Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alex, las-o mai usor cu haiducismele. CO nu promoveaza solutiile ilegale. Varianta propusa de tine e tratata de ceva articole din codul penal, parca.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Alex, asta e cea mai proasta si mai idioata solutie de rezolvare. Vina ii apartine in primul si primul rand colegului nostru. O masina nu se vinde pe ochi frumosi, vorbe si promisiuni. El este vinovatul principal pentru ca nu a respectat procedura legala de vanzare cumparare. Nu il costa absolut nimic dupa ce facea actul ala de vanzare-cumparare, la acelasi birou facea pe baza cartii de identitate si fisa de inmatriculare. Cu fisa de inmatriculare si contractul de vanzare - cumparare se ducea la fisc si radia fiscal masina.
Practic, mai trebuia o hartie si un drum la administratia fiscala si apoi legal era scapat de masina. Din acest punct, nu il mai interesa cu absolut nimic. Lenea si comoditatea se platesc. Acum, sper ca nu il sfatuiesti si pe colegul nostru sa se bata singur.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu am spus ce am spus! daca as pati asa ceva,ceeace ar fii imposibil,urmarile pentru sarlatan ar fi tragice! Respect!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:Alex, las-o mai usor cu haiducismele. CO nu promoveaza solutiile ilegale. Varianta propusa de tine e tratata de ceva articole din codul penal, parca.



da! e prevazuta in codul penal! de multe santem vaduviti in romania si vaduvirea de drepturi se pedepseste tot de codul penal! dar asa santem noi romanii,cand pateste cineva ceva ,o dam cu chestia ca domne ce spune legea! si cand patim noi ,zicem ca batem spargem rupem! o tara de cocalari! frate ! ai fost ars! arde si tu! si cand vine politia ,atunci te judeci! pana atunci e care pe care! asa merg lucrurile in romania! tara de nivelul 3! acu ala ce sa faca sa se duca cativa ani prin tribunale ca sa primeasca ce e al lui!>>> auzi imprumutama si pe mine cu 10 000 de euro ca tii dau cand castigi la tribunal cu executare silita! Respect!
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Omule, tu ai citit ce am scris eu mai sus? De ce oare doar cumparatorul e vinovat? De ce vanzatorul nu a respectat procedura legala?
Scuza-ma ca ti-o spun pe sleau, Romania este o tara care se conduce dupa niste legi, cei care isi fac legea lor cu pumnul, aia sunt cocalari. Tu poti sa faci ce te taie capul, aici nu ai voie sa instigi la violenta. Daca poti da un sfat moral si legal, fa-o, daca nu mai bine abtine-te sau o sa te vad si pe tine plangandu-te ca au moderatorii ceva cu tine.
PS:
  • yguanay

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea! Am facut totul act de vanzare cumparare, fisa de inmatriculare si urma sa mergem la politie pentru definitivarea actului de vanzare - cumparare. In ziua respectiva nu mai puteam merge pentru ca nu mai aveau program iar in ziua urmatoare trebuia sa plec de urgenta pentru o problema in familie. Asa ca am intrat la primul notar si i-am facut o imputernicire sa mearga el a doua zi cu actele. Asta a fost. Cine face ca mine, ca mine sa pateasca!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@yguanay, scuza-ma ca ma bag si eu in seama dar, intai ai zis ca individul, era/este un fel de prieten, dupa ai zis ca ar fi o "cunostinta comuna", nu prea imi dau seama ce ai vrut sa zici cu chestia asta, in fine...dupa parerea mea, omul este "smecherul zonal", oricum ala e "prieten" cu toata lumea, pe unii ii arde la buzunare, cam ce ai patit tu, pe unii ii "arde" in alte feluri...ma rog, cam ce ar face...omul de "mare succes" de pe zona ta...Smile si caruia, nu prea ai tupeul tu personal sa-i ceri explicatii, altfel, stateai in fata portii sau scarii de bloc sau apartamentului lui pana venea acasa si rezolvai problema. Pai, cum frate dai tu, masina, chei, acte...tot ce aveai unui asa zis prieten ( vorbele tale, nu ale mele) sau unei "cunostinte comune" ( cunostinta comuna, a ta cu cine altcineva...?), fara sa primesti banii macar in schimb, pentrul bunul tau, sa nu mai vorbesc si de acte? Frate, traim in 2012, mai ziceam daca eram in 1992 cand, poate era mai greu cu vanzarea/cumpararea de masini, si poate era mai usor cu tzepe de genul asta.
Ca sa-ti dau un sfat, sa fiu ontopic Smile, incearca totusi sa mergi la politie si sa depui o plangere, caruia sa-i de aia un numar de inregistrare, chit ca fac ceva sau nu sa te ajute, macar, ai si tu ceva la mana ca masina nu mai era la tine in caz ca ala face vreo nebunie cu masina ta sau da peste cineva si te trezesti ca te iau pe sus "mascatii" la 4 dimineata.Dupa, cu actele, vezi tu cum le "rascumperi" ( din nou, vorbele tale, nu ale mele). Cum adica mai colegul, sa-ti rascumperi actele? Vrei sa-i mai dai si bani pe actele tale, dupa ce i-ai dat masina pe gratis...? Ce comic esti...
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu unul tot nu am inteles!...Poate ca sunt pe "286"(?!?) Ti-ai luat mai omule banii,sau nu ti-ai luat?Care este de fapt problema?Nu poti s-o radiezi de la financiar?Nu poti sa te scoti din registrul circulatiei? Nu prea am priceput unde vrei sa bati...Vrei sa-ti recuperezi actele pentru ce? Povesteste si tu de-a cap cum a fost,conjunctura,etc.Sincer,mai ales acum,chiar nu mai inteleg.Ai facut actul de vanzare/cumparare.Ti-ai luat banii?Cum mama naibii fac act fara sa vad banii?Am vrut sa cumpar acum ceva ani un Ford Fusion pentru sotie.Am vazut masina,ne-a placut,ne-am inteles la pret ,urmand sa scot banii de la banca sa ne intalnim.Am alergat ceva cu treburi in ziua aia,apoi pe seara,m-am dus la tip,cu banii.Omul serios,avea un magazinas,ne stiam cat de cat.Mai,am vrut sa-i dau banii ,sa facem un act de mana(seara fiind deja) sa iau masina si sa mergem a doua zi la notariat.Mai,nu a vrut si pace.I-am aratat banii,i-am spus ca-i las si buletinul cu permisul meu garantie(doar era pentru sotie ),nici nu a vrut sa auda!Ca daca fac eu un accident in seara aia? "Mai omule,stii unde stau,ai si actele mele,si chiar daca fac un accident,ai banii,facem act de mana,dar tot este ceva,plus ca in caz de accident raspunde autorul,nu posesorul...!"Nimic frate!M-am enervat pe chestia asta atat de tare,incat nici nu am mai vrut sa mai aud de Ford!Acum,cine stie,poate ascundea el ceva si-i era frica sa nu aflu eu in seara aia ?... Smile Povesteste si tu ,cat de cat mai detaliat,care a fost treaba,poate astfel intelegem si noi mai bine,si se evita discutiile fara rost.Oricum,cu bata nu rezolvi nimic,din contra.Poate ramai si cu masina luata,si fara bani,..si cu dosar penal...
  • yguanay

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Banii pe masina i-am luat. Problema este ca nu o pot radia si nici nu o pot scoate din evidenta fiscala.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Aha ! s-a mai discuta pe Club Opel situatia in care te afli tu in mod sigur, stiu sigur ca am mai citit!
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mda!... Acum tipul "se coteste" ,sa mai amane cheltuiala si timpul pierdut,aferente inregistrarii pe numele lui,RAR,autentificare,politie,numere... Se poarta.Ai rabdare.S-o fi ducand si el ,bucuros de patru roti ,la vre-un munte, ori la mare,ca majoritatea...
In cazul asta,la politie nu ai ce cauta,pierzi vremea,iar ei nu au nici o putere.In mod normal ar fi trebuit la agentia unde ati facut actul de vanzare/cumparare,sa-ti fi dat si tie o copie.Poti insa solicita acest lucru si acum,iar cu respectiva copie mergi la serviciul circulatie si depui o... copie ,insotita de o declaratie de instrainare a masinii,pentru a fi luat si celalalt tip in evidenta ca utilizator ,in caz de accident/incident,o acoperire cat de cat.In cazul platii la financiar,nu te poti scoate fara radierea de pe numele tau.Nu ai alta cale decat ori sa te intelegi cu individul,ori sa inaintezi plangere in instanta,unde sigur vei castiga daca se deschide procesul.In majoritatea cazurilor,este de ajuns sa se inregistreze,iar cand partea reclamata este instiintata,vine singura si se rezolva problema cat ai zice "peste".Nu exista castig de cauza pentru el.Inregistrarea consta numai in timbru judecatoresc,nu este mare cheltuiala(vezi cati pensionari din lipsa de ocupatie se judeca pentru te miri ce..) si nu ai nevoie sa te reprezinte nimeni ca avocat.Odata inregistrata plangerea,se fac citatii catre partile implicate,si cand s-o trezi tipul (parintii ) cu ea la cutia postala,sa vezi ce repede o sa te contacteze...Apoi poti retrage plangerea prin intelegerea partilor.Multi evita calea legala sau se sperie si nu ataca in instanta,dar nu este chiar asa de greu sau complicat,atunci cand esti sigur pe tine.Am castigat proces in instanta la contestatie contraventionala ,contraventie semnata de sef politie circulatie Cta.Daca vrei s-o rezolvi si mai rapid insa,doar ca trebuie sa dai intradevar de masina,fara sa stai la discutii cu tipul,ti-ai luat numerele,si-l...astepti.El nu poate scoate altele,iar numerele sunt ale tale.Masina insa este acum proprietatea lui,legal.Daca o zgarii numai,platesti!Sper pentru tine s-o scoti la cap!Succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR