Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
adinan_superstar a scris:problema este forate simpla din punctul meu de vedere ,tot ce trebuie este sa fi putin tare de caracter chiar daca ai gresit ,ca daia se numeste accident ca este un eveniment imprevizibil ,o intamplare neprevazuta si tu ai o asigurare foarte legala care in mod normal ar trebui (ca toate asigurarile) sa acopere o dauna de maxin 100.000 de euro

tu ti-ai facut datoria le-ai dat asigurarea si nu mai ai nicio treaba cu ei ,chiar le poti spune sa nu te mai deranjeze ...stiu o sa supar pe multi cu ceea ce am zis dar asta este adevarul ,eu am patit-o mult mai grav si nu a fost vina mea

app termenul maxim de reparatie a unei masini este de 3 luni (prevazut de lege) ...deci 3 luni de zile ii poate amana de pe o zi pe alta

De acord cu tine , cu o mica precizaare , Asigurarea poate cerceta dosarul de dauna 3 luni , dupa care sa ii acorde pagubitului un raspuns , nu sa o repare in 3 luni ..
Oricum chetutz nu-ti face griji , tu nu o sa platesti nimic ..
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:pentru cei care nu s-au uitat in partea de jos a politei RCA:

posibil sa te poarte pe drumuri putin, dar de scos bani din buzunar n-ai sa scoti. poate firma de asigurari sa incerce prin diferite tertipuri (refuz de plata pe motive de gen "faptele declarate nu corespund realitatii" sau ceva de genul asta) sa te oblige sa achiti tu daunele, dar tinand cont ca erai in regula cu toate, sa nu te lasi ... e datoria lor sa despagubeasca ...
si cum zicea si adinan, se poate intampla oricui ... exclus inconstientii care se urca bauti la volan sau circula fara asigurare, fara inspectie (sau cu inspectia facuta cu "ciocolata") ...

LE: @ ionel: pagubitul trebuie sa dea in judecata firma de asigurari care a platit reparatiile sau a dat refuz de plata, nu pe cel care-a provocat accidentul Smile
.... crezi ce doresti stiu ce vb lucrez in asigurari . nui doresc raul nimanui
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
voiam sa detaliez mai mult mesajul meu, dar ma rezum doar la a te ruga Ionel sa mai citesti si reglementarile CSA-ului, nu doar ce va arata/spune la training-ul firmei la care lucrezi Smile fara suparare!
  • Dilimandrache

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ms virgil grigoras , ai dreptate ( in dosar scrie ceva de genu am citit mai atent) dar nu ma prea pricep ,in idee ca nu mi se pare corect sa platesc o parte din suma avand in vedere ca undeva scrie ceva de 700 mil
Skip ads

  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
S-a mai schimbat ceva anul acesta in domeniul asigurarilor?
Ceva nou in legislatie?


  • adriandaco

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca cea mai serioasa firma de asigurari din Romania este Allianz Tiriac.
  • mundexim

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 z486af
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2012

  • Mesaj Privat
S-au schimbat mai multe, in primul rand conducerea CSA Laughing , de la 01.ian a intrat in vigoare sistemul bonus-malus si la persoane juridice, preturile la RCA au inceput sa urce la toate societatile, BCR Asigurari s-a unit cu Omniasig.

Numai bine!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
BCR-ul era "unit" si inainte cu Omniasig-ul prin grupul care detine ambele companii: Vienna Insurance Group ... chestia e ca acum s-au hotarat ca din 2 companii, sa faca una singura, adica Omniasig-ul sa "inghita" BCR Asigurari... de vreo 2 saptamani nu se mai pot face oferte pe BCR, dar politele emise deja de BCR Asigurari raman valabile pana la expirare, iar in caz de dauna se merge la Omniasig
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR