Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • motorel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Buna. Am si eu o intrebare in legatura cu pedala de acceleratie. Am un Opel Astra din 2003 si de curand am observat ca atunci cand sunt in treapta 1, o accelerez dintr-o data si cand bag in viteza a 2a, motorul ramane turat cateva secunde (adica revine mai greoi la normal cand apas ambreajul ca sa bag in a 2a). O fi de la pedala de acceleratie? Cred ca se ridica mai greu dupa ce e apasata cam dintr-o data. Dar, inca ceva! Daca stau pe loc si accelerez dintr-o data, nu imi face astfel de figuri. Doar cand merg si vreau sa schimb vitezele. Cand sunt pe loc, apas acceleratia, o las dintr-o data si imediat isi revine la normal. Dar cand apas dintr-o data in timp ce masina merge, cam greoi revine motorul la normal cand apas ambreajul pentru a schimba in alta viteza. A mai intampinat cineva asa ceva? Daca aveti idee care o fi defectul, va rog sa imi raspundeti. Multumesc
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Verifica switch-ul de la pedala de ambreiaj.Dieselul are tendinta de a se accelera la eliberarea din sarcina,de aceea la pedala de ambreiaj este pus un switch care trimite semnal la ECU pentru a-l avertiza ca debreiezi si a tine relantiul stabil.O posibila problema si cea mai ieftina ar fi aceasta,dar nu garantez.Demonteaza capitonajul de la picioare si vezi daca functioneaza acel switch(intrerupator).bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR