Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • Proof

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016 Dolj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru pareri! Vineri am programare la service si revin cu pareri!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Aparatul ala face vacuum si iti poate spune daca sunt sau nu pierderi pe instalatie. Atat. Daca nu au fost pierderi...inseamna ca nu sunt. Stiu ca se cupleaza la cele 2 valve din circuitul de AC si apoi isi face singur treaba... scoate freon si ulei vechi, face vacuum pt verificarea etanseitatii instalatiei si pune freon si ulei "proaspete". Daca aparatul a facut ciclul complet inseamna ca instalatie e etansa. In caz contrar semnala neetanseitatea si intrerupea ciclul.
Randamentul redus al AC-ului poate fi cauzat si de probleme la compresor. Cauta topic dedicat si afli mai multe info. Exista kituri de reparatii care includ seturi de garnituri/oringuri. De asemenea se pot inlocui rulmentii..este topic cu coduri rulmenti ...Problema mare era daca se bloca complet compresorul.
  • asdf

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2012

  • Mesaj Privat
daca se aude un suierat in partea dreapta a bordului, este lipsa freon. Suieratul se aude din cauza freonului putin care trece prin diuza, la intrarea in vaporizator. Daca este lipsa freon, este o pierdere. Statiile de incarcat nu sesizeaza porii.
  • Proof

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016 Dolj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sper sa se rezolve prin bagare de freon si ulei in instalatie. Mai am o intrebare!
Am inteles ca aerul vine in habitaclu datorita unor motorase pas cu pas, aflate in spatele grilelor de ventilatie! Problema mea este ca cel din mijloc este ars, imi puteti spune mai exact cum se numeste (cum ar trebuii sa il caut) si cam cat costa?
  • Proof

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016 Dolj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am fost intr'un final la service! Aveam 200 g de freon din 600! Se pare ca nu are pierderi oricat de mare ar fi presiunea!
Scaparea facandu'se pe la un ventil!
Sunt foarte multumit tinand cont ca nu mai suiera nici compresorul, si parca nici zgomot nu mai face! Multumesc pentru sugestii, pareri si timp!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR