Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Marinique

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am un astra h din 2006, 1,9 120 cp. 88kw..............acum vreo doi ani un meserias mi-a spart filtru de particule, masina a mers vreo 1 jumate cu aceasta operatie facuta, vreau sa va spun ca de vreo doua luni ma confrunt cu urmatoarea problema, uneori cand plec cu ea de pe loc ma baga in scaun, iar uneori nu vrea sa treaca de 2000 de turatii............... am verificat tot ce se putea verifica incepand de la turbina, egr, electrovana, fitre,mufe................am ajuns sa cred ca e ceva din calculator.............mentionez ca am facut la un service din galati o resoftare si acum am si soft pe ea fara filtru de particule si degeaba tot aceleasi simptome; in prezent singura eroare care apare la test este P0602 Variant configuration not programmed. Credeti ca ar putea fi din calculator (ECU), se poate strica asa usor? Question Question Crying or Very sad
Skip ads

  • huskyuk

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Daca ai soft pe ea pentru modelul fara DPF, nu cred ca te ajuta! Aici iti pot spune sigur expertii in electronica... Ai putea sa incerci o regenerare cu OP-COM (am si eu interfata, daca ai nevoie), sau verifica pompa de inalta presiune, daca nu are vreo rola zapacita (de obicei se aude si un zgomot specific.. ca un rontait asa) Si pompa asta iti da simptomele pe care le-ai descris.
  • Marinique

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
nu se aude niciun zgomot de la pompa de inalte, motorul merge normal fara niciun zgomot anormal............... Cu repsect si multumesc oricum
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Causes
Possible causes of OBD code P0602
- ECM not programed - ECM program - Faulty ECM - Wrong ECM
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
INT-UN CUVANT ecu este dat peste cap cu softul ala fara dpf
  • Marinique

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
dar ecu facea asa si cu varianta originala a softului
  • huskyuk

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pai facea pentru ca intra intr-o protectie. De obicei cand e suprasaturat DPF, nu te lasa s-o turezi. La mine se bloca putin mai sus turometrul, dar la fel facea. Daca i-ai pus softul de fara DPF, tu ai debit pe evacuare mai mic, dat de filtru, deci automat ECU nu stie ce se intampla, simte un blocaj si te limiteaza. Nu sunt expert, dar eu asa stiu ca functioneaza...
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
esti pe aproape huskyuk, ceva de genul ala.Pana remediezi cauza aparitiei erori p0602, ai viata grea cu ia
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai daca i-ai pus soft de motor fara dpf de ce nu dai jos filtrul de particule?Cu ce te mai ajuta filtrul acum?
  • Marinique

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu maºina mea ºi asta datoritã în primul rând lui MARIUS NAPCORI, un meseriaº de nota 100 ºi a altui colaborator de al sãu..................întrun cuvânt pe bunã dreptate îºi meritã toate laudele ºi încã odatã meseriaºi ca el pot spune din toatã þara mai rar................tot respectul pentru el. NU EZITAÞI Sà MERGEÞI LA PLOIEªTI LA EL ..........e imposibil sã nu plecaþi cu maºina rezolvatã indiferent de problemã de la el.......... Sà NE TRÃIEªTI MARIUS............!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai impartaseste-ne si noua rezolvarea....Sau e secret? Confused
  • cta-adr

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2011

  • Mesaj Privat
zi si tu cum sa rezolvat problema ca sunt curios aceleasi simptome le are si masina mea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR