Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut! De cateva zile a mea babuta a inceput sa faca figuri!

Sa fiu mai explicit, cand bag in marsalier si iau piciorul de pe ambreiaj se simte o smucitura in planetara stanga, si cand schimb vitezele se aude ca si cum ar avea joc planetara, dar nu are, ca si cum ar cupla, asta tot in partea stanga! Cred eu ca este din diferential, sau cum se cheama, dar nu stiu sigur! Cateva pareri ar fi bune! Mentionez ca nu miroase a ambreiaj si nu se aude nici un zgomot in cutie! Stima
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Se aude din stanga pt ca acolo e cutia, nu ai cum sa-ti dai seama din habitaclu ca e exact planetara. Cred ca e problema de la rulmentul de presiune sau placa de presiune, realizand smucitura atunci cand incerci sa ridici usor piciorul de pe ambreiaj. Incearca un test, ridica roata stanga pe cric si baga in treapta 1 de viteza, misca de ea si vezi daca are joc 5-10 grade si daca se simte cum se opreste din frana de motor, daca observi ca face vreun zgomot ciudat (inafara zgomotului pinioanelor atunci cand intervina frana de motor) descrie-ne aici (ca sa te convingi ca e de la planetara sau diferential)
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am ridicat-o deja, smucitura se simte in panetara chiar cand cupleaza si doar in marsalier, la restul treptelor nu am probleme, doar se aude cand decelerez un zgomot ca si cum ar avea joc! Mentionez ca la relanti se aude un zgomot de la planetara stanga (stand pe loc, tremura) iar daca tin de ea puternic nu se mai aude! Stima
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata, planetara a cedat azi! Din fericire aproape de casa, maine aveam un drum mai lung de facut si daca pocnea maine aveam alte cheltuieli! Achizitionata alta de la dezmembrari, montata si merge brici acum! Stima si multumesc pentru sfaturi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR