Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In urma altui topic s-a ajuns si la asta.Lasam la o parte aspectele tehnice ale celor doua masini pentru ca nu are rost sa comparam mere cu pere,vectra B este dintr-o clasa superioara fata de astra(deci poate fi mai spatioasa,mai confortabila si mai stabila zic unii) dar nu asta ma intereseaza.
Ma intereseaza ca model care vi se mai pare mai sportiva(agresiva),mai futuristica(pentru anii ei),mai frumoasa ? Deci ma intereseaza sa se trateze in acest topic doar lucruri ce tin de aspect(aia are stopuri clare,aia nu are,aia are ceasuri albe si inele cromate aia nu are,aia are volan in 4 spite cealalta nu are etc.)
Se poate face comparatie intre toate modelele scoase de ei,desi nu stiu daca exista Vectra B OPC,adica putem compara cele mai "chele" versiuni ale celor doua modele pana la cele mai echipate,strict ca aspect....Pozele nu cred ca-si mai au rostul doar stiti cum arata o Astra G OPC ,una Njoy si una mai cheala si la Vectra B la fel ( o stiti cum arata in toate versiunile ei)
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In astra G intra si Bertone?
Daca da aleg astra G bertone
Daca nu, atunci aleg vectra B
Poate ca la materie de tuning ai posibilitati de cumparare mai reduse ca la astra( posibil din cauza ca sunt mai rare ca astra) cea ce ma si bucura!
Inventivitatea si improvizatia fac diferenta
Daca vorbim de ea stock la fel aleg vectra b din cauza oglinzilor, un design de milioane
Si ca incheiere de ce aleg vectra( si nu ca am, nu are nici ce-a mai mica treaba, de exemplu bertone imi place mai mult ca vectra si nu am) este faptul ca poate arata bine prin costuri reduse cel putin in imaginatia mea. Datorita formei sale poate arata bine si doar coborata 6-8cm, la astra insa parca nu mai cere si altceva
Doar parerea mea!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Despre bertone nici nu stiu ce sa zic,botul este de Astra, daca le privesti din fata asemenarea e prea mare,insa bertone e alta masina de la zero ma refer la tinuta de drum ,doua usi etc.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vallyyy, iti dai seama ca si daca voteaza tot forumul Vectra B tie tot o sa ti se para mai frumoasa Astra G? Laughing
Am votat Vectra B pentru ca nu ma intereseaza sa aiba faruri pe fond negru sau stopuri clare. Astea le pot pune si aftermarket daca chiar m-ar deranja.
Am votat Vectra B pentru ca e mai aproape de sufletul meu, pentru ca e de ajuns sa fii nevoit sa faci 1000 de km in ea sau sa mergi 4-5 ore cu ea prin oras sa iti dai seama ca e o masina mult mai buna.
Am votat Vectra B pentru ca nici o Astra G nu are frumusetea si eleganta unui Vectra B sport.
Avand in vedere ca am peste 400.000 de km rulati cu Vectra B si Astra G cred ca nu vorbesc in necunostiinta de cauza.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu mai zic nimic,las chestionarul sa vorbeasca,parerea mea ramane cum o stii,m-as cocheta totusi cu o Vectra C
  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am votat Astra G si nu mai este necesar sa enumar iar motivele
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:( posibil din cauza ca sunt mai rare ca astra) cea ce ma si bucura!


Dar va imaginati de ce o sa castige astra G nu ?...
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Indubitabil Vectra B
Asta in primul rand ca si conceptie estetica, aspectul fiind definitoriu pentru acest model. A reprezentat un exemplu de design pozitiv, chiar si prin linia capotei unita cu ceea a oglinzilor.
Oricat ai "opera "un Astra G - Vectra B sport - este net superioara.
Votul nu este relevant - deoarece detinatorii de Astra G sunt evident mai numerosi.
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
votez vectra b numai si numai pt designul oglinzilor.
  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
asta de sus si-a cumparat vectra b doar ca are fantezii cu oglinzile Rolling Eyes ce troll Laughing
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Basca ca Vectra B nu s-a asamblat in Cehia sau Polonia pentru segmentul "nepretentios" al Europei de Est.
Ceea ce stiu multi, dar si mai multi prefera sa treaca cu vederea este calitatea inferioara a modelelor Astra asamblate in Cehia ( de exemplu)
Acest aspect - poate nerelevant - dar extrem de important pentru noi - utilizatorii - ne ilustreaza inca o data cat de "la....gii" sunt europenii astia ai nostri si cum ne privesc ei pe noi. De parca nemtii ar avea asa vreo 3 perechi de c...ie sa merite niste masini mai bune. Cam asa este si cu celelalte aspecte ale marii Comunitati Europene.... Doar sa cotizam suntem buni. Produse asa mai low quality - asta consumam

A! si inca ceva - cautati stirea cu Adam Opel - masina mini in cinstea fondatorului marcii. Se va face numai in Germania pentru a fi siguri de calitatea executiei si a materialelor...... De ce mai suntem in Europa???????
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ieeeeeeee! Un topic unde ne putem lua la "bataie"! Ca l-am poluat prea mult pe celalalt!
Normal ca am votat Vectra! Cu toate ca-mi place foarte mult cu arata si Astra! De Bertone nu mai zic!
Asa ca Respect! VECTRA!
Skip ads

  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Vectra b sport face toti banii. Laughing
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
votez astra g pentru ca vectra b deja are 10 ani de cand a iesit din productie si deja iti da un aer de invechit.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt pentru astra pentru urmatoarele motive(desi imi place si vectra b ce-i drept):
1.interiorul(mai ales bordul) pare a fi din timpul corect (anii 2000)pt astra g, pe cand cel al vectrei pare de-a dreptul invechit.
2.faptul ca mi se pare ca e mai stabila in curbe decat vectra b...stiu ca @parvu_daniel e de alta parere si i-o respect, insa dupa 6 ani de mers in astra g si ocazional cu vectra b mi-am format o parere.
3.faptul ca e mai sigura.

Desi din pctul meu de vedere astra e castigatoare in versusul de fata....as face schimb cu dif de la mine cu o vectra b2 mai dotata decat astra mea(designul oglinzilor e intr-adevar de "mare spectacol")
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
mad,aici se ia in calcul decat aspectul exterior.atat nimic mai mult
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:faptul ca mi se pare ca e mai stabila in curbe decat vectra b...stiu ca @parvu_daniel e de alta parere si i-o respect, insa dupa 6 ani de mers in astra g si ocazional cu vectra b mi-am format o parere.

mad2max, Astra G are un comportament mai bun in curbe decat Vectra B. Parerea ta e cea corecta.
In alt topic, spuneam:
pirvu_daniel a scris:iar daca stii sa folosesti dublu balans si agilitatea pe curbe la viteze mari e mai buna.
.
E o tehnica care se invata la cursurile de pilotaj care presupune tragere brusca a volanului dar foarte putin in directie opusa curbei, urmata imediat de virarea brusca in directia corecta. Nu stiu daca in Romania aceasta tehnica poarta alt nume. Eu conducand foarte repede m-am obisnuit sa iau curbele asa. Aceasta miscare dezechilibreaza masina si o pune mult mai bine pe traiectorie. Dupa ce o stapanesti bine, te poate salva in situatii cand ai fost prea optimist cu viteza la intrarea in curba. La aceasta manevra Astra G e mai fun, insa Vectra B se aseaza mai bine in curba.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@parvu_daniel
E ok asa cum ai zis tu.Nu stiam aceasta tehnica. Eu unul iti multumesc ca ai impartasit-o aici cu noi, pana la urma principala utilitate a forumului este sa inveti lucruri noi.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
azz a scris:mad,aici se ia in calcul decat aspectul exterior.atat nimic mai mult


Baga la comparatii si interiorul





Astea sunt interioare Astra G OPC si Vectra B Sport(singura poza care am gasit-o), asta ca sa fim cinstiti-deci gama mai de varf

Interioare simple nu gasesc pentru vectra B,oricum toti stiti cum arata,sincer e o" frumusete rara "volanul ala in 4 spite si emblema din mijloc.Acestea fiind spuse se compara si la interior nu doar la exterior,se compara per total masinile astea doua
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat

Ce are un volan? acum si volanul este criteriu?...
Am impresia ca acest VS nu prea este bun...
Cel mai bine ar fi sa comenteze cine a avut/are astra g si vectra B
Degeaba comentam am mers eu odata cu o astra si mi s-a parut varza sau candva am alergat o vectra b si varza totala...total irelevant...
Si cine se urca la mine in masina si nu se pricepe spune schimba amortizoarele ca uite cum topaie:)))

Si repet astra este o masina des vazuta, mult mai comuna este oarecum logic sa castige ea pentru ca o au mai multi.
Sa ne uitam si pe forum, cati prezinta Astra G cati Vectra B..

...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Astra G vs Vectra B
Astra G 45%
Vectra B 54%
292 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR