Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
garnitura de capac culbutori, vezi sa nu curga si pe la senzorul de presiune de la ulei, e pozitionat sub alternator.
Skip ads

  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@KERYBOSS - Cauta si pentru cielo, e identic.
  • mihaitza_09

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Sau poti cauta si pe net, sunt magazine care aduc piese la comanda, chiar si pt masini mai vechi...
  • herby

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sal...si eu am tot C14NZ ce vad la tine in semnatura, eu folosec Mobil 1 10w40 si duce in jur de 12000 km unde complectez sa zic maxim 400 ml la km acestia si cu temperatura 80 -90 grade pe timp de vara e destul de normal am mai vorbit si cu alti posesori de C14NZ si e la fel, la mine am schimbat de 2 ori garnitura capac culbutori ca se prelingea uleiu, acum urmeaza si cea de la baia de ulei ca da semne de uzura, dar totusi mi se pare cam mult consumu la ce am vazut la tine
Skip ads

  • baboier

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am mai scris de acest subiect,imi cer scz,am un astra f caravan an 1996 motor 1598 , la sub 100 de turatii se aprinde martorul la bord la ulei , peste 100 de turatii se stinge .am masina de aproape 3 luni . am complectat cu 1 l ulei pina peste max. cca4 mm, am schimbat senzorul de ulei care curgea ,am pus senzor (Hella) Germania 40 ron k pret. si tot aprins sta martorul de bord , mecanicul mi-a sugerat sa adaug aditiv 1+1 in ulei ,sau sa schimb uleiul . folosesc acela-si ulei care la avut , 10w40 blue tronoic Germania , dar poate o fi facut pe vapor si nu are calitate , masina nu scoate fum albastru si nici negru , ce imi puteti sugera ,care sa fie misterul ? multumesc pt ajutor .dupa cca 4 km de mers se aprinde martorul .
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ai pus ulei mult peste? Oare de ce iti sta martorul aprins?
100 turatii? La asa ceva moare. Poate 100 x 10.
Scoate uleiul, pui ulei nou si bun ( castrol, aral etc ) si pui cat trebuie, nu mai pui peste.
Daca bagi aditivi peste maxim 6 luni o vinzi, ca altfel iti cam bulesti motorul. Aditivii se fac mazga cu mizeria din interior si trebuie schimbat uleiul des.

Daca vrei sa cureti bagi "flush", bagi ulei bun si gata.
  • baboier

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
multumesc, da sorry.....! sub 1000 turatii se aprinde ,peste se stinge , deci se exclude k ar fi pompa de ulei, de vina ?
  • Forsa

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sorbul din baia de ulei iti este prea aproape de fundul bai si cand presiunea scade atunci nu mai poate sa traga destul ulei...desfaci baia de ulei si o lovesti pe partea interioara in asa fel incat sa se vada cu ochiul liber ca da indoit spre exterior....am patito si eu ...NU MAI UMBLA CU MASINA PANA NU O REPARI!
Skip ads

  • baboier

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
ms, am observat ca baia de ulei este lovita si infundata in interior , poate k ai mare dreptate ,dar asta cu martorul aprins se intimpla de 1 luna , ar trebui sai fac un test de prersiune sa vedem ce diagnostic ami da ?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu am patit la fel luna trecuta. Senzorul de presiune ulei era stricat. L-am schimbat si totul e OK. In jur de 20 lei.


Ultima modificare facuta de Lotg la Mie 06 Jun, 2012 8:54 am
  • baboier

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
ma-m hotarit sa ai schimb uleiul , ,care din marci este mai bun pt opel ,Castrol ,Aral sau GM, 10w40, si care este mai indicat la motoarele pe benzina , mineral sau sintetic ?pina acum a avut ulei10w40 bule tronic si de 3 luni de cand o am ,am comlpectat cu 1 l. k era ,arata pe joje intre max si min.vechiul proprietar a facut schimbul de ulei in ian.2010.si a mers cu ea 4mii km. a tinut-o in garaj.l-am crezut ca am mers pe cinste . si el zice k nu ma mintit . eu totu-si am vrut sa stiu istoria masinii sa stiu ce sa bag in eak fiecare sa fie la paramerti normali . multumesc .
  • baboier

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:Eu am patit la fel luna trecuta. Senzorul de presiune ulei era stricat. L-am schimbat si totul e OK.
si la mine curgea senzorul de ulei si tot aprins sta martorul . trebuia mufa aceea care intra in senzor curatata bine ,k avea ulei pe ia si mec nu stiu dak a sterso bine ,Tu ce ulei ai in masina ta ?vreau sa schimb uleiul si as vrea sa stiu care este cel mai indicat la opel pe benzina .
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sincer, nu stiu. Inca nu am schimbat uleiul. Embarassed Parerile sunt impartite. Vecinul meu care a avut numai vectre a ramas dupa cateva incercari la Aral. Eu Mobil pun de obicei.
  • herby

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu folosesc Mobil 1 -10w 40 de 4 ani si nu am probleme, complectez intre schimburi maxim 400 ml la 10-11000 km, am vrut sa trec pe Castrol dar am fost sfatuit sa raman pe Mobil daca se comporta bine masina, acum depinde de fiecare masina in parte.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si eu tot Mobil as pune pe primul loc, dupa Castrol, Aral, GM, Elf etc.
10w40.
  • Forsa

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
senzorul de ulei nu are cumsa fie ..daca ar fi acel senzor ar sta aprins tot timpul...eu iti spun din propria experienta ...am patit tot asa cu sorbul...si daca nu ai ungere buna la motor in jumate de an schimbi motoru...schimbul de ulei nu are nici o legatura cu martorul de ulei
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@Forsa. Are cum sa fie!
Lotg a scris:Eu am patit la fel luna trecuta. Senzorul de presiune ulei era stricat. L-am schimbat si totul e OK. In jur de 20 lei.


La semafor in relantiu se aprindea becul de ulei, iar cand acceleram, se stingea.
  • baboier

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cat ulei intra la opel astra F 1,6 benzina ,motor 1598 an 1996, 150 000mii kmsi ce fel de ulei : mineral, semisintetic sau sintetic .pina acum a avut Aral blue tronic 10w40 .as incerca molil1. sau GM. unsfat ar fi bine venit . am auzit k uleiurile la4 litri=germania, la 5 litri =turcia si la 9 litri=UEsi k pe spatele bidonului treb sa scrie un cod de calitate .
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
4L, Mobil, Castrol etc 10w40. Pentru benzina.
  • baboier

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mariod, poti specifica si felul uleiului ,adik ; mineral, semisintetic sau sintetic, tinind cont si de km, de uzura motorului ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR