Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o nelamurire. Masina mea este echipata cu senzori de presiune in pneuri si as dori sa pastrez aceasta functie si dupa ce inlocuiesc jantele actuale, pe 20", cu unele pe 17". Este posibil acest lucru? Se pot muta acei senzori pe orice janta?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca sunt cei pe ventil doar daca se potrivesc ventilele de la o janta la alta.
  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pai nu prea stiu de care sunt...
Cum pot afla? In afara de a scoate cauciucul de pe janta.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Depinde ce model ai..Ori cei pe ventil, ori cei pusi pe interior..
Cel mai bine dejantezi o roata si afli...te costa maxim 20 lei cu totul..
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cum a spus si colegul @cangri, daca senzorii sunt montati pe valve, se pot inlocui. Sfatul meu este totusi sa nu o faci, etansarea valvei pe janta se face cu ajutorul unei garnituri de cauciuc. Este posibil ca dupa ce ii scoti de pe o janta si ii pui pe alta, garnitura aia sa numai etanseje bine si ai pus-o. La Mondeo nu se gasesc garnituri separate, nici macar valvele nu se gasesc, schimbi senzorul cu totul. Pentru Mondeo pretul unui senzor bate usor spre 4 milioane, asa ca, mai bine stai linistit.
De asemenea, cand schimbi cauciucurile, spune-le celor de la vulcanizare ca ai senzori de presiune, aia daca nu stiu ca ai si pun presa de dejantat in dreptul valvei o sa iti rupa senzorul. Eu am patit-o.
  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pt ajutor. Concluzia, inteleg ca daca sunt cei montati pe valve, imi iau adio de la ei. Clar ca nu mut valvele de pe o janta pe alta.
Dar daca nu sunt cei montati pe valve? Raman activi indiferent de ce roti pun pe masina?
  • nycman91

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2008 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
opel a pus pe insignia numai senzori montati pe valve. uita-te la valve si ai sa vezi ca sunt complet metalice .si eu am senzori la a mea .am jante pe 19 si nu le-as schimba cu nimic. o sa vezi ca dupa ce o sa le schimbi o sa-ti para rau. intr-adevar este foarte dificil de condus o masina cu jenti de 19 sau 20 inch pe strazile noastre ,dar designul unei masini cu astfel de jante nu se compara cu alta ce are jenti pe 17. macar daca te-ai hotarat sa le schimbi ,pune-ti de 18,ca insignia arata groaznic cu jenti pe 17. ok,tu hotarasti,ma scuzi daca te-am deranjat cu sfaturile mele,dar ma mai ia si pe mine curentul cateodata. Very Happy
  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da, sunt metalice. Nu m-ai deranjat deloc, mai ales ca esti al n+1 lea care imi spune sa nu schimb jantele Smile) O sa ma mai gandesc daca le schimb...
  • calutu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut! La insignia 2014 am schimbat cauciucurile si îmi aratã 3 anvelope pe roșu, deși ele au presiunea ok. Cel de la vulcanizare a zis sa merg cu ea un pic ca își revine, dar nu este așa. Ce sa fac? Multumesc!
  • ADascalu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, am observat la ultimele iesiri pe autostrada, in momentul in care ajung la 140-150 si merg constant, imi apare in bord senzorul de presiune roti. Nu este tot timpul acelasi, se intampla doar pe spate si este ba stanga ba dreapta.

A mai patit cineva treaba asta?

Multumewc mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR