Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din dorinta de a avea active comenzile de pe volan,mi-am achizionatun Delco cdr500,toate bune si frumoase,comenzile merg totul e ok,insa nu merg decat 2 boxe ,se exclude sa fie ceva ars la el deoarece l-am verificat pe o sursa de calculator si merg absolut toate iesirile,ba mai mult am mai incercat un player la fel de la un coleg de forum si tot asa merg doar 2 boxe,se exclude sa fie din setari sau ceva,pentru ca am incercat si nu se schimba nimc
Surpriza vine insa cand folosesc fostul mp3 player,cu asta merg absolut toate boxele masinii .Care poate fi buba ca nu inteleg ?


Ultima modificare facuta de vallyyy la Lun 14 Mai, 2012 8:52 pm
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Fir intrerupt, poate ai tras de ele la montaj, pune inapoi vechiul player si vezi.
Sau pune celelalte boxe pe finalele care acum merg si vezi...daca nu functioneaza inseamna ca boxele sau ars sau circuitul are o problema!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Acum o ora am probat si fostul player si cdr-ul , mp3-ul merge pe toate 4 boxele cand pun cdr-ul merg doar doua,cdr-ul il am acum langa mine conectat la o sursa de calculator am probat toate iesirile,2 iesire se aud super tare(probabil astea sunt pentru fata) si celelalte doua mai incet(probabil astea sunt pentru spate), se exclude sa fie vreo treaba de ordin fizic din player,poate are vreo functie ascunsa de care nu stiu eu ca altfel nu gasesc explicatie sau poate boxele au polaritati chiar nu am idee
Am mai gasit un caz ca al meu https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60404 din pacate nu ne-a impartasit si rezolvarea
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
S-A REZOLVAT ! Ca sa reglezi balance-ul stanga - dreapta tragi de butonul de volum inspre tine si reglezi in asa fel incat sa mearga ambele parti
Skip ads

  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
multumit de rezultat?
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Tu stii ca eu am mers cu balance-ul pe o parte de cand am luat masina! Nu stiam ce are, am zis ca or fi arse canalele pe stanga! Pff, si abia acum 3 luni am gasit si eu rezolvare cu butonul, dupa ce a postat un tip ca ”nu canta boxele”!
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
"Nu canta boxele" , tare asta. Am si eu 4 cantarete in masina, care au cam inceput sa-si ceara drepturile de autor.... Smile))
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sunt extrem de multumit,ce e original al masinii e original,claritatea si bass-ul sunt extrem de ok fata de fostul mp3 player la care nu m-as mai intoarce desi avea stick si card,ma bucura mult ca are si asta auxiliar si comenzile sunt foarte utile.
A fost un chin astazi pentru ca informatiile astea multi le tineti pentru voi,noroc cu un baiat de pe un alt forum care a recunoscut semnele de sub buton si mi-a dat indicatii desi nu umblase cu un cdr500 in viata lui
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:....se exclude sa fie din setari sau ceva,pentru ca am incercat si nu se schimba nimc....


aici ti-ai dat singur "la picioare" Smile) ca tot din setari era... de-asta probabil nici nu ti-a raspuns nimeni sa verifici balansul Smile
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Butonul balans fata-spate e chiar evident ca in fond il apesi,iese, rotesti de el si totusi observi o modificare la sunet,dar la butonul de volum nu ma gandeam,adica imi parea un banal potentiometru,deja eram surprins ca are si a doua functie(aprindere) de unde sa mai stiu ca o are si pe a treia.
Sa va mai zic ca afisajul pe TID nu-mi merge,desi am facut procedura cu 3-5 apasat pana face "beep" tind sa cred ce scria un baiat pe un alt topic,la astea facute in Polonia TID-ul nu stie de o asemenea functie, desi are cablajul tras.Oricum m-am resemnat cu asta,nu ma deranjeaza lipsa lui
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vezi sa nu ai intrerupte/taiate fire in mufa... cred ca unul galben (daca nu ma insel - si ar trebui sa fie "lipit" de cel rosu) ...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat


Asta e mufa, sunt 4 fire in ea, nu stiu daca lipeste sau nu ceva,insa am gasit o informatie interesanta oferita de colegul uskt2005 :

" daca cd playerul nu a fost montat din fabrica nu iti va merge pana nu faci modificarea index code-ului al TID-ului in 011 cu Tech2. Sau mai simplu faci ca mine ... schimbi tid-ul cu unul de la dezmembrari care suporta informatiile."

Deci exact cum mai citisem pe aici prin alt topic,Astrele de Polonia nu stiu de afisaj daca nu au fost echipate cu cd player din fabrica(nu de la dealer), a mea nu a avut niciun fel de player la achizitionare,deci e clar ca TID-ul e de schimbat,dar pentru cat mai e de desfacut la consola ma las pagubas,nu merita momentan atentie
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Vallyyy, nu renunta acuma! Cauta un tid bun, si pune-l, sunt destul de ieftine! Iar consola, daca ai dat jos cd-playerul, care unora le pune adevarate belele, resutul e vraja, 2 suruburi jos, 2 in laterala in cutia cd-playerylui, butoanele de la clima ies si alea ( eu am pus o carpa si am tras de ele cu un patent, acum ies mai usor ), ai mufa la buton de avarii, per ansamblu 20 min de dat jos! Iar restul e poveste! Incearca, sa nu iti para rau ca nu ai incercat!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am dat jos consola cam de 5 ori pentru leduri,nu a zis nimeni ca e greu,dar nu am rabdare sa mai fac procedura si apoi sincer mie ca o data si o data clemele alea o sa-si mai piarda din rezistenta.........ce nu prea imi place la acest CDR este faptul ca nu e chiar ultima treaba in materie de fiabilitate(cel putin din ce am citit) si clar si al meu are o mica-mare problema : cd-urile originale le citeste din prima,apoi daca bag un cd facut la calculator merge, dar daca bag din prima cd-ul ars mi-l da afara cam de 5-6 ori......mai e o treaba cu vitezele: la 24x nicio sansa sa-l citeasca,la 16x cand citeste cand nu, la 8x s-ar parea ca citeste mai bine,acum sa vedem la 4x sa-l probez,e bine totusi ca are auxiliar montat playerul si ca am dat doar 90 de lei pe el(deci nu chiar o avere).....in rest tot respectul pentru faptul ca pot folosi comenzile si pentru faptul ca se aude super ok bass-ul si claritatea.
Ceva idei pentru citire : curatare lentila optica ? cd cleaner sau spirt cu betisor de ureche ? sau majoritatea faceti cd-uri la 4x?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu l-am schimbat ca a murit subit. nu mai citea nici un CD ... am aflat dupa un timp ca se stricase lentila si inlocuirea ei era mai scumpa decat un nou HUD... cd-urile le faceam de fiecare data la cea mai mica viteza...
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu unu, personal, am montat un modulator fm, si nu ma mai chinui cu cd! Modulator, nu merg chiar toate prostiile la 60 de lei! Asa ca am ales intre o unitate noua, si un modulator, si am ales modulatorul ( are si pt usb si card, carkit, bluetooth ), iar sunetul se aude super ok!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O sa incerc la 4x astazi sa vedem cum se comporta,daca si asa o sa-mi faca fite o sa-i curat lentila de citire si daca si dupa asta continua,imi iau si eu un modulator si-l conectez direct cu cablul jack in auxiliar ( in speranta ca va fi mai bine decat conexiunea prin radio)
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
L-am verificat cu un cd ars la 4x , merge din prima fara probleme,dar e bine de stiut si de curatat si lentila
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR