Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Firul masinii care se conecteaza la Windows closer este rosu-galben,mie imi merg geamurile pe asta doar ca vroiam sa folosesc celalalt buton,am incercat astazi cu un led conexiunile de acolo si se pare ca au plus si minus permanent,nu am identificat nimic special la apasarea butonului de portbagaj,renunt la idee si ramane asa cum e cu Window closer......multumesc mult de raspuns
Skip ads

  • blowandrey

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Caut un baiat istet si doritor de a castiga un banut sa-mi faca si mie "chestia" cu ridicatul geamurilor din telecomanda
(Astra G 2003 1.8 automata).Toata stima
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca veneai la Opel Fest Moldova Durau 27.04.-01.05. 2012, acum aveai modul de geamuri...
  • pumablack55

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2012

  • Mesaj Privat
face cineva din judetele iasi si neamt modul la geamuri ?
Skip ads

  • adriandaco

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
La Opelul meu, apas butonul de inchidere din telecomanda tin apasat mai lung si mi se inchid toate geamurile.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La "H"-uri se stie despre asta, dar nu toti avem "H"! Nu posta doar ca sa faci posturi, citeste inainte sa scri ceva!
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La Astra F, daca pun modul cu cheie briceag, pot face geamurile sa se inchida din telecomanda? Geamurile le am cu impuls, iar daca am dat comanda de inchidere a geamului si opresc motorul, scot cheia din contact, geamul continua si isi face cursa pana sus. Totusi, cand inchid masina si tin cheia mai mult pe inchis, nu se ridica geamurile(lipsa modul confort probabil)!
Ideea este daca modulul cu cheie briceag poate face chestia cu ridicatul geamurilor sau trebuie pe langa modul sa montez si dioda in fiecare usa?!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca gasesti firul caruia ii dai masa si ridica geamurile(in cazul astrei G rosu-galben) merge clar cu modulul de inchidere centralizata cu briceag.Din ce stiu eu modulul ofera o "masa" de cel putin 15 secunde pe pinul Window Closer/Negative power window.
Totusi s-ar putea ca firul responsabil de ridicarea geamurilor sa fie pe modulul de confort ( nu sunt asa in tema)
Skip ads

  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@vallyyy
Tu ai acest modul de confort pe Astra G? La el te-ai legat? Adica firul acela rosu-galben il au numai cele cu modul confort?

Multumesc pt raspunsul prompt!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da eu am modul de confort,sunt sanse ca acel fir sa faca parte din modulul de confort,dar chiar nu stiu sigur.Geamurile urca cand inchizi masina si se pot opri (in cazul in care vrei sa lasi vreun geam deschis) la inca o apasare a butonului de inchidere.



  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pentru cei care nu au modul confort,nu incercati cu acel fir nu va merge .modaliatatea este intr-un topic a lui stefan tolos.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Problema la mine care am modul de confort pe masina este ca prin metoda cu dioda prin usi nu ridica geamurile decat 2 cm,deci e discutabila treaba cu dioda
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Invata geamurile sa se ridice singure la impuls si ai sa vezi ca merge "treaba cu dioda".
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Le-am invatat si para-invatat,nu aveau nicio treaba,pur si simplu nu mergeau mai mult de 2 cm orice as fi facut,oricum daca tot am modulul de inchidere aftermarket care ofera si aceasta functie nu-si mai are rostul dioda la mine si nu sunt singurul caruia nu i-a mers dioda pe Astra Classic 2
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca ai modul confort ? La modulele aftermarket e nasoala treaba cu firele ca sunt "108" fire, am montat unul pe cielo si nu le mai terminam.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da are modul de confort,ambele geamuri au impuls si cand rasucesc cheia in butuc geamurile se inchid......dioda la mine nu a mers,am conectat-o conform tutorialului si am conectat-o chiar si prin intermediul modului aftermarket,pur si simplu nu vroia mai mult de 2-3 cm sa urce geamurile.Ulterior am aflat ca modulul aftermarket are functia asta Window Closer - am conectat firul la modulul de confort si rezultatul este in filmuletul de mai sus,sunt multumit
  • georgel_28

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cat costa un modul pentru ridicat geamuri,aftermarket?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
La un astra g 2002 stie cineva culoare firului de la geamul electric si de la închiderea centralizata + .
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva la un astra g 2002 culoare firului de la geamul electric si de la închiderea centralizata + . Mulþumesc.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
+ este rosu gros (1,5-2,5mmp), restul nu inteleg. Care fir de la geamul electric? Cel pe care se da comanda de inchidere (masa)?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR