Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cu parere de rau va anunt ca mi-am dat tigra.Asta e viata merge inainte.Nu avea rost sa dau o gramada de bani pe benzina fiindca o foloseam la naveta la cj.
Mi-am luat la schimb un peugeot 307 din 2004 1,6 HDI.Am optat pe pegeout deoarece pe toti care i-am intrebat mi-au spus ca au unul dintre cele mai bune motoare diesel(posesorii de opel se exclud Very Happy ) Ca planuri de viitor as vrea totusi sa imi iau o calibra pe care sa o tin asa sa mai simt senzatia benzinei.Dar asta mai tarziu ca acu nu mai am bani de mofturi destea.
Cam asta e Pegeoutul






A naibi pisica face ce face si iara apare pe ecran....
PS sper sa revin cat mai curand in randul posesorilor de opel.O calibra cu motor tare sau ceva de genu.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Felicitarile noastre si sper cu masina asta sa faci tot ce tine de la Subaru, Mitsubishi si poate vreun amarat de Porsche ceva Rolling Eyes
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
sa fie intr-un ceas bun man si sa te poarte sanatos!

@florinike: ce al naibii esti mah, ce ai cu omul daca vrea sa economiseasca un banutz? Razz
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cutia de viteze cum merge ? ma refer la cum aluneca schimbatorul in viteza.
Skip ads

  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
S-o stapanesti sanatos.
Asa o sa te lamuresti si tu pe pielea ta cum e cu "masinile" frantuzesti. Motorul e intr-adevar reusit.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Felicitarile noastre si sper cu masina asta sa faci tot ce tine de la Subaru, Mitsubishi si poate vreun amarat de Porsche ceva Rolling Eyes


Laughing Completare : tot ce tine de subaru , mitsubishi si porsche dar diesel . Ca acum are 1.6 Hdi . App iti dai seama ce penibil ar fi un carrera 4 diesel Very Happy
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
tare de tot plasa aia de tzantzari din bara fatza
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
intradevar vad ca multi de pe forumul asta sunt fair play iar in legatura cu masinile frantzuzesti stiu f bine cum e mama are un megane sedan nou si nu cred ca va avea pb cu ea si in cazul in care va avea e in garantie si asta e avantajul cand iti iei una noua.Cat despre peugeot ce sa zic am gasit un baiat si l-am vandut castigand ceva banutzi la el iar pentru carcotasii cu porche si ce ati mai scris pe acolo frate fiecare cu ideeile lor dar tinand cont ca ideile voastre nu ma intereseaza nu are rost sa mai postati(ma refer la rautaciosi) fiindca daca am nevoie de ceva de pe forum ar fi de niste sfaturi sincere si eventual de niste cunostinte in plus.Asa ca data viitoare cand vreti sa postati lucruri ironice la adresa mea si a masinilor ce mi le cumpar eu zic mai bine sa va abtineti si sa nu va mai chinuiti sa adunati stelute cu tot felul de posturi inutile.

Iar in legatura cu masinile frantzuzesti am avut cateva pana acum si sincer nu au nici o problema.Mi se pare normal ca acele cazaturi de masini de prin targuri la peste 150000km sa fie obosite si sa se strice cate una dar sincer am avut si peugeot si renault si nici una nu ma dezamagit asa ca pe cei care isi formeaza o parere din auzite ii sfatuiesc sa nu se lase asa usor influentati,sunt masini relativ ieftine care iti ofera suficient de multe dotari in banii pe care ii dai pe ele asa ca pana nu ai avut cel putin una nu poti sa afirmi pe spusele lui x,y,z ca sunt sau nu proaste iar daca ai avut una si intredevar te-a lasat aia nu inseamna ca poti face un etalon dupa o singura masina.Am prieteni cu audi a6, a4 , opel omega , vw passat si se plang de ele da nu ma aude pe mine nimeni sa zic ca acele marci sunt proaste asa ca lasati-o mai moale cu critica si concentrativa pe practica.....dar oricum am o curiozitate daca ar fi sa faci un tabel ierarhic cu toate marcile de automobile care ar fi ordinea intre opel(un fel de Dacia la nemti) si peugeot(masini destul de apreciate in Franta)................
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu de ce dreak in germania opel este peste vw shi pejo shi reno, dar shi parerea ta conteaza 0.0001%
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ovyme: nu ai facut tu tare bine sa te lauzi pe un site de opelisti cu pejo-ul Smile
ceilalti: hai, mai baieti, ce radeti de om? daca aia i-a placut...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ovymme a scris:intradevar vad ca multi de pe forumul asta sunt fair play iar in legatura cu masinile frantzuzesti stiu f bine cum e mama are un megane sedan nou si nu cred ca va avea pb cu ea si in cazul in care va avea e in garantie si asta e avantajul cand iti iei una noua.Cat despre peugeot ce sa zic am gasit un baiat si l-am vandut castigand ceva banutzi la el iar pentru carcotasii cu porche si ce ati mai scris pe acolo frate fiecare cu ideeile lor dar tinand cont ca ideile voastre nu ma intereseaza nu are rost sa mai postati(ma refer la rautaciosi) fiindca daca am nevoie de ceva de pe forum ar fi de niste sfaturi sincere si eventual de niste cunostinte in plus.Asa ca data viitoare cand vreti sa postati lucruri ironice la adresa mea si a masinilor ce mi le cumpar eu zic mai bine sa va abtineti si sa nu va mai chinuiti sa adunati stelute cu tot felul de posturi inutile.



Da mah frate , hai sa-ti povestesc o intamplare :
Stateam eu intr-o zi si beam cafea la Gold Platin , admirand baletul facut de mecanic care-mi schimba uleiul & stuff . Si eram eu si cu un cetatean cu o Vectra . Mai golanas asa asta care era cu vectra . Zice : Ai probleme cu masina ? Bai am avut , zic eu , dar acu fac revizia .
Si incepe sa-mi povesteasca apropos de probleme , cum ca el este samsar si aduce masini . Passaturi , vectra si Audi in general . Si zice bai frate la cate masini cu multi km am adus , nu m-a sunat nimeni sa-mi zica ca s-a stricat , ca a avut probleme , etc.
Eu stiind situatia masinilor din Germania , cand mi-am cumparat masina pt mine , mi-am luat NOUA . Ce eram prost sa-mi iau vreuna calarita de altii . Si zice m-am dus si am cumparat un RENAULT MEGANE de la dealer .
Si dupa 6 luni a trebuit sa schimb pompa de benzina , traseul pana la injectoare + toate injectoarele . Si zice au fost pe garantie si au costat .......170.000.000 . Si m-am ingrozit pt ca masina costase 350.000.000 ( cu discount ) .
Si m-am gandit ca ce o sa fac cu piesele cand va iesi masina din garantie . Dupa care am rupt maneta de la semnalizare si am platit 600 de lei . Pt o maneta din plastic .
Dupa care am vandut-o ca iesea din garantie si mi-am adus un passat din Germania cu 100.000 km dar macar e omenos la intretinere .

Asa ca asta-i cu masinile frantuzesti .
Al doilea ex. , o prietena cu un C3 care a avut dauna : aripa fata stanga-drapta , capota plastic , faruri , grila fata , radiator , 2 jante , 2 planetare . Si atat . Cost : 7600 de euro . Pret masina noua : 8200 de euro . Cum ti se pare ? In resta masina era neatinsa pe la motor sau la alte repere de caroserie .

Bun , avand in vedere ca toata lumjea cunoaste lucrurile astea , dar le e lene sa explice , de-aia se face atata misto pe seama masinilor frantuzesti si nu a ta !
Sa ai o experienta placuta cu Peugeot !
Numai bine !
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sustin 100% ce a scris BERTONE fiindca am si eu cunostinte care se plang de pretul pieselor la frantuzesti. masina nu arata rau, tentativa de tuning e esuat (sau a fost abandonata), e mai frumoasa decat tigra (poate) dar recunosc ca eu nu as fi facut aceasta alegere (bine, poate unde am si alta masina decat ai avut tu). Personal iti urezi sa ai parte de ea si du-o la teste (preferabil numai diagnoza, ca de schimbat ceva la ea .. sper sa nu faci credit la banca). Anyway, cunosc o persoana cu care te pot pune in legatura care nu i-a schimbat distributia la timp si i-a facut motorul zdrente fiindca avea viteza mare . Stii cat l-ar fi costat un motor nou de 307? 10500 Euro? Intrebare: cat ai dat pe ea? Sunt sigur ca mult mai putin decat pretul motorului nou ...

Pace!
Skip ads

  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am dat pegeoutu ca am gasit pe cineva si am castigat si ceva bani la faza asta.Ieri mi-am luat un ford focus din 2003 decembrie 1,6 benzina la un super pret 6000euro sa vedem cat castig la asta da cred totusi ca e un pret bun de tot tinand cont ca are 62000km si a fost a unui batran care a cumparat-o de la reprezentanta.Despre FOCUS ce parere aveti e neagra cu doua usi e full fara piele pun zilele astea niste poze numai sa ii fac.Oare cu cat as reusi sa o vand da sincer carcotasii sa se abtina......
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cumnatul meu a dat 7000 euro pe un Focus asemenea full dar din 2002. Mentionez ca proprietarul a cerut initial 7600 e.

Eu zic ca a ta, din 2003 si daca nu are probleme, poate iei pe ea un 7500, 8000 Euro.

2000 E la o afacere e destul de bine.

Pace!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Very Happy
sabothor a scris:Stii cat l-ar fi costat un motor nou de 307? 10500 Euro? Intrebare: cat ai dat pe ea? Sunt sigur ca mult mai putin decat pretul motorului nou ...

Pace!


Stii cat costa motorul nostru de 1.8 ? Maxim 6000 de euro echipat complet : de la baie pana la culbutori , fara electrica , electronica , calculatoare , injectie , etc. ci numai motorul in sine mecanic ) .

@ovymme - Tu vrei sa bne pui sa facem caracterizarea la toate masinile la care te gtandesti tu ?
Iti mai raspund la asta si gata ! Laughing
Focusul cu motor de 1.6 nu e mare jmecherie ( cu numai 101 CP ) . Insa acel motor e cobinat cu o cutie lunga care mie unul mi-a placut . Astfel poti rula in treapta I cu 40 de km/h ( 4000 de ture ) fara sa simti ca masina e turata si fara sa dea in nas .
Fiind treptele lungi automat vei ajunge cu a treia pe la 140 . Insa dupa 110 cu a treia tragi de ea ca de un caine mort . Treptele I si II sunt foarte nervoase in schimb .

Suspensia stiu ca a fost revolutionara si intr-adevar am remarcat o stabilitate in curbe foarte buna . Nu cat bertone , insa are avantajul ca e hatch back .
Cunosc informatiile astea ca acelasi model de focus la a vut un prieten de al meu si daca nu ne-am alergat pe Rasnov - Poaiana sau pe Timisul de sus de ne-au iesit ochii . Mi-a placut per total masina , avand in vedere ca e una de strada .
Hai iti dau un bertone ? Sa nu mai ai indoieli si sa ceri atatea parerei : ca trage , ca fuge ca ce ziceti ? Very Happy
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
" Hai iti dau un bertone ? Sa nu mai ai indoieli si sa ceri atatea parerei : ca trage , ca fuge ca ce ziceti ?"

he he he .. esentele tari se tin in sticle mici sau in caroserii din aluminiu Very Happy

Ce zici ovymme, te bagi?
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mersii pentru raspumsurile voastre si imi cer scuze ca nu am fost mai promt cu rsp dar am avut niste pb si nu am mai avut gram de timp pt net
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
si ce masina mai ai acum ?? Smile
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
acum am o puma 1,7 125CP VCT dar vreau sa iau un cabrio ceva dar din pacate nu prea am bani asta e mai astept

  • gabby1984

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sa fiu sincer.. am o tigra.. o fiesta si un 207.. mentionez tigra e singura pe benzina... celelalte masini au motoare de 1,4 diesel.. si cand ma urc pe ele.. am adrenalina urcata la max...
am un tir in fata... pun semnalizare ma sigur siiii,...... nu pot sa depasesc..vine din fata.. astept putin am loc sa depasesc intru in depasire... dau treapta inferioara bag pedala la fund.. siii.. masina nu fuge trebuie sa renunt la idee....

Parerea mea.. vrei masina sa fuga.. ok fuge e una pe benzina.. vrei masina de naveta... foloseste dieselu...

P.S. nu cautam decat sa ma laud ca am 3 masini Razz Smile) Glumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR