari suportul potrivit, adica trebuie sa fie exact acelasi model cu cel postat de colegul care a facut acest tutorial foarte util. sper ca am fost de ajutor!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR