Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara,
M-am apucat sa chimb ledurile la un BID,din pacate nu reusesc,ori am gresit pozitionarea unui led ,ori imi scapa ceva
1. am dezlipit ledurile si am pus unele albe(3-3,4V) le-am schimbat cu unele rosii (2-2,4 V)
2.am masurat curentul de intrare 2,78v,iar curentul pe fiecare releu (condensator,nu stiu ce este exact)este de 2v
Sunt disperat nu stiu ce sa ii mai fac,curent are,la verificare separata pe fiecare led se aprinde,numai cand ii pun mufa nu se aprinde lumina.

Am desfacut prima data 3 leduri din stanga(au luminat )apoi am pus restul ,cand am lipit si ultimele leduri si am fost sa fac proba aceasta nu a mai functionat,o schema cu polaritatea are cineva sau o gasesc in TIS2000?o idee de unde sa incep sa ii dau de cap?
Astept un raspuns urgenrt eventual un telefon cine ma poate ajuta 0742.073.187.

In atach gasiti si pozele poate va dati seamna cu ar trebui lipite sau ce imi scapa mie.



Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ori un led este pus invers ori tensiunea ce cade pe fiecare led este prea mica.Ce putere au ledurile ?( de cati milivolti sunt?)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cele care le zici ca sunt relee sunt de fapt rezistente SMD care sa limiteze tensiunea prin LED-uri
daca initial au fost LED-uri de 3 V si tu ai pus de 2 V trebuia sa schimbi si rezistentele SMD de pe placa cu unele putin mai mari
e o formula de calcul care ma depaseste putin...
gasesti ce ai nevoie pe net (la o cautare pe google)
esti sigur ca ai montat LED-urile cum trebuie?
adica in pozitia cum erau initial
ele au o catare (coltul acela mic taiat)
conteaza foarte mult si pozitionarea pentru ca daca le alimentezi invers nu se vor aprinde...

cumva ai pus LED-uri SMD cu 4 picioruse?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Daca led-urile originale erau cu 3 sau 4 pini si ai pus cu 2 pini e o VARZA totala acolo ! MA mir ca nu a iesit si fum Laughing

CristianTM.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ca de obicei CristianTM are dreptate
dupa pozitionarea LED-urilor actuale cred ca a avut original LED-uri cu 3 sau 4 picioruse
cele de acum par a fi cu 2 picioruse...
in cel mai fericit caz s-au ars doar rezistentele SMD...
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Daca led-urile originale erau cu 3 sau 4 pini si ai pus cu 2 pini e o VARZA totala acolo ! MA mir ca nu a iesit si fum Laughing

CristianTM.


Ledurile care erau originale erau cu 2 picioruse ,dar erau lipite in partea de scobitura(-) cu o singura lipitura ,iar in partea netaiata erau lipite in 2 puncte,asta inseamna ca aveau 3 picioruse?Daca au trei picioruse inseamna ca un piciorus este + sau -,nu? pot sa anulez pe unul? din ele,sau sunt inseriate si nu se mai poate face nimic.
O solutie cat mai eftina care ar fi?
As putea cumva sa verific rezistentele acealea sa vad ce si cum sunt arse?
Astazi am dat jos un bord identic si am verificat polaritatea care este corecta lipita pe placa.Am masurat tensiunea de alimentare la cele portocalii care este de 2v,am pus iar placa mea la unele am 1,8 dar nu se aprind,iar la unele tensinea creste de la 0,5 pana la 1,5(cele mai indepartate de cablurile de intarare.
Am verificat BID-ul arata temp ,ceasul si trak0ul dar nu se lumineaza.
As putea sa le pun pe direct ?
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Daca led-urile originale erau cu 3 sau 4 pini si ai pus cu 2 pini e o VARZA totala acolo ! MA mir ca nu a iesit si fum Laughing

CristianTM.


Am facut si eu operatiunea aceasta (mi-a facut-o cineva de fapt), schimband ledurile cu unele albastre. Desi cele originale erau cu 4 picioruse, au fost inlocuite cu unele cu 2 picioruse (lipite mai intr-o parte din cate imi amintesc - nu ma pricep prea bine la astea...). Am ceva timp de cand functioneaza perfect, fara fum si alte treburi Smile)
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai da ar trebui sa mearga si la mine,ideea este ca a mers pana cand mai aveam de schimbat 4 leduri,dupa surpriza nu a mai mers deloc.
Necesita ceva activare cu OP-COM? sau pot sa vad eroarea cu el?
Am descoperit ca fiecare dioda(releu,sau ce o fi pe margine ) are in lucru 3 leduri legate in serie,am verificat cu un aparat seria ledurilor(se aprind putin cat)in rest mort....nu vrea sa se aprinda.Verificat polaritatea led original si led actual de pe placa corestpun(am descfacut un display identit ci am verificat)
Alta idee? sau cineva de prin galati sau focsani care sa fie dispus contra cost sa ma ajute?sau sa o rezolv intr-un fel?

O schema electrica sau o schema a placii poate sa faca rost cineva? niste valori pe circuit sa rezistente?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai schema e simpla...
Rezistenta e inseriata cu LED-urile...
Ca valoare poti cauta pe net sa vezi ce valoare ai nevoie in functie de tensiunea de alimentare si numarul de LED-uri pe care le pui... Gasisem mai demult o pagina care calcula valorile rezistentelor insa nu mai stiu cum l-am gasit...

Acum vad ca esti din galati...
As incerca sa te ajut eu dar sincer nu am timp... De dimineata de la 8 ajung acasa seara la 10...
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Stie careva ce tensiune trebuie sa am la intrare in placa de leduri?
Am pus alta placa de leduri (buna care merge pe un BID )am conectat-o la placa vechi si surpriza nu se aprinde,problema este din placa din spatele celei cu leduri,nu cumva trebuie sa am 12 v la intare in placa cu leduri?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca nu ma insel toate LED-urile se alimenteaza de la 12 v fiind inseriate cu cate o rezistenta
in functie de culoarea LED-ului se pune o rezistenta de marime adecvata
eu pana acum nu am demontat nici un display deci nu sunt sigur...
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai in mod normal ar trebuie 12v sa primeasca,am masurat pe pinii de la intrare si numai 2 au 12 v(+si-) iar restul au 2,5v numai o parte din ele,dar supriza este ca vine mereu 12v si cand iau contactul de la masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR