Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cum vara a cam venit si batranele cauciucuri de vara (Montana 185-65-15-88t) care au venit odata cu masina acum 5 ani ar trebui inlocuite ma intrebam ce sa iau 185 sau 195,mai scumpe sau mai buget ? Jantele sunt de tabla GM 15".Tot cautand pe net am reusit sa gasesc stranse la un loc mai multe tipuri de anvelope pe un site ( a nu se considera reclama,l-am ales doar din considerente de marci) insa au inceput intrebarile:pe care?
Masina va face vara asta cam 5-6.000 de km pe ruta RO-HU-AT-DE si retur in circa 15 zile,incluzand si vreo 3 sosele alpine din Austria, acesta fiind si motivul pentru care procedez la inlocuirea celor vechi.Niste sfaturi de la cei care au avut modelele respective sau care cunosc mai multe despre anvelope ar fi super OK si pt altii.
Va multumesc pt intelegere.

http://www.anveloshop.ro/an...ubgrupa-vara.html
http://www.anveloshop.ro/an...ubgrupa-vara.html
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
iti recomand sa scoti din calcul anvelopele Tigar Smile desi sunt "made in serbia", sunt proaste calitativ ... eu am Hitris (195/60/15 88H) si dupa 1 vara de folosire: am schimbat unul ca facuse boalfa (acum e pe rezerva), celelalte au toate cel putin 1 dop pe calea de rulare (unul din ele are 5 dopuri) ...
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
folosesc kleber si le recomand. nu au costat mult, made in poland licenta michelin
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai jante pe 15 trebuie sa folosesti 185/65/15 sau 195/60/15 nu recomand 195/65/15 desi am 4 de iarna care le pun pe masina deoarece ating cand face balans pe spate cand masina e mai incarcata 2 persoane in spate si ceva bagaj.
Am avut 195/60/15 timp de 2 ani si am avut numai cauciucuri SH din motive financiare.Recomand Continental , Bridgestone si GoodYear(nu e reclama) desi au preturi ceva mai mari fac diferenta in multe situatii.Cum spuneam am avut aceste marci luate SH si la un stil de condus agresiv cu frane bruste la viteze mari plecari de pe loc rapide au tinut cam 8000-10000 km deobicei nu ajungeau sa se uzeze dar din cauza varstei si a stilului de condus si a drumurilor se deformau(se rupea sarma in ele) si incepeau sa se roada neuniform.
Diferenta dintre acestea de mai sus niste anvelope medii e de maxim 100 de lei/anvelopa .
Daca vrei sa te tina 3-4 sezoane cumpara ceva calumea asta e parera mea.
Skip ads

  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mersi pt sugestii,mai astept pareri.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu vara prefer cauciucuri mai moi cu ar fi Dunlop, GoodYear sau Bridgestone deoarece aderenta este mai buna. Michelin sunt mai dure dar tin mai multi km iar Continentalul nu mi-au placut erau si dure si zgomotoase.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Uniroyal daca gasesti sunt marca premium de la Continental pe partea de cauciucuri de ploaie si sunt foarte bune si pe uscat. Eu am cumparat 4 SH dar erau ca noi ca aveau profil de 7.2mm si noi au 8mm.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu la Dunlop cumparate de noi noute dupa vreo 5000 de km am avut galma...
nu mai recomand nimanui Dunlop
am impresia ca o mare parte dintre ele sunt cotnrafacute...
mi se pare ca au peretii foarte moi si fragili...
l-am dus la garantie...

pe anvelopele de iarna, niste porcarii de Mastersteel care au fost cumparate odata cu masina si probabil rulate inca vreun an-doi, le-am violentat nu gluma (gropi la greu, denivelari de la sloiurile de gheata) si nu au nici semne de zgarieturi...
ba chiar jantele pe care sunt montate au avut de suferit din cauza denivelarilor insa ele nu au nici cea mai mica problema...
Skip ads

  • floringvrl

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am avut pana acum 1 luna numai continental 195/60/15 88h
m-am inteles f bine cu ele, km la greu uzura absolut normala, pene cam 2 in 70000 km. Acum am 2 continental pe fata si 2 kumho pe spate. Kumho le-am luat din considerente economice ca pe un continental ce mai avea cam 0.5mm l-a atins intr--o bordura si a facut o boalfa si nu am vrut sa merg cu unul de-un fel si altul de altfel.
De tigar, mastersteel sau alte marci care produc chipurile sub licenta michelin, dunlop sau alta firma renumita ma cam feresc.
Ps de iarna am yokohama luate de 2 ierni si nu prea se vede uzura pe ele.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Desi eram cam neincrezator in marca si model, is la al 3 sezon de vara, si inca arata bine, merg bine, cu zgomot redus, iar raportul pret/ calitate e ok! Sunt modelul Nankang Ultra Sport NS 2, cu profil V, 82V! Le-am incercat si la viteze ridicate, franari bruste, atat pe umed cat si pe uscat, si nici o problema! Au protectie pe janta, nu am avut nici o problema, doar unu a luat un cui! Pe alea de iarna am Dunlop Winter Sport 3d, de care is multumit!
  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu folosesc de un an de zile Marangoni Verso,si nu am de ce sa ma plang...sunt ok,uzura normala..consum normal..zgomot scazut...si au si preturi foarte mici
Carcotasii vor zice ca Marangoni fac anvelope reesapate,ei bine printr-un mail trimis la ei,poti afla ca singura anvelopa Marangoni reesapata este Marangoni Marix,iar ca ultima informatie Marangoni echipeaza cu anvelope Zeta Linea autoturismele Fiat 500

  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
http://www.tyrereviews.co.u...st-195-65-R15.htm
dunlopul si bridgestone-ul imi fac cu ochiul.nici nokianul nu e de lepadat.
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut !Eu am pe masina anvelope de vara Nexen,de care sunt ft multumit. Este o marca coreeana cu un pret destul de mic.Dupa 2 ani se prezinta ft bine,usoare urme de uzura si fara nici o pana la activ sau pierderi majore de aer.Din cate am inteles ar fi echipat din fabrica unele modele BMW seria 5. Pe segment premium recomand Yokohama,mi se par ft rezistente.
  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am devenit fanul lui Vredestein.Am de 1 an Vredestein Spotrac 3 si merg foarte bine atat pe uscat cat si pe ploaie.Am mai avut si modelul HiTrac 2 si de aceea am optat pentru aceasta marca .
Intre ele am avut un set de Pirelli P6000,dar personal an fost dezamagit de ele si nu iti recomand.
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am anvelope de vara 185/65/15 si de iarna 195/65/15. Acum astea de vara s-au cam uzat si trebuie sa le schimb. De care sunt mai bune pe vara 185/65/15 sau 195/65/15? Si de ce?
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Recomandarea e 195/65/15 vara pentru ca sunt mai stabile si ai o suprafata de contact mai mare , pentru iarna se recomanda 186/65/15 pentru ca-s mai inguste , si ,,taie" zapada mai usor , cautind aderenta la sol. Uita-te in certificat sau CIV si vezi dimensiuniler recomandate de Opel, din ce stiu eu trebuie 195/60/15 sau 205/50/16 vara si 185/65/15 iarna. Cel mult asa e la mine.
  • Rapcore

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2011

  • Mesaj Privat
eu am Barum 195/60/r15. le-am pus prin martie anul asta si nu s-au tocit deloc. am facut 4000km de atunci. am avut dunlop. aceeasi masura, cele originale de cand am cumparat masina. barum stau mai bine pe frana. am dat 260lei pe bucata
  • MariusGtc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.9 Gtc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu s-a mai postat din 2007 aici,dar vreau sa readuc putin la viata topicul asta.

A sosit timpul sa imi schimb cauciucurile de vara.
ELe sunt Dunlop SP 01 225 / 40 / R18 si sunt vechi de 6 ani(Au venit OEM pe masina)

Nu prea vreau sa ma zgarcesc la bani...dupa parerea mea cauciucurile sunt extrem de importante.
Deocamdata am ramas la Michelin Pilot Sport PS2 http://www.tyrereviews.co.u...lot-Sport-PS2.htm

Pretul lor este destul de piperat.Undeva la 700 Bucata.
Au o nota extrem de buna pe Tyre Review...daca mai exista alternative PREMIUM aproape la fel calitativ nu ezitati sa le impartasiti si cu mine.

Bafta.
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Avand in vedere criza care a lovit...Am 2 195/65/R15 Firestone pe fata.Si 2 Michelin pe spate.Foarte multumit de ele.Iar cele de iarna cred ca sunt 185/65/R15 Trayal.Avand in vedere ca am dat 200 de lei pe toate 4 si au carne sanatoasa sunt foarte bune.Recomand Firestone.
  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut ! Eu am pt vara cu jante de aliaj 195/60/15 88H Pirelli P6 iar pt iarna pe jante de tabla 175/65/14 ContactWinterContinental
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR