Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Laurentiu_India

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Sunt si eu nou pe aici. Am un Astra G din 2002 motor 2.0 motorina si troncane foarte tare de fiecare data cand trec vreun hop mai serios (gen sinele de tramvai).
Mi-a zis un prieten ca s-ar putea sa fie o problema cu flansele amortizoarelor. Stie cineva sa-mi spuna daca asta e o presupunere corecta, si daca da ce inseamna asta in termeni de timp de manopera/costuri.
Daca aveti si o recomandare de Service (poate prin zona Tineretului) ar fi perfect!

mersi mult!

Laurentiu
Skip ads

  • boteanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sal!eu am schimbat de curind toata suspensia fata.Amorizoare Monroe=215lei/buc,flansa amortizor-30lei/buc,rulment amortizor~40lei/buc.Rulmentii si flansele le-am cumparat de la magazinul Autoconsult Opel Ploiesti.Manopera m-a costat 120 ron pt.toate piesele de schimbat la un service in Campina cu garantie 2 ani.Sau verifica masina sa nu fie vreo bucse sau pivot sau capat de bara sau..bucsile de la bara stabilizatoare,sau.....
Mult succes!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@Laurentiu_India, poate iti este de folos discutia asta : FLANSE AMORTIZOARE
  • Laurentiu_India

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
va multumesc foarte mult de raspunsuri
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Chiar daca sunt ceva mai scumpe eu recomand amortizoare KYB(Kayaba) , flanse Lamforder(70-75 buc) si rulmentii INA(45 lei buc). Am avut flanse la 40 lei FEBI si dupa 30000 km le am aruncat . Nu se merita sa pui lucru prost mai ales la suspensie, roti, etc...
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am o oferta de la service 1440 ron toata suspensia Sachs - amortizoare fata spate +flanse si rulmenti fata.
340 buc./fata si 260 buc./ spate restul pana la 1440 fiind flansele si rulmentii.
De aproape un an ma gandesc sa le schimb .
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Am avut flanse la 40 lei FEBI si dupa 30000 km le am aruncat . Nu se merita sa pui lucru prost mai ales la suspensie, roti, etc...


30.000 km e luuux. Pe mine nu m-au tinut nici 20.000 Smile
  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am masina de 2.5 ani si am schimbat flansele + rulmentii amortizoare de 2 ori. anul si flansele, in juma de an au capatat joc iarasi.

nu stiu cit tin cele originale, cel putin in IASI, dar chiar daca capata putin joc nu e tragedie, mai grav e sa nu ai jocuri, batai etc la sistemul de directie, e vb de siguranta.

piana sar amortizoarele prin capota e vreme lunga, daca deschizi capota cel putin odata pe luna iti dai seama cind trebuiesc schimbte.

nu sint de principiul sa bagi bani intr-o masina cit nu face ... trebe' sa fii la pragul rentabilitatii!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR