Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • luck26us

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salutari tuturor,
vallyyy care e treaba cu diodele,mar interesa sa le fac sa se inchida din telecomanda inchiderii centralizate(le mai uit deschise)ms.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Uite aici filmulet cum montarea diodelor http://www.youtube.com/watc...mp;feature=relmfu , cauta pe forum concret "ridicarea geamurilor din telecomanda - diode"
  • bebitzabbs

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Mai bine le faci sa se inchida din telecomanda cu ajutorul diodelor


... salutare, ...aaaaa am vazut,

bafta.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am avut o astra G hatch an '99 -- geamurile se opreau oriunde daca intalneau un obstacol si se ridicau singure cand inchideam masina.
Cealalta astra G 2002 hatch -- geamurile se opresc la intalnirea unui obstacol doar de la trei sfert de cursa in sus...pana nu ajunge la trei sfert nu prea poti sa le opresti. La inchiderea masini din central nu se ridica geamurile.
Daca nu ma insel la oprirea geamurilor ii responsabil un senzor de la motorasu de ridicare geam iar la ridicarea geamurilor cand inchizi centralul ar fi modulul de control geamuri.
Skip ads

  • Blondu78

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Uite aici filmulet cum montarea diodelor http://www.youtube.com/watc...mp;feature=relmfu , cauta pe forum concret "ridicarea geamurilor din telecomanda - diode"

Marele dezavantaj este ca pe caldura asta daca vrei sa n-ai sauna in masina si sa lasi un geam intredeschis,cu portierele inchise bineinteles,nu ai sa poti!Doar daca opresti tu geamul cu mana(pentru cei ce au aceasta functie)!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In cazul diodelor nu am idee cum sta treaba,eu am un modul de inchidere centralizata aftermarket(din acela cu cheie briceag) si are functia asta " ridicare geamuri" ,de cate ori incui masina se inchid si geamurile insa daca mai apas o data pe butonul de armare imi opreste geamul,deci in cazul meu nu e valabila treaba cu faptul ca nu pot lasa geamul intredeschis sau chiar deschis
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
update
se pare ca s-a rezolvat problema de la sine odata cu montarea lumilor ambientale in usi am deconectat mufa macaralelor si se pare ca geamurile se opresc. Ma gandesc sa fi fost vreun contact imperfect pe undeva desi nu imi dau seama exact ce. De mai multe ori am deconectat bateria dar tot nu au functionat.
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
oprirea geamurilor la intalnirea unui obstacol se face cu ajutorul modulatorului.acesta este un bloc negru,patratos,deasupra motorasului.principiul de functionare este relativ simplu,se bazeaza pe masurarea curentului consumat de motorasul de actionare a geamului.in momentul intalnirii unui obstacol,respectiv cand ajunge la capatul superior,curentul consumat creste si modulatorul va decupla alimentarea motorasului cu ajutorul unui releu.daca modulatorul se defecteaza,poate fi bypasat,geamul va urca sau va cobori atat timp cat veti tine apasat butonul.in acest caz nu are rost sa montati diodele de comanda,nu vor functiona ,decat un mic puls veti remarca.va recomand inlocuirea modulatorului daca este defect,repararea acestuia este mult prea complexa ,iar inlocuirea pieselor cu echivalente nu da rezultate,avand ca urmare o functionare defectuoasa a geamului respectiv.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR