Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • sasuastra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am montat in masina un invertor din12v scoate220v,ca sa pot sa alimentez o unitate centrala de calculator,cu moitor lcd.stie cineva cam ce curent scoate alternatorul de la o astra g 2001?ca pe langa invertor mai am si o statie care manca si ea vreo 50 A+invertorul 40A ,adica 90-100A.Sunt sanse ca sa mananc instalatia masinii cu un consum asa mare?
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu puteai sa scoti direct din alternator tensiunea de alimentare a calculatorului dupa sursa cu un montaj? adica sa elimini sursa calculatorului care REDUCE de la 220 la mai putin, mi se pare ca scoate pe diferitele fire 4V si 12V si valori prin zona aia...

Nu ma pricep prea bine dar mi se pare mai logic sa convertesti la necesarul calculatorului decat sa maresti la 220 si sa scazi la necesar...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Slick, ideea ta nu e rea, dar nici usor de urmat: sursa ATX scoate + si - 12 V , + si - 5 V, + 3.3 V. +5V si +3V la curenti mari, 20-30A si peste, sunt greu de obtinut fara sursa in comutatie... deci e chinuiala mare. practic ar trebui inlocuita sursa compului (care oricum are randament bun ~95%) cu o alta, la fel de complexa si mai greu de obtinut. Asa, sperand ca invertorul are randament bun, a obtinut 220 fara mare bataie de cap

Acuma despre consum: chiar si cu un randament de doar 90%, calculatorul nu iti va trage 40A - ar insemna 40x12x0.9 = 432W, mult peste consumul uzual al unui comp cu tot cu display. Considera ca iti ia vreo 25A. Iar statia trage 50A doar cand e la maxim probabil, asa ca las-o si tu mai usor cand folosesti calculatorul si nu iti faci prea multe griji

Smile daca stingi si farurile, mai economisesti vreo 10A... Wink
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cumpara-ti 1 sau 2 condensatoare de 1 Farad.(100Euro bucata)si scapi de probleme in mare parte.
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
o kestie off topik Pentru ce vrei totusi sa pui unitatea in masina? cu ce scop, sa vezi filme?

Doar pura curiozitate!
  • sasuastra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai am un condensator de 1f ,si pentru arthurro-am calculatorul pe care am de toate,internet,filme,dvd,jocuri,muzica de cea mai buna calitate,navigatie si nu in ultimul caz look-ul ,altfel arata o masina cu un tft de 12'' in bord si cu un desktop incarcat de alte zapaceli.

deci in concluzie nu sunt sanse sa imi buleasca alternatorul si nici instalatia masinii,nu?
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pai si nu te scutea de necazuri un laptop? pe iesirea de placa video ii poti adapta un lcd.sunetul il poti trece prin sistemul audio al masinii. eu unul il mai iau pe asta:


Amd Athlon Xp-M 2800Mhz
512 Ram
80 Gb Hdd
Video Card ATI Radeon 128 Mb
dvdrw + -
wide screen
  • sasuastra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai cum sa iti explic eu,un laptop asa cum ai zis tu ma duce cam pe la 20-25-30 milioane,nu?asa un calculator normal ma duce pe la 10-15 mil mazim,iar cu diferenta ,nu te supara de 20 mil imi mai fac si niste spoilere si mai raman si cu ceva,nu?
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ma gandeam ca daca il voiai pe masina il dateai la schimb pe un laptop sh. mai puneai si tu ceva si te scuteai de probleme.
  • sasuastra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2004

  • Mesaj Privat
oricum toate ca toate,dar e super sa ai asa ceva in masina,dar in 2 -3 sapt creca face hardul beduri de la bas (1000w) Laughing
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
sau de la gropi depinde
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
radu a scris:cumpara-ti 1 sau 2 condensatoare de 1 Farad.(100Euro bucata)si scapi de probleme in mare parte.

*
Nu zau? Razz
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR