Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Slash , te astept cu impresii despre traseu si despre hotel. Cred ca in vara o sa-l 'vizitez'.
(la acelasi hotel au plecat dimineata doi prieteni cu familiile, vezi doua Mondeo, negre, PH 21 si 22 JXS)
Distractie placuta.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
M-am intors.
Traseul a fost de vis. Scurt, liber si drumul f bun in proportie e 80%, pe o singura banda pe sens, dar f bun. Totul ok la BAC, 35 RON de masina.
Nici nu ma gandeam ca un drum spre litoral poate fi asa liber. Incredibil. Am mers pentru perioada bune de timp cu 150-160 km/h si la dus si la intors.
Cateva localitati scurte si linistite si doar o singura masina de Politie dus-intors. Am avut rezerve dar s-au spulberat. Cred ca cel mai bun drum spre litoral.
Despre hotel, numai de bine. Am mai fost acum 2 ani si o sa merg si in iunie. Servicii f bune, conditii excelente, mancare buna, Ultra all insclusive, curat, personal dedicat 24/7, cotat la 4* dar e cam de 4.5 * parerea mea.
Erau masini de PH, n-am observat cele mentionate de tine, era si f greu cu atatea tentatii Smile)
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Bine ai revenit, sunt la pãdure la Târgºor(în spate la paleti). Vorbim, dupã ce vb ºi cu ei(JXS). Salutãri! Continuãm la "discuþii Ploieºti".
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
slash. bun hotel . am fost in 2 ani la rind. super ok. este genul : sunt rege in tara mea!( nu ai nici o grija).
Skip ads

  • crycu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
s-a scumpit bacul pe la Calarasi? anul trecut,era 15 lei/masina...si ai dreptate cu drumul spre litoralul bulgaresc.dupa ce ai iesit din Silistra,mergi 110 km cumm te lasa drumul si dai fix in mare la balchik si de acolo,in dreapta,ai toate statiunile.Varna e cel mai departe,la 40 km.
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Peste vreo 3 saptamani ma duc la mare in Jupiter. Daca tot sunt pe acolo m-am decis sa ma duc si pana la Balchik in Bg, dar doar pentru a vizita Castelul Reginei Maria. E ''periculos'' sa pleci de langa masina? Am mai fost o data prin BG(tranzitat din N in S) si drumul a fost plin de ''aventuri''.
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
am fost sapt trecuta la balcik. Nu e periculos. Chiar in centru e parcare cu plata parca 5 leva pe ora. De acolo o iei oe jos pana la castel am iesit din tara pe la vama veche. Drumul e ok cu mici exceptii
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mai pleaca cineva in BG zilele astea?
Vad ca s-au dublat preturile (si) pe la ei.
Cine imi da o idee unde sa parchez in Golden Sands (Nisipurile de Aur), pentru ca parcarea hotelului ales este de 10 eur/ zi
Skip ads

  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

O sa fac un mic concediu in Bulgaria, in Balchik mai exact la hotel Paris. E prima iesire in Bulgaria si as vrea niste informatii de la voi, daca ma puteti ajuta:
1. Traseul o sa fie: Piatra-Neamt -> Focsani -> Braila -> Calarasi -> Ostrov -> Dobrich -> Balchik. Imi puteti spune cum e drumul de la Focsani? Sau imi puteti sugera un traseu mai ok?
2. Unde e mai ok sa cumpar leva, la o banca in Romania, la granita sau in Bulgaria?
3. Taxa de drum in Bulgaria: cat e si unde se plateste?
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
L.E.
In legatura cu traseul o alta varianta ar fi: Piatra-Neamt -> Urziceni -> Slobozia -> ... Care ar fi mai ok?
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Referitor la traseu, definește ce numești tu „ok”: rapid, ieftin, liber...
În ceea ce privește schimbul valutar, în Bulgaria sunt case de schimb peste tot (la Mall dar și pe stradã, în Balchik sunt cel puțin 5-6 chioșcuri pe artera principalã), cursul e bun, nu-i ca la noi sã arãți acte de identitate, doar dai lei și ceri euro sau leva. Mulți comercianți acceptã la platã lei, inclusiv în restaurante. Totuși, sfatul meu este sã plãtești cu leva, ieși cel mai bine.
Taxa de drum este de 5 leva pe o sãptãmânã și o poți plãti la orice benzinãrie. Apropo de benzinãrii, carburantul este mai ieftin ca la noi.
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
drum "ok", ma refer sa fie rapid si fara gropi.
Skip ads

  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Rapid și fãrã gropi, asta eu n-am gãsit în România...
Poți încerca pe ruta Focșani, Brãila, Țãndãrei, Fetești, Constanța, Vama Veche, Durakulak, Kavarna, Balchik. E mai pitoreascã.
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
multumesc de informatii
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal, ce parere aveti de traseul Ploiesti-Buc-Calarasi-Silistra-Dobrich-Varna-Sunny Beach...............cum e drumul ? sau ce alternative mi-ati recomanda ? Rolling Eyes
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ce traseu recomandati pentru Piatra Neamt - Sunny Beach? Adica ce localitati voi tranzita (inclusiv in Bg) si la ce cheltuieli sa ma astept. Am fost de mai multe ori la sud, dar numai pe traseul Vama Veche - Durankulak - Nisipuri/Constantin, etc.
Sunny Beach e si mai in sud, e prima data cand merg acolo. Ma ajut de GPS, pun coordonatele pe el, dar cateva sfaturi nu strica.
Multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Piatra - Slobozia - Calarasi - Silistra - Dobrich - Varna - Salnchev(parca) suna bine. Partea de RO nu stiu sa zic prea multe, dar pe BG e mai mult ca OK.
Mai pitoresc pe CT - Vama - Varna, cred ca mai scurt pe Braila - negru Voda - Dobrich - Varna.

PS: La Bora sa iei 3 litri de ulei + mult antigel Very Happy mai fierbe motorul, mai haleste antigelul Laughing
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Hm, ce-ti veni cu Silista? In functie de ora de tranzitare poate fi ok, eu nu a-si alege acest traseu. Doar daca ai relatie Evil or Very Mad la bac.
Nici Negru Voda-Dobrich nu e o optiune viabila, te invarti in jurul cozii.
Ramane pe Vama Veche.
Sau Buc-Giurgiu-Ruse-Rasgrad-Shumen-Varna. De la Shumen e autostrada, dar si pana acolo e pustiu, maxim 6-7 localitati. Drumul bun, fara gropi, pe alocuri denivelat, viteza de croaziera ~100-120 km/h. In Varna e de preferat sa o iei pe centru ca nu ai unde sa te incurci, eu prefer centura, dar e mai intortocheat pe acolo.
Daca vrei detalii, cere si ti se va da!


@am verificat, si ai o diferenta considerabila la km.
O iau din mers cu traseul, Focsani-Braila-Cernavoda-Constanta-Negru Voda-Dobrich-Varna-Sunny
Aprox 660 km pe sens.

Sau varianta prin Bucuresti,
Buc-Giurgiu-Ruse-Rasgrad-Shumen-Varna-Sunny. De la Shumen te poti lasa direct spre Sunny, dar nu cunosc drumul, nu am luat-o niciodata pe acolo.
Aprox 715 km pe sens.

Daca ar fi dupa mine, varianta mai lunga dar mai ok ca si drum, dar tu hotarasti.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Merci baieti, utile sfaturi. Si eu pun accent pe calitatea drumului in fata distantei. Trebuie sa iau (luam) o decizie, sa nu ne certam pe drum ca "pe dincolo era mai bine". Sa evit Silistra, am inteles...
Angi, nu doar GM fac masini bune, nu e prima data cand ies cu masina in afara si sa merg usor supraturat. Din fericire nu am probleme cu consumul de ulei si antigel si (cel mai important), e masina pe benzina care consuma cel mai putin din toate cele pe care le-am avut. Am vandut masinile mele pe motive ca m-am plictisit de ele, ca aveam nevoie de mai mult spatiu, sau ca am avut alte prioritati, iti dai seama ca nu stateam 6 luni cu o masina gurmanda de alte lichide.
Mai citesc pe aici sfaturi.
Multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai oke ca si calitate a drumului e cum sa spus Ciprian, pe via Giurgiu - Ruse. Totusi, cred ca ar fi un ocol destul de mare.
Via Braila - Negru Voda - Dobrich ar fi o alegere buna,. drumuri bune, inclusiv pe RO insa cam nimic de vazut, dar daca drumul e noaptea, irelevant.
Intradevar, pe Ostrov - Silistra pica, nu gasesti bac noaptea.


Cu VAG am glumit Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR