Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
E clar ca trebuie sa o las mai jos, din cauza ca profilul cauciucurilor mele e 215/40/17 si ramane super mult loc intre aripa si cauciuc. Si amortizoarele sint destul de obosite asa ca nu are rost sa le pastrez, decat de iarna.
Am inceput sa ma interesez de kituri si am gasit de la Einbach cu 450 de euro. Ce alte sugestii mai aveti? Ma intereseaza sa o las mai jos vreo 4 cm.
Skip ads

  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
450 Euro e toata suspensia sau doar arcurile?Din ce stiu eu Eibach nu face amortizoare.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
o alternativa mai accesibila la pret cred ca ar fi FK ... dar nu stiu cat de bune sunt.
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Toata suspensia 450. Arcurile mi-au spus ca ar fi in jur de 190 de euro. Am luat preturile astea de la o firma de tuning (nu i-am retinut numele) de pe soseaua fundeni (eram azi prin zona). Poate n-am inteles eu bine.
Cine vinde FK?
Skip ads

  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am aflat cum se cheama firma. Mbm tuning.
Chiar nu si-a mai pus nimeni pe masina recent suspensie sport sa-mi zica niste preturi?
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu-ti lua FK.Ei fac stopuri si faruri.Pentru suspensie du-te si la Pit Stop Tuning, Augsburg International etc.
  • dnt
  • **
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
n3v001 a scris:Am aflat cum se cheama firma. Mbm tuning.
Chiar nu si-a mai pus nimeni pe masina recent suspensie sport sa-mi zica niste preturi?


salut,

Eu mi-am luat arcuri sh H&R(110 Euro) si amortizoarele mi le-a adus un prieten de afara 350 Euro dar ca firma pe ele scrie ,,super sport". le am montate pe masina cam de 2 luni si e incomparabil cu ce era inainte.Iti recomand primul lucru pe care sa il faci dupa ce le schimbi, un traseu Cheia- Brasov Wink .iti dau paste la raspunsul celor de la racing nick sa-ti faci o idee despre preturi

Buna ziua,
In urma convorbirii avute va recomand urmatoare configuratie:
Amortizoare Bilstein B8 - amortizor fata - 213euro/buc
- amortizor spate - 136 euro/buc

Kit arcuri Eibach -216euro
Rezultatul configuratiei de mai sus este un comportament mult mai ferm al masinii si o garda coborata cu 3 cm.

Arthur Andronache
Racing Nick
07.11.2006
  • mandella

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
daca vrei sa o cobori doar 4 cm, poti monta doar arcuri sport pe amortizoarele stock ( celor care se pregatesc sa ma contrazica le spun sa se mai documenteze umpic)
e adevarat ca vor fi putin mai solicitate telescoapele dar nu e o problema ( daca nu faci offroad :p )
macar poti incerca, si daca nu esti multumit iei si amortizoare. Cele mai ieftine arcuri pe care le-am gasit eu sunt Weitec -in jur de 140-150 eur
salut
  • dnt
  • **
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pana sa te documentezi( daca asta inseamna si citesti tot felul de de pareri si aberatii de pe forumuri)ptr ca daca ceri parerea unei firme serioase de tuning iti recomanda sa schimbi toata suspensia,arcuri+amortizoare ( si nu numai din dorinta de a vinde ceva). Iti spun ca am mers doar cu arcuri sport - 3cm, cam 3 luni si se simtea clar nevoia si de amortizoare.
1.- la orice groapa mai maricica iti lovesc amortizoarele in cap ( la viteza de peste 40 km/h)
2.- nu se compara comportamentul masinii cu/fara amortizoare sport
asa a fost in cazul meu.
  • mandella

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ai dreptate, imi place ca ai mentionat ca "asta a fost cazul meu"
la altii sta altfel treaba, eu am dat un sfat omului, nu poate sa piarda nimic daca incarca cum i-am zis eu
normal ca firmele de tuning recomanda schimbarea intregii suspensii pt ca iau bani de pe asta
e mai bine sa le schimbi cu totul asta e clar, dar in Ro mai intervine si problema banilor
salut
ps contaza mult si cat de uzate sunt amrtizoarele stock
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR