Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut dragii mei.De vreo trei saptamani nu-mi mai gasesc locul si nici in familie nu mai am buna stare din cauza unei mici probleme la zafirica mea si anume:am un trosnit ca de plastic,de fapt la usa din dreapta spate,care face ca si cum ar iesi o clema din tabla sau cum ar plesni un plastic nici eu nu mai stiu exact cum sa explic dar e urat de totsi acesta se aude cand trec cu roata peste denivelari.Am desfacut si kederul si toate componentele de pe aceea parte din plastic de pe aceea parte ,m-am uitat si sub pasla de la plafoniera sau ce material o fi dar de geaba ,am demontat pe rand tot dar nu-i dau de cap.Trebuie sa specific ca se aude cam de cand a dat frigul afara ,adik asta vara nu se auzea ceea ce ma face sa cred ca este vb de un plastic care s-a contractat sau nu mai stiu ce este dar ma innebuneste Evil or Very Mad .VA ROG Crying or Very sad : ffffffffff.....frumos sa ma ajutati cu pareri sau solutii.Va multumesc anticipat. Wink
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nici o idee?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poate nu vine de la usa ci de la suspensie si doar se propaga.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o problema asemanatoare. Un clonc cand treceam peste rigolele de reducere a vitezei. Nu era un troznet. Am schimbat un amortizor si apoi a disparut. La mine era pe dreapta fata dar asta cred ca e irelevant. Verifica amortizoarele sa nu fie curse, sau mergi la cineva care se pricepe sa se uite la ele.
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am verificat amortizoarele si sunt ok.Pocnetul nine de undeva de sus in partea dreapta chiar deasupra unde este centura de siguranta ,mai precis unde se termina plasticul si incepe plafonul din material.Am scos si plasticul dar fara rezultat pocnitura inervanta se aude.Ajutor ca nu mai suport!
  • movileanu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2006

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema dar nu e din usa asa cum am crezut
zgomotul in face bancheta din spate ..daca sta cineva in spate nu se mai aude nimik au facut joc rolele alea pe sina
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu te pot contrazice dar au fost si persoane pe spate ,intradevar nu prea voluminoase si tot se mai auzea.Osa incerc cu ele pliate sau eventual sa le scot si sa vad care este rezultatul.Pana atunci numai bine si astept in continuare DISPERAT sfaturi!
  • grama dorin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Roaga pe cineva sa conduca,stai cat mai aproape de sursa zgomotului.Inteleg ca se intampla la trecerea peste denivelari din asta rezulta ca se torsioneaza putin caroseria posibil sa apara tensiuni la inbinarile cu plastic,rata de contractare inegala.Eu sunt vestit printre prieteni,aud zgomote pe care nimeni nu le percepe Laughing
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Apropo de asta, eu am ajuns sa bag pe cineva in protbagaj pentru a gasi de unde vine un zgomot. Laughing
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am facut si acest lucru .Zgomotul se aude de undeva de sus deasupra plasticului cu centura am desfacut tot dar tot pocneste of...of..
  • remus05

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Si la mine se aude la fel numai ca in spate dar pe stanga...sincer am luat un wd si am dat tot ce inseamna mecanisme pe la banchete si parca nu prea se mai aude.....nu baga in seama toate prostiile si nu uita de drumurile care le avem....bafta!
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu aceeasi problema la ambele usi pe spate(cred ca de acolo se aude). A rezolvat cineva problema?
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat-o astfel:prin locasul unde intra plasa despartitoare portbagaj am bagat WD40 si spre fata si spre spate ,am pulverizat mult acolo.Zgomotul de atunci a disparut si nu mai am nici o problema cu el!
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult.Este cumva un spray cu vaselina? Si de unde se poate procura.
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
astazi am ridicat-o pe cric si am verificat etrierele pe spate .Sar putea sa fie si de la bolturile de la etriere pentru ca am vazut ca au un pic de joc si cand le lovesti scot cam acelasi zgomot.
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Wd40 este un spray de gresare practic ,nu are vaselina dar solutia lui are rolul de a unge sau degripa suruburi intepenite.Il gasesti prin Dedeman sau praktiker
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru clarificare pentru ca am sprayuri si pentru degripare si pentru ungere si nu stiam pe care sa le folosesc
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
In sfarsit am rezolvat problema pocniturilor.Dupa ce am incercat toate variantele posibile de a gasi o rezolvare pe la toti supermecanicii, inclusiv la reprezentanta,intro zi mi-am bagat capul sub masina si stateam si ma uitam incercand sa inteleg ce are ,am observat ca undeva aproape de punte cablul de frana este prins ca sa nu faca burta cu un inel de plastic si un suport de legatura din sarma pe caroserie.Acel suport i-si facuse joc in gaura si in momentul cand treceam peste o denivelare puntea oscila si suportul de sarma juca in gaura.Nu trebuie decat sa blochezi acea sarma sa nu mai joace.SUCCES
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR