Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

Stand si tot cautand ceva muzica, mi-am dat seama ca nu adun mereu de un cd (700 MB de mp3) de aceea mai mereu fac cd-uri cu cate 40-50 de piese. Acest lucru in timp nu numai ca e risipa dar e deranjant sa tot schimbi cd-uri cu 40 de piese.
Revenind la subiect, ma gandeam dupa putinele mele cunostinte cum ca ar fi foarte interesant, util si elegant daca s-ar putea adapta un cititor de carduri la cd-player-ul existent.
Am mai vazut niste variante cu un mp3 player cu usb montat pe cdplayerul unei Corsa, dar fara sa par lipsit de respect nu prea ma incanta ideea de telecomanda si decuparea (pe o suprafata mare) a cd-player-ului.
Ma gandesc ca din moment ce exista decoder-ul de mp3 care citeste atat mp3-ul cat si tag-ul acestuia (din cate-mi amintesc); nu s-ar putea cumva conecta hardware pe placa deja existenta sau facut un montaj ceva sa citeasca informatiile astea de pe un card micro sd in loc sa citeasca de pe cd?
Din moment ce informatiile de pe cd sunt data si nu material audio ca in cazul cd-urilor audio, consider ca ar putea fi citite la fel de bine si de pe card. Problema se pune cum va reusi el sa identifice cititorul de card ca fiind unitatea optica a cd-playerului.
Ideal ar fi ca muzica de pe card sa apara pe display ca inainte(sa poti selecta piesa dorita din playlist).
Daca s-ar putea realiza acest lucru pentru mp3 ma gandesc ca s-ar putea face acelasi lucru si pt navi, astfel incat poti oricand sa faci update la harti fara sa mai faci cd-uri si fara momente in care se chinuie sa citeasca sau timp de raspuns greoi, etc.
Simplu nu cred ca e si nici nu vreau sa mi se spuna "da' multe mai vrei" Smile .
E o idee care daca s-ar putea realiza consider ca ar fi un upgrade de toata minunatia pentr multi dintre utilizatorii acestui forum.
Cei care cunosc mai bine acest domeniu si sunt binevoitori sa dezvolte ideea sau de ce nu sa o puna in practica, le-as fi recunoscator daca ar aduce informatii cu privire la dezvoltare.

Multumesc anticipat!

PS: Ca si aspect ar putea arata cam asa daca am putea monta micro sd reader:

Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Ideea este buna si eu am cautat sa mi pun o mufa dar am auzit ca sunt costuri mari si m am rezumat la un modulator fm...
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Vedeti ca e un diy la sectiunea de tutoriale in care un coleg a montat asa ceva pe un vectra(montare usb/sd pe siemens parca se numea)....
  • Heb65

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Buna ideea, daca am si scoate un rezultat si mai bine...
Vreau si eu pentru cd40 opera Smile
Skip ads

  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@george Am cautat tutorialul, dar nu dau de el. Apare la caitare dar nu il deschide din pacate.
Mai asteptam poate apar minti luminate care sa dezvolte:)
Asteptam cu interes
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
asta e.... https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=96510
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR