Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut ca tot se discuta pe tema asta asa ca m-am gandit sa fac un tutorial scurt cu cateva poze sugestive si pasi care trebuie urmati pentru a inlocui filtrul de polen
Pentru inceput avem nevoie de un
Filtru polen carbon activ Opel Astra J Cod: 1808246
sau cel simplu Filtru polen Opel Astra J Cod: 1808524
o trusa cu capete torx si tubulare asta daca va place sa mai mesteriti pe la masina Laughing

pentru inlocuirea filtrului de polen avem nevoie doar de tubul de 7mm Wink

1) se scoate chederul din jurul bordului pentru a avea acces la capacul cu contactul de dezactivare a airbag-ului pasager


2) Scoateþi capacul cu contactul de cheie a airbag împingând spre exterior (începe de la punctul cel mai jos, cu ajutorul unei surubelnite late intre capac si bord)

in poza 2 cele incercuitese vad clipsurile de plastic de la capac

3) scoateþi conector pentru mai mult spatiu


4) Scoateþi cele 4 ºuruburi 7mm, douã dreapta ºi douã din stânga trage cu tava spre tine, o datã extrase deconectati si conectorul lãmpii din torpedou

5)se desface capacul filtrului, se inlocuieste cu cel nou

6)se monteaza totul la loc in sens invers demontari
sper ca va este util asa ca eu va urez bafta
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna treaba Respect! Am stat langa mecanic cand l-a schimbat dar nu mai stiam exact care sunt pasii.
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cam asa a facut si mecanicul de la service decat ca a sarit pasul cu: "se scoate chederul din jurul bordului".. a scos acel capac cu contactul de airbag.. dupa care l-a bagat peste cheder si apoi s-a chinuit sa scoata chederul.. bine ca nu l-a rupt..

Foarte bun tutorialul.. imi mai lipseste trusa de scule..
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
@lucio85

Salut, vreau sa-ti multumesc pentru pozele care dupa parerea mea sunt foarte concludente. Am vazut la final ca ai pus o poza dintr-un manual de service? Ai asa ceva ? si daca da se poate sa-l iau si eu de undeva de pe net?

Multumesc
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@nini_dinitras : Opel TIS2000, cauta pe google ultima versiune. Smile
  • baltazar2003

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Am inlocuit si eu filtrul de polen astazi dupa putin peste10000km si un an de la precedenta schimbare.
Bune pozele altfel bajbaiam putin, mai ales ca in manual nu am gasit nimic referitor la el Very Happy
Acum am inteles si de ce cand am facut revizia la unionmotors mecanicul de acolo s-a chinuit minute bune sa puna la loc capacul lateral cu sw de airbag. Smile Smile trebuia sa scoata chederul! Smile
La fel si suruburile de fixare a torpedoului pe stanga erau slabe si ca sa inchid torpedoul trebuia sa apas bine pe capac, acum se inchide normal.
Sa nu mai zic ca si filtrul l-a montat pe dos, de a trebuit sa trag de el sa il dau afara...

Capacul filtrului difera de cel din schita si are nevoie de 2 suruburi de asigurare, altfel poate sari din clemele laterale.

La mine clema din stanga era sarita Sad ca nu a mai pus nici un surub la loc! am cautat prin troace si am pus unele surplus de la seat Smile
Si codul filtrului vad ca difera

  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
As fi interesat daca a facut cineva pana acum decuparea in partea de sus a torpedoului ca sa nu mai dam jos torpedoul la schimbarea filtrului.
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Surubele la capacul fitrului nu sunt desi se pot pune
Si apoi acolo exista absortie si nu ar trebui sa sara sau sa traga pe langa el
Decuparea torpedoului este o idee buna daca nu pui in el multe maruntisuri care sa ajunga pe preº si avand in vedere desfacerea laterala si cele 4 suruburi ce trebuiesc desfacute pt. Schimbare
Asa e la honda accord cl7 , deschizi torpedoul si schimbi polenul...30secunde,dar na, " japonejiii"
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
poate sa imi dea cineva codul ptr filtrul de polen ptr astra J 1.4 turbo benzina?
si care e sensul de circulatie al aerului prin filtru: de sus in jos sau de jos in sus?
  • relaxat

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat filtrul de polen la Meriva B, pasi sunt asemanatori cu cele de mai sus, dar este necesar sa scoti plasticul din dreapta care coboara pana la consola, este prins in cleme incepi din fata si tragi in spate.Asa ajungi la ultimul surub care tine torpedoul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR