Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va salut.

Am de gand sa imi personalizez putin bordul si as avea nevoie, sa scot diverse ornamente. Teama mea este sa nu cumva sa rup vreo clema sau vreun sistem de prindere si sa numai pot monta ornamentele inapoi. In poza de mai jos sunt incercuite urnamentele pe care as avea nevoie sa le demnontez.


O lista ar fii :
- Bandoul bleu de pe portiere + bord, cu prelungirea unde este manerul si acea mica boxa.
- Manerul de unde se trage portiera + prelungirea unde se afla butoanele de la geamurile electrice + oglinzi.
- Gurile de ventilatie, ce din partea soferului in stanga deasupra panoului pentru lumini(faruri) si cea din partea dreapta, deasupra torpedoului.
- Panoul de lunini (butoanele pentru faruri, proiectoare etc)
- Plasticul de la comenzile pe volan + bucata de jos, (dar nu cred ca cea de jos se poate demonta)
- Consola (CD-30, panoul pentru AC, rama de la acestea care se prelungeste pana la parbriz)
- Prelungirea in jos a consolei unde se afla schimbatorul, pana deasupra scrumierei.

Acesta este proiectul meu, sper sa ma descurc cu demontatul diverselor parti. Sper sa ma puteti ajuta in demersul meu.


  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mai toate componentele pe care vrei sa le demontezi sunt prinse in cleme de plastic...trebuie sa tragi putin mai energic de ele, pentru a le demonta.

AICI, AICI si AICI vei gasi multe detalii despre cum trebuie sa procedezi.

Pentru demontarea blocului de butoane apesi de buton si invarti spre dreapta..apoi tragi spre tine si a si iesit de la locul lui Wink

Succes Wink
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc Edwin. Esti un zeu! Laughing


Pentru demontarea blocului de butoane apesi de buton si invarti spre dreapta..apoi tragi spre tine si a si iesit de la locul lui


Aici te referi la blocul de butoane pentru lumini nu? (panoul cu butonul pentru faruri, proiectoare, lumini de bord etc.)
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pe langa foliere, am mai vazut pe net acest clip, si m-ar tenta sa fac ceva asemanator.





Ce becuri trebuiesc folosite? Sunt SMD-uri cumva?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR