Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bau33

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Salut
in partea stinga, cind dau peste gropi se aude ca o bufnitura infundata. Am fost la repr. Opel si mi-a spus ca ii de la flansa de la amortizor. Poate sa-mi spuna si mie ce rol are flansa asta? As putea sa mai circul o luna doua cu ea ca as vrea sa salvez niste bani de sarbatori Smile
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
se afla la capatul de sus al amortizorului, in interiorul oalei formate de caroserie. foloseste la prinderea amortizorului de caroserie. e greu de spus daca mai poti merge cu ea. depinde in ce stare se afla. asta se poate vedea numai daca o dai jos de pe masina.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Flansha are rol de pivot superior shi are mai multe componente:
1. oala metal tronconica
2. rulment
3. oala metal imbracata in cauciuc
4. piulitza
5. shaiba mare metal
6. piulitza

Punctul 3 se uzeaza cel mai adesea. Dupa ce deschizi capota, uita-te pe langa pe langa shaiba mare de metal daca nu sunt crapaturi mici. Daca da trebuie neaparat inlocuita piesa nr. 3. Rulmentul nu se strica asha de repede shi brusc, dar poate aparea un mic joc in el shi de aici se strica piesa nr. 3.

Nu mai rula cu mashina in starea asta!! F. periculos!

Succes
  • dannny

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare:cand se schimba flansa cu rulmentul din partea superioara a amortizorului fata trebuie decomprimat arcul sau sunt necesare ceva scule de mentinere a sa in pozitie comprimata?Ar veni f bine un tutorial in privinta asta intrucat probabil mai sunt opelisti ca mine care ar vrea sa-si salveze 200 ron si sa-si monteze singuri flansele astea.Am uitat sa zic ca masinuta mea e o vectra a 2.0iMultumiri anticipate!
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
e ca la schimbarea amortizoarelor. trebuie sa le scoti ca sa poti schimba flansele.
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
cumperi din targ niste prese pt arc si iti faci singur treaba. le-am schimbat si eu si nu e greu. daca e ca la mine o sa te cam chinui putin la desfacut piulita din capatul amortizorului pt. ca trebuie tinut contra cu un imbus in timp ce desfaci piulita
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
saptamana trecuta am facut ITP-ul si cu ocazia asta mecanicul mi-a zis ca am flansele de amortizoare foarte uzate. jocul era evident, am vazut cu ochii mei. de altfel, in timpul mersului de ceva timp se aude ca un fel de bocanit infundat pe fata.
bun. numai oala cu cauciuc, fara rulment, am schimbat acum 10 000 km. tocmai asta e problema, a zis el, trebuia schimbat cu rulment cu tot.
m-a speriat ca o sa schimb si amortizoarele pana in primavara, cand intentionez sa fac lucrarea.
pe de alta parte, un alt meserias mi-a zis ca mai pot circula asa catva timp fara sa am probleme majore.
era sa uit: acum am 94 000 km, iar schimbarea flanselor (prima de altfel) a fost cam pe la 85 000 km.
astept pareri, daca mai pot merge in continuare inca o luna doua pana schimb oala cu tot cu rulment.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ideal ar fi sa le schimbi acum desi sunt convins ca te astepti mai mult la un raspuns de genul: Las-o frate ca mai merge! Nu cred ca cineva are curajul sa-ti zica asa ceva. Probleme din cauza flanselor pot sa apara la directie, amortizor, rulment (fuzeta), bucsi, pivot si chiar sa se deformeze oala pe care se aseaza flansa. Decizia ramane totusi a ta.
Skip ads

  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
De curiozitate ai pus flanse febi bilsten la ultima schimbare ? Eu am schimbat 3 ( trei ) randuri de flanse febi in decursul a 30 de mii de kilometrii, pana cand ultima data am bagat mai mult mana in buzunar si am pus lemforder. Deocamdata sunt ok. au vreo 30 de mii.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
evilbrain a scris:De curiozitate ai pus flanse febi bilsten la ultima schimbare ? Eu am schimbat 3 ( trei ) randuri de flanse febi in decursul a 30 de mii de kilometrii, pana cand ultima data am bagat mai mult mana in buzunar si am pus lemforder. Deocamdata sunt ok. au vreo 30 de mii.

sachs. ai schimbat cu tot cu rulment de 3 ori?
  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu, doar flansele. Rulmentii nu prezentau uzura si nu a avut rost sa ii schimb.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
lemforfer am pus si eu flansele, sachs rulment, kayaba arcuri si monroe amortizor, am intre 5 si 10.000km si nu se aude nimic
Skip ads

  • mereve

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Se reface geometria rotilor dupa inlocuirea flanselor , avand in vedere ca se demonteaza amortizoarele ?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
N-are nimeni un tutorial?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mereve a scris:Se reface geometria rotilor dupa inlocuirea flanselor , avand in vedere ca se demonteaza amortizoarele ?

Nu este nevoie de refacerea geometriei pentru ca nu umbli la bieleta de directie . .
Si eu am schimbat flansele(Lemforder) si rulmentii (Ina) si nu a necesitat refacerea geometriei.
  • wyo832000

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 TH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut,stie cineva cum se schimba amortizoarele pe spate la vectra b?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Scoti aparatorile de noroi, desfaci surubul de jos, dupa care cele de sus.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca flansele amortizoarelor in tara noastra romaneasca sunt pur si simplu niste consumabile, la fel ca filtrele de aer si ulei.

Am schimbat de 2 ori pana acum, am avut swag, apoi febi. Astea din urma se pare ca iar sunt varza.

Intrebarea e... ce marca de flanse sa pun ca sa ma tina mai mult de un an?
Cineva la un service mi-a recomandat Kayaba.. dar astea vin cu tot cu rulment de sarcina.. si abia le-am schimbat si pe alea anul trecut.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am avut Febi si dupa 1 an le am schimbat si anul trecut la Lemforder. La recomandarea mecanicului le-am pus . Mi-a mai recomandat si kayaba dar negasind am ale Lemforder.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Kayaba se gasesc, dar vin doar impreuna cu rulmentul de sarcina. Si am vazut ca au si 2 variante... pentru suspensie sport sau normala.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR