Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am fost sa schimb uleiul si filtrul la service-ul mai sus numit. Trebuie sa spun ca firma Tracom, pe langa service, mai are si un magazin de piese auto, unul din cele mai ieftine din oras (nu cel mai ieftin, dar in privinta pieselor, la raportul pret-calitate stau bine). Am cumparat filtrele de la magazinul lor (motorina, aer, ulei), iar uleiul (Castrol Magnatec 5W-40) de la Selgros. Filtrele de motorina si aer le-am schimbat cu manuta mea, iar pentru ulei si filtru de ulei am apelat la ei (l-as schimba eu, dar deocamdata nu am cheie tubulara de 36mm ca sa scot filtrul si imi e si destul de greu sa ma tarai pe sub masina).
Nu mi-au schimbat uleiul pe motiv ca nu-i suficient sa cumpar numai filtrele de la ei, ar fi trebuit sa cumpar si uleiul! De ce n-am cumparat si uleiul de la ei? Ce? Selgrosul are service?
Si vreau sa spun ca nu era prima oara cand mergeam la ei! E adevarat ca altadata cumparasem toate piesele de acolo, dar totusi ma intreb daca asta nu-i cumva o atitudine pur romaneasca!? Voi ce credeti?
Skip ads

  • eagle

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 YI7DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2007

  • Mesaj Privat
[quote]dar totusi ma intreb daca asta nu-i cumva o atitudine pur romaneasca!? Voi ce credeti?
este o atitudine pur tampita (scuze de expresie)- asa vor reusi sa se ``afirme `` pe piata
problema cu astfel de service-uri este ca nu i-si dau seama ca nu sunt singurii care pot oferii astfel de servicii si ca daca vor dorii sa supravetuiasca ar trebuii sa-si revizuiasca total atitudinea fata de clienti.
oricum cred ca nu v-ei mai trece pe acolo nici macar in vizita.
best,
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fraieri, ce sa zici despre ei?
Unde imi schimb eu uleiul, daca merg cu uleiul meu, me costa manopera. Daca cumpar uleiul de la ei, manopera e inclusa in pret. Am facut comparatie de pret, cat e uleiul la ei, si cat ar fi uleiul daca l-as lua din alta parte si le-as plati eu manopera. Concluzia: cumpar si uleiul de la ei. Ideea e ca nu ma obliga sa o fac, ma lasa sa ma conving singur Smile
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vor da faliment cu atitudinea asta . ma mirta , mai ales ca e vorba de constanta
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pe mine m-au surprins tare! Dupa cum spuneam am mai fost la ei inainte de intamplarea asta si au fost amabili, priceputi si atenti (cu spagile de rigoare), dar asta cand era vorba sa folosesc piese din magazinul lor. Acum...am fost tare nedumerit, fapt pentru care am si deschis topicul. Macar cei din Constanta sa stie cum stau treburile!
  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca este cam tarziu dar totusi trebuie sa stiti ca la Tracom Service nu se iau "spagi de rigoare". Faptul k esti multumit de prestatie si vrei sa dai ceva la baiat nu inseamna ca dai spaga.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Corect! Ca un bun roman ce sunt, am bagat ceva in buzunarul baiatului chiar inainte sa se apuce de treaba ca sa fiu sigur ca va face treaba buna! Si daca ai fost atent am subliniat faptul ca am fost multumit de prestatia celui care s-a ocupat de masina mea! Nu voi sti niciodata daca ar fi fost la fel de atent si interesat fara mica "atentie" (sa nu-i mai spunem spaga) de dinainte de inceperea lucrului! Poate ca da, sau poate ca nu!
Dar cu siguranta NU voi mai trece NICIODATA pe acolo! Mie mi se pare o o atitudine total neprofesionista (din partea conducerii service-ului) cea pe care am descris-o mai sus! Asta e, mi-am exprimat numai o opinie si, fara discutie, fiecare face cum crede de cuviinta!
  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ai tot dreptul sa crezi ce vrei dar eu nu cred k este o atitudine total neprofesionista. Fiecare firma care se respecta are o politica a ei si in plus sa nu este singurul service care procedeaza asa, din cate stiu nici reprezentatele nu accepta la revizii uleiuri cumparate de la selgros, metro sau cine stie ce alte butikuri.
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sunt convins ca fiecare firma are o politica a ei! Politica acestei firme despre care vorbim este o politica pe care eu nu o inteleg si care pe mine ma dezavantajaza. Este un service care nu-mi da dreptul la libera alegere atunci cand vorbim despre un simplu schimb de ulei!Inteleg ca tie ti se pare normal ca un service sa-ti impuna uleiul lor sau pretul lor la un ulei (sau la orice alta piesa)!Daca toate service-urile ar face la fel ce ne-am face? N-am mai putea sa ne reparam masinile decat cu piese si uleiuri impuse, la preturi impuse! Tie ti se pare normal? Eu consider discutia incheiata, parerea mi-am spus-o deschis, in fata tuturor si voi alege servicii care sa nu ma ingradeasca in nici un fel! Daca ma duc sa ma tund, sa ma tunda cum vreau eu, nu cum vrea frizerul, daca cer paine neagra sa mi se dea paine neagra si nu alba cum vrea vanzatorul, daca platesc pentru a face un curs de fierar betonist sa nu mi se predea despre astrologie, etc. Nu stiu daca m-am facut inteles, dar nu voi mai continua aceasta discutie!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De ce va agitati ?
Nu stiti ca orice service mai rasarit sau autorizat de o marca ( Opel , LaLa ) are contracte cvu firmele distribuitoare de uleiuri ? Au un target pe 5 ani care service-ul se obliga sa-l indeplineasca , iar firma de uleiuri vine cu o investitie de peste 10.000 de euro in utilaje de service . Tu alegi ce cumperi , iar ei vin cu produsul . E un fel de puncte Compliment de la Zapp .Daca ai multe puncte ( cum am vazut eu pe firma ) poa' sa-ti cumpere o casa daca ajung punctele .

Iar asta cu multumitul care da o mica atentie la " baiat " este o atitudine de kkt din partea coordonatorului de service . Ia uite frate , asta-i buna ! se pune problema daca-s multumit .

Auziti si pana la urma cine-s " saracii " astia " TRACOM " de vorbim asa mult despre ei ? Banuiesc ca sunt vreun service de cartier , cu niste mecanici jegosi de ulei , care-si baga si-si scot de fata cu clientul ( in masina clientului ) . Haui sa terminam cu service-urile astea " necivilizate " si mostenite de pe vremea lui Ceausescu .
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Bertone, ma simt eu obligat sa revin! Service-ul cred ca e unul din cele mai mari din Constanta, iar mecanicii sunt priceputi. Cand m-am dus cu problema mea simpla, nu lucratorii mi-au refuzat plata corecta pentru un serviciu pe care l-am solicitat in mod firesc de la un service, ci seful de service (care, culmea, e foarte tanar si m-as fi asteptat sa aiba o alta atitutine). Am vazut-o atunci, ca si acum, ca pe o discriminare. Dar nu-mi bat capul! Oricum nu mai trec pe la ei! Ce mi-as fi dorit este ca cei din Constanta sa afle exact ceea ce s-a intamplat si atunci cand trec pe la atelierul mai sus numit sa nu fie tare surprinsi de ceva asemanator.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
G.i.M. a scris:Bertone, ma simt eu obligat sa revin! Service-ul cred ca e unul din cele mai mari din Constanta, .


Pai normal ca seful de service impune politica discutata cu patronii , doar nu mecanicii .
Daca era asa mare service-ul asta din Constanta ar fi fost in stare sa se numeasca Tracom - dealer VW Audi si nu Cardinal sau poate dealer Opel sau Toyota .
Pana una alta ramane Tracom . Adica niste meseriasi din astia de stiu ei toate motoarele , nu-i problema domle' . Pana la urma tot motoare Otto sunt , nu ?
Eu unul as fi mai atent la cine duc masina Laughing
Skip ads

  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Adevarat otto dar sa stiti kla tracom se fac masini pe care nici reprezenta nu le prea reusesc. cred k G.I.M stie ce vorbesc . si sincer bertone ti-ai skimba parerea daca ai merge la tracom, si crede-ma nu sunt saraci sau nu suntem Laughing
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
hai c-am vrut sa te provoc sa vad daca nu cumva este "undercover" pe forum .
OK , NADIR , nu-i vorba de reprezentante aici .
Iar politica dealerilor VAG de ex , este urmatoarea : vii cu piesele tale de acasa , eu nu-ti ofer decat garantie la manopera . Si cum conform legii ei nu mai sunt obligati nici macar de garantie la manopera , ei nu-si asuma nici o raspundere .
Dar asta nu inseamna acu' ca ii dai clientului un picior in fund ca nu ti-a cumparat tie uleiul .
Te-ai gandit ca poate eu vin de acasa cu ueli Repsol . De la importator . Nu prea se gaseste si sunt sigur ca voi n-ati auzit de el . Ce-o sa faci ? O sa-mi bagi pen gat texaco sau Esso care-l ai tu in magazin .
Sau poate am vreo scula de Mustang si nu-i pun decat castrol 5W60 . In Romania nu se gaseste . ma obligi sa iau uleiul tau 5W30 ?
Adica eu zic sa va mai schimbati politica . Daca atin avea piesele ieftine sunt sigur ca omul n-ar mai lua de la Selgros si alte buticarii .

Si nu mai spune ca la voi se fac masini care cardinalul nu poate sa le faca . Stii bine ca un dealer e aprovizionat lunar , de importator , cu cd-uri in care sunt descrise ultimele "defecte" constate la un anumit model de masina , un anumit lot . Ei intotodeauna vor fi cu un pas inaintea voastra la depistat probleme .
  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Da ai dreptate vor fi mereu in fata noastra la depistat probleme la VW si Audi in schimb noi facem cam orice tip de masina. De repsol am auzit kiar avem in magazin dar sincer nu prea il folosim pt k nu se prea cere. Apropo daca ne-am descurcat cu ulei pt ESCALADE cred k gasim ulei si pt MUSTANG-ul tau.
  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la uleiul pt Mustang sincer sa fiu 5w50 am mai vazut dar 5w60 nu prea. dar de obicei Ford recomanda pt motoarele lor intr-un climat temperat 5w30. Confused
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
App de Mustang am dat un exemplu de principiu . Cred ca intelegi foarte bine ce vreau sa spun .
App voi sunteti cumva Bosch Car Service ?
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
bal bla bla vorbe si iarasi vorbe,pacat ca nu iam prin eu cind miau vindut ulei expirat si nu iam avut la mana sa vezi tu ce f***** eu cu opcul,cu alte cuvinte sunt niste mirlani.De la ei am cumparat piese tot timpul dar acuma ma duc doal la loga auto nici macar nu ma uit la pret ,astia de la tracon la service iam rugat sa-mi curete un senzor si mau aburit ca trebuie schimbat dar eu nu vroiam sal schimb vroiam sal curat

mai va scriu eu ce si cum
acum plec

viata usoara papa

si apropo gim daca vrei ulei schimbat vrb cu mine ne vedem sil schimbam intro ora nu avem ce face bem si o bere fara alcool si sa vezi ce frumos e fara tracomi sau alti tembeli,pot sa iti povestesc o intreaga istorie de schimbat uleiul
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Fii te rog coerent , ca poate mai intereseaza pe cineva din Ct patania ta , mai ales ca avem si un reprezentant al firmei printre noi care poate da explicatii .
  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut! nu bertone nu suntem bosch car service. Apropo de ce spunea colegu nostru daca s-a ajuns sa se faca reparatii la aceste masini in spatele blocului e cam nasol, daciile ce se mai reparau in spatele blokului si sincer nici dinastea nu am mai vazut. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR