Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am facut cu masina 8000 km de cand am luat si recent am descoperit cartonul ala, poate pe o durata mare de timp se intampla ceva, dar momentan nu are nimic. Am curatat debitmetru, merge mai bine, dar tot nu-s multumit, trebuie altul nou. Visse si cum pot verifica cat ulei am in intercooler??? Astept raspuns Smile
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In intercooler in mod normal nu trebuie sa ai ulei dar apare ulei si asta faptului ca in circuitul de aspirare al aerului intra si furtunul ce aduce gaze din capacul la culbutori si o data cu gazele si vapori de ulei care se depun in intercooler.Ca sa dai jos intercoolerul trebuie sa dai jos bara de protectie , aceasta este prinsa in partea de sus in 2 cleme din plastic iar jos , langa scut in 3 cleme [ de fapt este un fel de diblu de plastic care in loc de surub are un fel de cui din plastic , se trage de capul cuilui si se scoate clema ] , bara mai este prinsa in fiecare arica cu cate un surub torx .Dupa ce dai bara de protectie jos , trebuie sa demontezi inca o bara dar de metal , este prinsa in cate 3 suruburi in fiecare parte , desfaci colierele ce prind furtunele de pe intercooler , suruburile de fixare ale acestuia si..........gata. Am spus ca este bine sa verifici uleiul ce se depune in intecooler si aici cei priceputi in ale motoarelor ma pot corecta , ptr ca admisia de aer aspirata prin debitmetru fiind limitata , motorul a tras [ nu am gasit alta exprimare ] mai multe gaze din capacul de la culbutori si implicit mai multi vapori de ulei .Se poate spune ca in mod normal nu ar avea pe unde intra aer in capacul de la culbutori dar daca capacul de completare ulei nu etanseaza corect sau cauciucul de la joja nu etanseaza.....poate asira aer fals , ma repet este o banuiala de a mea .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cu carton
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ce ai vrut sa spui prin "cu carton" ?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
roadrunner79 a intrebat :
Daca nu-ti mai merge bine debitmetrul si n-ai bani sa-l schimbi, oare e mai indicat sa mergi asa (cu carton) sau cu mufa scoasa?
si eu am raspuns :
Cu carton

Acum ai inteles ? Daca citesti tot ai sa vezi de care carton vorbim.
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu am citit tot, dar ultima intrebare pe forum era legata de depistarea uleiului din intercooler. Cred ca solutia cea mai corecta, cind se aduna deja un numar de postari intre raspunsul tau si intrebarea la care faci referinta ar fi sa mentionezi la inceputul postului userul caruia i te adresezi.
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am mers si fara carton, dar masina s-a transformat intr-o dacie cu motor distrus, nu trage DELOC, am urcat un deal cu a 2-a, pe care il urcam de obicei cu a 5-a (cu cartonul pus), deci o foarte mare diferenta. Sper sa nu se adune ulei in intercooler, k mi se pare destul de grav Sad . Saptamana asta iau prima de Paste si-mi cumpar debitmetru si placute de frana, astept cu nerabdare sa vad daca va merge mai bine cu debitmetru nou decat cu carton in nas Smile).
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ce cod scrie pe debitmetru??
daca ai Y17DT vezi ca un coleg din Constanta, denilson2160, a cumparat unul de Y17DT in loc de Y20DTH.
Ia legatura cu el si poate va rezolvati amandoi problemele...
vezi aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=135597#135597
Skip ads

  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
I-am trimis un MP prietenului din Ct, dar nu mi-a raspuns. El are debitmetru de care am eu pe masina, adica de Y17DT
  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
pentru dragos_costy87: ti-am trimis si un p.m. pe aceasta tema si ca sa rezolvam problema eu zic sa ne intalnim , verificam debitmetrul si daca merge tu hotaresti mai departe.
  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Hmm...acum ceva timp masina mea tot asa..nu tragea si murea la deal.Am fost plecat la Piatra Neamt si tot asa cu nervi pe strada !Se tura si nu tragea..la un moment dat vine un amic(foarte bun mecanic) si`mi scoate senzoru(acea mufa) din debitmetru si`mi zice sa fac o tura!

N`am ce zice ...fuge de rupe....ce`i de facut! Altu? Smile
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Dap....sau poti incerca o curatare daca nu ai facut-o pana acuma.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si curatarea asta trebuie facuta cu FOARTE MARE ATENTIE
  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si`n ce consta?Ca sa inteleg si eu...sa stiu!Ori il voi schimba cand fac masina ori...il las asa!
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Curatarea am facut-o si parca merge un pic mai bine, dar tot moarta e. Am curatat senzoru cu CARB CLEANER de la 2+2.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dragos_costy87 a scris:Curatarea am facut-o si parca merge un pic mai bine, dar tot moarta e. Am curatat senzoru cu CARB CLEANER de la 2+2.


saracu senzor .. si mai misca dupa carbcleanear-ul ala Very Happy
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Mai nush cu ce ati curatat voi debitmetrele dar eu dupa ce i-am dat cu alcool izopropilic (lasat cam 6-10 ore la inmuiat) apoi curatat cu un betisor de ureche dar atins foarte sensibil, masina mea chiar fuge. In conditiile in care am schimbat si jantele de la 15 la 16. O sa pun si eu un tutorial despre ce am facut, poate prinde bine si metoda mea Rolling Eyes
Sau altfel....cuiva care e din Bucuresti ma ofer sa ii curat debitmetru moment in care facem si tutorialul.....
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Io am fost si mai tare , am dat pe el cu spray contact cel care nu lasa pelicula de ulei iar dupa curatare a mers masina mea si mai bine...........cu altul nou ca pe cel vechi l-am curatat de tot de aia zic ca treaba cu curatatul este cu dus intors .
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de bine s-a curatat senzorul pentru ca nu am reusit sa desfac suruburile alea 2, nu am cap la surublentiza pe asa ceva mai ales ca are niste denivelari la mijloc. Dar totusi dupa curatire masina parea mai sprintena. Astazi mi-a adus debitmetru nou, Vemo parca se numeste si merge superb masina. Se aude si turbina mai bine, pentru ca inainte aveam cartonu si nu se auzea ca lumea. Sa vedeam cat timp va rezista asta nou, pentru ca i-am schimbat si filtrul de aer. Ca sa obtin garantie la el trebuie sa fie montat in service autorizat Smile), pentru 2 coliere, ce prostie..Cica emite service-ul o factura si cu aia obtii garantie la el, pot obtine factura aia si altfel??
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Choar nu stie nimeni daca pot obtine o factura de montare, k sa-mi pot lua garantia la debitmetru???
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR