Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La cald se genereaza rapid vapori care fac contrapresiune si rezervorul "se umple" ("sare" pistolul) mai repede.
E mai sanatos sa nu exagerati cu plinul (de la euro2 in sus rezervoarele se ventileaza in galeria de admisie, sa nu va faca vreun pocinog, mai ales pe timp cald)
Spor!
Skip ads

  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
corsamare a scris:La cald se genereaza rapid vapori care fac contrapresiune si rezervorul "se umple" ("sare" pistolul) mai repede.
E mai sanatos sa nu exagerati cu plinul (de la euro2 in sus rezervoarele se ventileaza in galeria de admisie, sa nu va faca vreun pocinog, mai ales pe timp cald)
Spor!


Sa nu faci lectiile la fizica cu copilu' ca e nasol Smile

ce trece prin pompa si se numara e volum, dupa teoria ta pistolul sare mai devreme decat trece volumul rezervorului prin pompa. si vapori care arunca pistolul... maaai.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Neouber a scris:io am mai spus cate ceva despre asta...si pe site-ul acesta si pe altul...conteaza intr-o oarecare masura si temperatura ambientala....incercati sa alimentati cand se aprinde becul intr-o zi geroasa si apoi in una torida....va fi o variatie de 2-3 litri garantat.


Asa este, aceasta este o explicatie plauzibila.
Nu degeaba suntem sfatuiti sa alimentam dimineata devreme, cand afara este frig. Benzina reala care ne intra in rezervor este cea cand temperatura ambientala este scazuta, cat mai aproape de 0c. Din cate stiu eu, cisternele care transporta combustibili au un sistem care masoara cantitatea de combustibil care iese/intra in rezervor, in functie de temperatura de afara. Sa zicem ca un sofer a umplut o cisterna cu 7000l, si trebuie sa o descarce. Daca afara sunt 35C si soferul seteaza aparatul pe 15C, acesta va masura mai putin combustibil descarcat, pt ca aparatul nu tine cont de dilatarile produse de temperatura ambientala. Si la o cisterna de 7000l, raman peste 100l combustibil in rezervor., ciubucul soferului.

Cineva zicea pe alt forum ca spaga ca sa devii sofer pe cisterna a ajuns la 4000 EUR>
  • gl25axn

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
prea mic rezervorul raportat la consum, ar trebui echipata cu rezorvor de 100 l ca sa poti face si tu un drum mai serios! Nu e nici o gluma, calculeaza-ti un consum de 10% fara AC si vezi ca am dreptate. Asta daca nu o forjezi prea tare.
Skip ads

  • ciukanu14

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2012

  • Mesaj Privat
add a scris:cam de fiecare data cand alimentez fac plinul, de obicei cand ajung "pe galben", alimentez in jur de 35-36 de litri.

aseara am facut plinul si mi-a cazut fata cand am vazut bonul: 47 de litri, in conditiile in care masina are rezervor de 45 de litri si nu era pe rosu. E posibil asa ceva? n-am pus eu, a pus Costel ala de la benzinarie, diferenta mi se pare enorma.

Din cate stiu eu corsa D nu e prevazuta cu rezerva de combustibil, nu? vreo explicatie?



vezi ca pompele de la benzinarie (cocktailarie) mai si mint, tu daca ai u rezervor de 45 de litri si pe pompa iti scrie 47 L clar este o neregula , daca vrei poti sa stai sa masori daca ai bagat sau nu 47 de litri
  • ciukanu14

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2012

  • Mesaj Privat
add a scris:E vorba de statia Petrom de pe Barbu Vacarescu, pe sensul Stefan Cel Mare - Baneasa, statia e mica, e prima data cand am alimentat acolo (si ultima) nu are traficul unei statii mari, asta e clar.

Am facut reclamatie la Petrom deocamdata, astept rezultatele.



ai primit vrun raspuns de la petrom...

si vezi ca statia de pe barbu vacarescu ( Petrom ) are destul de mlti clienti , in fiecare zii sunt cozi de cate 5 masini pe langa care asteapta sa alimenteze de acolo ...#


have fun!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR