Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • tomitza90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am si eu o problema la opel astra gtc din 2006,am o problema cu consumu, da nu mereu,de exemplu cand stau pe loc ar trebui sa am 0,5 si cand imi face fite am 3,0 litri asa imi apare in computerul de bord,masina cand e in miscare incepe sa se auda un pic motoru' urat si apas ambreiaju incepe sa-mi faca urat zici ca e tractor Neutral si daca las 6-7 minute nu-mi mai face nimic isi revine . oare de ce ? ajutati-ma si pe mine va rog ! Smile



mersi !
Skip ads

  • Leparda Petrica

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ar putea fi regenerarea filtrului de particule, de obicei sta la 4-5 l in relanti si dureaza in jur de 10-15 min
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai DPF atunci e posibil sa-si faca regenerarea.E perfect normal.Da-i blana.
  • tomitza90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
oki va multumesc pt sfaturi
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
tomitza90 stai linistit ca nu se intampla nimic rau. Cand simti ca motorul merge altflel decat normal pentru o perioada de 10-15 min, inseamna ca masina isi face regenerarea filtrului de particule(ceea ce este bine). Vei observa si la relanti un consul de 4-5l% si in timpul mersului vei avea un consum crescut. Motorul este mai zgomotos si vibreaza mai tare. Se recomanda ca atunci cand simti aceste schimbari sa mergi cu masina pe la 3000 de ture. Daca nu ai unde sa mergi si stai in coloana trebuie sa o lasi in pace sa-si termine ciclul de regenerare asa la relanti. Foarte important este sa nu opresti motorul si sa o lasi sa termine regeneararea. Vei observa si un nivel crescut de gaze si funingine. Numai bine
  • tomitza90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
ms mult...eu mereu opream motoru si cand il proneam si mergeam unpic imi facea:Ddar numai opresc de acuma,vad ca nu imi mai face:Dam fost sa imi faca uni schimbu de ulei si nu mi-au schimbat filtrele:Dsi de cand le-am schimbat mi-a facut doar o data cu consumu in rest nu mi-a mai facut..ms mult..
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Regenerarea se face vara mai rar 400-1000km functie de drumurile pe care le faci, oras/afara. Iarna regenararile se vor face mult mai des 300-500km. De ex la mine DPF(filtrul de particule) se regenereaza iarna cam la 300km, pt ca merg doar in oras si fac drumuri destul de scurte.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR